KGHM1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

W przyszłym roku rozbiórka pomnika z pl. Słowiańskiego

Przez   /   16/11/2017  /   No Comments

W projekcie budżetu na 2018 rok prezydent Tadeusz Krzakowski zarezerwował środki (300 tys. zł) na pierwszy etap przebudowy placu Słowiańskiego w Legnicy: rozbiórkę i przeniesienie w inne miejsce Pomnika Braterstwa. Na razie wciąż nie wiadomo, gdzie mogłaby stanąć zdjęta z cokołu rzeźba. Wojewoda dolnośląski nie zgodził się, by był to cmentarz wojskowy przy ul. Wrocławskiej.

Do demontażu pomnika ponagliła władze Legnicy PiS-owska ustawa z 22 czerwca 2017 r. , nakazująca, aby do października 2018 r usunąć z przestrzeni publicznej “obiektów upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm”. Samorządy, które uwiną się z tym w terminie. mogą liczyć na zwrot poniesionych nakładów ze Skarbu Państwa. Prezydent Tadeusz Krzakowski, naciskany przez tzw. środowiska narodowo-patriotyczne, jeszcze przed wejściem w życie tych przepisów przygotowywał się do gruntownej przebudowy całego placu Słowiańskiego oraz przeniesienia kontrowersyjnego pomnika na cmentarz żołnierzy radzieckich. Wiosną 2016 roku w konkursie dla architektów wybrano nawet koncepcję zagospodarowania tego terenu. Jednak dotąd władze Legnicy odkładały tą inwestycję, uznając, że są w mieście pilniejsze potrzeby.

Na demontaż pomnika prezydent zarezerwował w przyszłorocznym budżecie 300 tysięcy złotych.

- Wystąpiliśmy do wojewody dolnośląskiego o opinię na temat umieszczenia rzeźby z pomnika na cmentarzu wojennym jako obiektu małej architektury – mówi Tadeusz Krzakowski. – Wojewoda wyraził negatywne stanowisko. Szukamy więc innego miejsca, gdzie można by tę figurę postawić. Uważam, że powinna pozostać w Legnicy, bo jest symbolem miasta związanym z jego historią. W Muzeum Miedzi nie ma dla niego miejsca. Myśleliśmy, żeby dla celów edukacyjnych zrobić osobne lapidarium i wstawić do niego zarówno tę rzeźbę, jak też inne pomniki z Polski. Chętnie je w Legnicy przyjmiemy, nie ay promować komunizm, ale aby stworzyć kolejną turystyczną atrakcję.

Prezydent zwraca uwagę, że Pomnik Braterstwa niekoniecznie budzi wśród legniczan złe skojarzenia. Młodzi, którzy nie zaznali komunizmu, często nie żywią wobec niego negatywnych emocji. Tadeusz Krzakowski potwierdza, że do ratusza wpływały oferty osób zainteresowanych odkupieniem pomnika. Zaznacza, że to niemożliwe: miasto nie chce się go pozbywać. Niewykluczone, że wystąpi również o zwrot popiersia marszałka Konstantego Rokossowskiego, wypożyczonego przed laty Michałowi Sabadachowi, który w podzłotoryjskich Uniejowicach od lat dziewięćdziesiątych prowadzi  prywatne “muzeum Lenina”.

Przebudowa placu Słowiańskiego ma – według wstępnych szacunków – kosztować 16 mln zł. Zgodnie z wybranym do realizacji projektem autorstwa architekt Aleksandry Doniec pod ziemią miał zostać wybudowany parking na 100 samochodów.  Dziś prezydent poinformował, że podziemnego parkingu nie będzie.

- Odstępujemy od jego budowy, bo te 100 miejsc parkingowych to za mało, by taka inwestycja miała społeczne uzasadnienie – argumentuje Tadeusz Krzakowski.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

RYC. ALEKSANDRA DONIEC

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2593 dni temu dnia 16/11/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 16, 2017 @ 8:03 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

425-269064

Małe bohaterki z Lubina – dzieci, które uratowały dzieci

Read More →