Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zakończyło pilotażowy program edukacji wojskowej studentów Legia Akademicka. W związku z powyższym Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy otrzymała specjalne podziękowanie za udział studentów naszej Uczelni w tym programie.
Jak napisał Tomasz Zdzikot – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, w piśmie skierowanym do Rektora naszej uczelni, PWSZ im. Witelona w Legnicy dała swój nieoceniony wkład w odbudowę systemu obronnego naszej Ojczyzny, opartego na filarze dobrze zmotywowanych, a przede wszystkim doskonale wyszkolonych rezerw osobowych, których znamienitą część stanowią studenci oraz absolwenci polskich uczelni.
Legia Akademicka to uruchomiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej pilotażowy program skierowany do studentów. Szkolenie dzieliło się na cześć teoretyczną – realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz część praktyczną realizowaną w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych.
Legia Akademicka to ochotnicze szkolenie wojskowe studentów, organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program został uruchomiony w roku akademickim 2017/2018 jako projekt pilotażowy. Mógł do niego dołączyć każdy student, bez względu na to, na jakiej uczelni studiuje – wystarczyło złożyć wniosek na uczelni, która bierze udział w programie.
Program Legia Akademicka nawiązywał do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11 listopada 1918 roku z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich o tej samej nazwie, która 26 listopada 1918 roku została przeformowana w regularny oddział piechoty Wojska Polskiego, 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej.
Celem wdrażanego programu było rozpowszechnienie wiedzy i umiejętności wśród studentów i przygotowanie ich do wykonywania podstawowych zadań w ramach drużyny piechoty. Studenci dzięki szkoleniu zdobywali wiedzę z zakresu m.in. realizacji misji SZ RP, otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym, zależności pomiędzy elementami systemu obronnego RP (cywilny i demokratyczny nadzór nad siłami zbrojnymi, w tym zwierzchnictwo).
Dzięki szkoleniu studenci zgłębiali zagadnienia dotyczące wiedzy ogólnowojskowej. Ale nie tylko – zdobywali również nowe umiejętności takie jak: zarządzanie sobą, umiejętność pracy w zespole i wzajemna odpowiedzialność, doświadczenie działania pod presją, podniosą sprawność fizyczną, a przede wszystkim będą mieli okazję do przełamywania swoich słabości. Studenci poszerzali zatem spektrum kwalifikacji, co z pewnością pozytywnie zostanie ocenione przez przyszłego pracodawcę lub wykorzystane przez samych studentów do realizacji ich osobistych planów.
Program szkolenia Legii Akademickiej przewidywał 30 godzin zajęć na uczelniach w pierwszym i drugim semestrze roku akademickiego 2017/2018, zapewniając teoretyczne przygotowanie studentów do objęcia funkcji odpowiednio szeregowego i podoficera rezerwy. Zajęcia odbywały się w formie wykładów.
Kolejnym etapem była część praktyczna prowadzona w jednostkach wojskowych i wojskowych centrach szkolenia, która zostało przeprowadzone w przerwie wakacyjnej w roku 2018 roku. Część praktyczna trwała 42 dni. Pierwsza połowa (21 dni) została przeznaczona na wyszkolenie szeregowego rezerwy. Po tym czasie student mógł złożyć przysięgę wojskową, poszerzając tym samym praktyczne możliwości współpracy z Siłami Zbrojnymi RP. Druga połowa była poświęcona na przygotowanie podoficera rezerwy. Za dzień szkolenia poligonowego student – ochotnik, jak każdy szeregowy, otrzymywał 91,20 zł.
Tomasz Zdzikot – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w dalszej części pisma podziękował Rektorowi i kadrze dydaktycznej Uczelni za udział w przedmiotowym programie oraz nieoceniony wkład w końcowy sukces pilotażowej edycji programu Legia Akademicka.
Źródło: PWSZ im. Witelona w Legnicy
FOT. PWSZ IM. WITELONA W LEGNICY