AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Spektakl Raczaka „Podróże przez sny. I powroty”

Przez   /   02/01/2019  /   No Comments

Autor ponad 70 realizacji scenicznych i plenerowych, w tym ośmiu dla legnickiego teatru, współzałożyciel legendarnego Teatru Ósmego Dnia i przez ćwierć wieku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu przywozi do Legnicy autorsko wyreżyserowany, bardzo osobisty spektakl, w którym wystąpi także jako… Lech Raczak – bohater i narrator scenicznej opowieści. Jedyny spektakl na Scenie Gadzickiego w niedzielę 6 stycznia o godz. 19.00.

 

Przedstawienie poznańskiej Fundacji Orbis Tertius zrealizowane przed dwoma laty ma formę koncertu przeplatanego opowieścią Lecha Raczaka. Reżyser i autor w jednej osobie opowiada swoje sny, które stają się pretekstem do ironicznego przywołania własnej biografii, refleksji nad niezależnością w kulturze współczesnej oraz rozważań o teatrze alternatywnym. Na scenie towarzyszyć mu będzie Trio Targanescu (Arnold Dąbrowski, Katarzyna Klebba, Paweł Paluch).

„Piękna muzyka, świetny koncert. Niestety z długimi przerwami na gadanie. Czy to teatr? Nie wiadomo. Trudno polecić jednoznacznie” – pisał żartobliwie o tym spektaklu jego twórca, który – po czterdziestu latach przerwy – pojawił się w nim, jako aktor na scenie.

Muzyka Tria Targanescu to mieszanina folku, kameralistyki rockowej, improwizacji i muzyki obrazowej z domieszką lekkiej psychodelii. Idealna zatem, by zilustrować sny, które Raczak zapisuje od dziesięcioleci, by teraz podzielić się nimi z publicznością „bo, jak ktoś powiedział, tylko przez sen Pan Bóg może wyznać, że nie udał mu się realny świat”.

„Nie ma sensu opisywać iluś tam snów, skrzących się czarnym humorem, bezlitosnych wobec tych, którzy kiedyś Raczakowi podpadli, wzruszająco intymnych, gdy mowa o bliskich (wstrząsający sen o powrocie ojca z zaświatów). Świat w tych snach się rozpada, jego kontury nikną, nie ma w nim nic stałego, trwa totalna oniryczna destabilizacja, króluje zniszczenie. Jednak gdy zabrzmią już oklaski, gdy Raczak powróci ze swej zaświatowej niedostępności do nas – wzruszonych i ograniczonych w naszej wdzięczności do banalnego uderzania dłonią o dłoń, pozostańmy z naszą wyobraźnią w tej wielkiej, zadymionej sali, wyczarowanej zmęczonym półszeptem dzisiejszego Mistrza teatru śmierci” – pisał po premierze tego spektaklu-koncertu Juliusz Tyszka w portalu Teatralny.pl.

Przedstawienie „Podróże przez sny. I powroty” zdobyło I nagrodę XIX Przeglądu Małych Form Teatralnych „Scena Letnia” w Łodzi (2017). Jego twórca, autor ośmiu realizacji dla legnickiego teatru, w tym jedynego w jego wieloletniej karierze Szekspira („Makbet” z 2017 roku), to laureat wielu nagród, w tym „Bomby sezonu 2009/2010” przyznanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy za tzw. „tryptyk rewolucyjny”, na który złożyły się „Dziady”, „Marat/ Sade” i „Czas terroru”.

„Podróże przez sny. I powroty” Lecha Raczaka na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru Modrzejewskiej w niedzielę 6 stycznia o godz. 19.00. Bilet 30 zł (ulgowy 25 zł). Rezerwacja: tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl. Bilet można także kupić w Internecie: https://teatrlegnica.interticket.pl.

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT. MACIEJ KRAJEWSKI/ ORBISTERTIUS.PL

Uwaga! To wyjątkowa gratka: Teatr Modrzejewskiej zarezerwował dwa miejsca na widowni dla naszych Czytelników. Aby zdobyć dwuosobowe zaproszenie na spektakl trzeba zadzwonić do nas (tel. 784 604 641) w piątek 4 stycznia w godz. 10-12. Pierwszy telefon nagrodzimy zaproszeniem na „Podróże przez sny. I powroty”.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2156 dni temu dnia 02/01/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 2, 2019 @ 3:50 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

467490321_122116060304583174_6386689051993027291_n

Kyczera w NFM. “Hołos” – pierwsza łemkowska opera

Read More →