Zbigniew K., Ireneusz Ś., Stanisław S. i Dariusza M. – czterech inżynierów z kopalni Polkowice-Sieroszowice – odpowie przed legnickim sądem za wyłudzenie z KGHM co najmniej 264,9 tys zł. Oskarżeni byli autorami wniosku racjonalizatorskiego mającego zwiększyć retencję kopalnianych zbiorników retencyjnych. Wypłacono im pieniądze, choć wniosek był niewykonalny.
Akt oskarżenia to okruch gigantycznego, wielowątkowego i skomplikowanego śledztwa, które od 2007 roku prowadzi Wydział do spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Opolu. Śledztwo dotyczy podejrzenia, że w latach 1997-2006 wskutek nieuzasadnionego sporządzenia, wykorzystywania oraz finansowania wniosków racjonalizatorskich i wynalazczych doszło w KGHM do wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów w kwocie nie mniej niż 35 milionów złotych.
W polu zainteresowania prokuratorów znalazło się osiem kontrowersyjnych projektów racjonalizatorskich. Śledczy sprawdzają, czy nie doszło do nieprawidłowości przy opiniowaniu, ocenie oryginalności i zasadności ich wdrażania. Wdrożony projekt pociągał za sobą konieczność wypłaty autorom honorarium – tym wyższego, im większe były przewidywane korzyści z nowego rozwiązania. Niekiedy należności dla pojedynczych twórców szły w miliony złotych. Prokuratura sprawdza prawidłowość tych naliczeń.
Jak informuje Lidia Sieradzka, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Opolu, trzy z ośmiu wątków umorzono, uzasadniając, że przy wdrażaniu pomysłów racjonalizatorów nie popełniono przestępstwa. Te umorzone wątki dotyczyły sposobu wytwarzania mieszanki wsadowej na wydziale ołowiu Huty Miedzi Głogów, reorganizacji hut w Legnicy i Głogowie oraz wyeliminowania dosuszania termicznego koncentratów miedzi w Zakładzie Wzbogacania Rud.
W odróżnieniu od tamtych trzech, wniosek racjonalizatorski zatytułowany?Zwiększenie retencji zbiorników retencyjnych szybu P II na poz. 810 w Zakładzie Górniczym ?Polkowice – Sieroszowice” został – zdaniem prokuratury – złożony bezzasadnie, a twórcy zgłoszenia uzyskali z tytułu jego wdrożenia nienależne środki.
- Aktem oskarżenia objęto cztery osoby z wyższej kadry technicznej Oddziału Zakłady Górnicze Polkowice ?Sieroszowic: Zbigniewa K., Ireneusza Ś., Stanisława S. i Dariusza M. Postawiono im zarzuty wyłudzenia mienia znacznej wartości w kwocie nie mniejszej niż 264.928,70 zł – informuje Lidia Sieradzka. – Składając wniosek racjonalizatorski oskarżeni mieli świadomość, co do jego niewykonalności. Wprowadzili w błąd inne osoby, które potwierdziły fakt wykonania projektu.
Racjonalizatorzy – stare kombinackie wygi – wykorzystali swoją znajomość procedur dotyczących weryfikacji wniosków racjonalizatorskich. Wiedzieli, że nie da się zweryfikować podawanych przez nich danych, dotyczących efektów ekonomicznych. Pobrali pieniądze za rzekomo uzyskane efekty ekonomiczne, których w rzeczywistości nie było.
- Oskarżeni nie przyznali się do winy – informuje Lidia Sieradzka. - Za zarzucane im przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Sąd może również osoby skazane zobowiązać do naprawienia szkody, zapłaty grzywny, a także orzec zakaz zajmowania określonych stanowisk .