Trwająca pandemia zdeterminowała życie gospodarcze i społeczne w Polsce, a jej skutki będą odczuwane jeszcze przez długi czas. Jest też nie lada wyzwaniem dla samorządów
i małych lokalnych społeczności – w większości polskich gmin zapadła decyzja m.in. o zmniejszeniu skali niektórych inwestycji. Na Dolnym Śląsku są jednak miejscowości, które mimo pandemii realizują nowe projekty i rozwijają życie swoich mieszkańców. Jak to robią?
Polskie samorządy musiały w ub. roku radzić sobie w trudnej sytuacji nowych obostrzeń, kupując dodatkowe środki ochronne, czy dostosowując się do pracy i edukacji zdalnej. Największą przeszkodą były ograniczone fundusze. Jak pokazał 2020 rok jednym z najważniejszych źródeł finansowania okazały się dotacje i granty pochodzące z programów społecznych. Wśród nich był program grantowy „WzMOCnij swoje otoczenie”, nagradzający najlepsze projekty służące rozwojowi wspólnej przestrzeni publicznej. Idea programu jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.
Urząd w walce z pandemią
Gmina Bolków otrzymała grant w ramach programu „WzMOCnij Swoje Otoczenie”, który przeznaczyła na zakup defibrylatora AED wraz z montażem punktu informacyjnego dotyczącego bieżącej sytuacji epidemiologicznej w kraju i regionie oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.
- Zakup defibrylatorów planowaliśmy już od dłuższego czasu.. Pandemia pokazała, że najważniejsze jest zdrowie, ale też wywróciła finanse niejednej gminy. Jest to jednak sprzęt, który ma ratować życie, a z takiego projektu nie wolno nam zrezygnować, dlatego pozyskaliśmy środki z programu grantowego i udało się! W czasie zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19 wszyscy bali się, że karetka nie dojedzie do najbardziej potrzebujących. Teraz, dzięki defibrylatorowi pomocy może udzielić każdy. Mamy nadzieję, że już niedługo taki sprzęt stanie się wyposażeniem najważniejszych miejsc w każdej polskiej gminie– mówi Grzegorz Kucab burmistrz Bolkowa.
- Dodatkowo dzięki wsparciu programu w miejscowości Jastrowiec postawiono altany, w których mieszkańcy będą mogliby bezpiecznie spotkać się, z zachowaniem dystansu społecznego. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również punkt informacyjny stojący na płycie Rynku w Bolkowie. Potrzeba montażu infokiosku wynikała głównie z braku dostępu do Internetu przez wielu mieszkańców naszej gminy, a co za tym idzie braku dostępu do bieżących informacji dotyczących epidemii i zasad ochrony przed zakażeniem. W tych trudnych czasach kiedy jeszcze bardziej dbamy o swoje bezpieczeństwo postanowiliśmy w ramach otrzymanego grantu zakupić stojak automatyczny do dezynfekcji rąk. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki pozyskanym środkom udało się poprawić bezpieczeństwo mieszkańców naszej Gminy – dodaje burmistrz Bolkowa.
Aktywizacja mieszkańców
Kolejnym laureatem programu „WzMOCnij swoje otoczenie” jest Koło Gospodyń Wiejskich z Mokrzeszowa. Z jego inicjatywy w Mokrzeszowie powstał parking dla rowerów. Wytyczono także ścieżkę rowerową.
- Mieszkańcy naszej miejscowości chętnie poruszają się rowerami, ale brakowało miejsca gdzie bezpiecznie mogą je zostawić, a także gdzie turyści będą mogli jeździć rekreacyjnie podziwiając okolice. Dlatego wpadliśmy na pomysł budowy parkingu rowerowego oraz malowniczo położonej trasy dla jednośladów – mówi Paweł Dziurdzia, radny gminy Mokrzeszów.
W centrum miejscowości zamontowana została zabudowana wiata rowerowa, wyposażona w stojaki na ten sprzęt. Pod wiatą ułożona została kostka brukowa, a obok już na wiosnę pojawią się nasadzenia krzewów. Grant pozwolił również na wyznaczenie trasy rowerowej.
- Projekt powstał w centralnej części miejscowości, aby zachęcić mieszkańców nie tylko do aktywności fizycznej i podziwiania natury w okolicach Mokrzeszowa, ale również po to, aby mieszkańcy zamienili samochody na bardziej ekologiczny transport rowerowy. W pobliżu miejsca gdzie powstał parking znajdują się bowiem przystanki autobusowe, boisko piłkarskie, kościół czy świetlica wiejska w związku z czym potrzebne było miejsce przesiadkowe, albo służące do pozostawienia roweru na czas załatwiania spraw „na mieście” – dodaje radny.
Program „WzMOCnij swoje otoczenie” to inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych – krajowego operatora elektroenergetycznego systemu przesyłowego. W II edycji programu organizator nagrodził aż 107 pomysłów o wartości ponad 2 milionów złotych.
Źródło: Polskie Sieci Energetyczne
FOT> PSE