JOB
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Insp. Zagórski: Zagrożenie przestępczością spada

Przez   /   19/02/2019  /   No Comments

Insp. Leszek Zagórski, szef Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, jest zadowolony z pracy swych podwładnych w 2018 roku. – Od 6 lat obserwujemy spadek przestępczości na terenie miasta – mówi. Są jednak zjawiska niepokojące. Na przykład z roku na rok rośnie liczba kierowców, którzy wyruszają w drogę po zażyciu środków odurzających. 

W 2017 roku KMP Legnica wszczęła 237 postępowań dotyczących przestępczości narkotykowej. W roku 2018 było ich już 163. Czy tego chcemy, czy nie, narkotyki stały się częścią naszego świata. Potwierdzają to także dane drogówki. Policja coraz rzadziej trafia na kierowców pod wpływem alkoholu (w ubiegłym roku było ich 180), ale funkcjonariusze przyłapują coraz więcej osób prowadzących samochód po środkach odurzających. W roku 2015 było ich 24, w 2016 – 84, w 2017 – 122 a w 2018 aż 136.

- Przestępczość narkotykowa to zjawisko społeczne – mówi komendant Zagórski. – Wątpię, czy istnieje jakakolwiek jednostka policji, która mogłaby powiedzieć, że w tym zakresie opanowała sytuację na swoim terenie. Zwiększamy intensywność naszych działań. Czasem w nasze sieci wpadają płotki, ale staramy się docierać do dilerów, liderów narkobiznesu.

Podinsp. Przemysław Laskowski, zastępca komendanta legnickiej policji, zwraca uwagę, że policja dysponuje coraz lepszymi narzędziami do wykrywania przestępstw narkotykowych. Dzięki wsparciu samorządów funkcjonariusze korzystają z testerów do wykrywania środków odurzających. Koszt jednego takiego urządzenia to 80 zł.

W zakresie przestępstw kryminalnych legnicka komenda może się pochwalić stosunkowo dużą (na tle województwa) wykrywalnością. Ogółem: 70,5 (średnia dolnośląska to 67,5). Przestępstwa kryminalne – 64,5 (średnia wojewódzka  61,1). Wykrywalność  przestępstw z 7 podstawowych kategorii – 53,7 (średnia wojewódzka 41,8 proc.).

- W bieżącym roku jednym z priorytetów będzie przeciwdziałanie przestępczości przeciwko mieniu – mówi Leszek Zagórski. Policja chce to robić na kilka sposobów. Jednym z pomysłów jest praca prewencyjna – uświadomienie mieszkańcom, by nie ułatwiali roboty złodziejom zostawiając np torebkę w samochodzie.

Komenda boryka się z niedostatkiem funkcjonariuszy. W 2018 roku pracowało w niej 336 policjantów (na 336 etatach). 38 wakatów czeka w Legnicy na osoby, które chciałyby dołączyć do służby.

Średni czas reakcji na zgłoszenie w przypadku Komendy Miejskiej Policji w Legnicy wynosi 8 minut (zgłoszenie pilne) oraz 12 minut 1 sekunda (zgłoszenie zwykłe).

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2135 dni temu dnia 19/02/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 19, 2019 @ 2:04 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kupaj maciej

Prezydent Legnicy Maciej Kupaj podsumował rok 2024

Read More →