PWSZ2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Przystanek Wileńska. Legnica będzie mieć Wolną Szkołę

Przez   /   14/11/2017  /   No Comments

Szkoła bez dzwonków. Bez klas. Bez podziału uczniów według wieku.  Bez siedzenia w ławkach. Bez zadań domowych. Bez współzawodnictwa. Bez ocen. Bez kar. Bez przymusu. Nawet bez przymusu chodzenia do szkoły. Wolna Szkoła, z której dzieci nie będą chciały wychodzić. Od września 2018 roku zacznie funkcjonować w dużym trzypokojowym mieszkaniu przy ul. Wileńskiej w Legnicy.

Wolna Szkoła będzie funkcjonować trochę jak wielka rodzina, w której młodsi szanują starszych, a starsi młodszych. Dzieci muszą się czuć w niej bezpiecznie.

- Nasz pomysł polega na budowaniu społeczności złożonej z rodziców, edukatorów i dzieci, w której wszyscy mają te same prawa i głos każdego, niezależnie od wieku czy funkcji, waży tyle samo. W takiej społeczności dba się o to,  aby wszystkich były uwzględnione – wyjaśnia Anita Anna Sitarska, prezes UFF Fundacji na Rzecz Wolności i Równości Dzieci i Dorosłych. Stąd funkcjonujący w literaturze termin “szkoła demokratyczna”, którego w Legnicy postanowiono nie używać ze względu na zbyt silne skojarzenia przymiotnika “demokratyczny” z jedną opcją polityczną. Anita Anna Sitarska, o szkole, którą  tworzy, mówi: Wolna Szkoła Przystanek Wileńska.

Na początek będzie się w niej uczyć 8-10 dzieci. Rekrutacją zainteresowani są głównie rodzice maluchów, choć prawdopodobnie w mieszkaniu na Wileńskiej znajdzie się również miejsce dla szesnastolatka, który chce przenieść się tutaj z tradycyjnej szkoły. Aby przygotować dorosłych do innego spojrzenia na edukację swoich dzieci Fundacja UFF organizuje warsztaty z rodzicielstwa bliskości. Rodzice, którzy chcą posłać dzieci na Wileńską, muszą być świadomi wyzwania, na jakie się decydują. Przede wszystkim z tego, że biorą na siebie odpowiedzialność za edukację własnego dziecka w stopniu  nieporównanie większym niż w przypadku tradycyjnej szkoły.

Jak wszystkie dzieci objęte w Polsce edukacją pozaszkolną (domową) , uczniowie Wolnej Szkoły Przystanek Wileńska będą co roku zdawać egzaminy z treści zawartych w podstawie programowej w szkole patronażowej (w tym przypadku będzie to Niepubliczna Szkoła Dar Losu). Dostaną podręczniki, by mogły się do nich przygotować, i wszelkie potrzebne wsparcie. Po zdaniu matury, będą mogły podjąć studia, tak jak ich rówieśnicy ze szkół publicznych.

Edukacja ma się odbywać głównie przez zabawę, eksperymentowanie, inspirowanie, projekty, dzielenie się pasjami i zainteresowaniami. Zamiast siedzieć w murach, edukatorzy będą wyprowadzać dzieci do ogrodu, pobliskiego Lasku Złotoryjskiego, w miasto. Liczą na intensywną współpracę z Legnickim Centrum Kultury, Galerią Sztuki w Legnicy, Legnicką Biblioteką Publiczną, Teatrem Modrzejewskiej. Rolą dorosłych – edukatorów i rodziców – jest stworzenie dzieciom optymalnych warunków do ich samorozwoju.

“Wierzymy w naturalną potrzebę każdego dziecka do rozwoju i eksplorowania świata we własnym indywidualnym tempie i rytmie. Dzieci w naturalny sposób, wspierane przez dorosłych, dbają o swoją wrodzoną chęć uczenia się. A jeśli to wszystko przebiega w bezpiecznej i ciepłej atmosferze a naturalna aktywność dziecka, którą jest zabawa, mu w tym towarzyszy, wysiłek stanie się przyjemnością płynącą z nauki. Nauki bez przymusu, kar, nagród i współzawodnictwa, za to w atmosferze współdziałania i własnej odpowiedzialności.” – piszą twórcy Przystanku Wileńska.

Fundacja UFF chciałaby, aby jej szkołę opuszczali ludzie świadomi swojego potencjału, z poczuciem własnej wartości, świadomi swoich zasobów, szanujący wolność i darzący innych ludzi szacunkiem.

Czesne jest wysokie, ponieważ placówka będzie  utrzymywała się wyłącznie własnych środków. Wolna Szkoła Przystanek Wileńska nie będzie podlegać jurysdykcji Kuratorium Oświaty, nie otrzymuje zatem subwencji oświatowej, takiej jak szkoły publiczne. Projekt będzie jednocześnie przedsięwzięciem niekomercyjnym – opłaty rodziców w całości zostaną wykorzystane do pokrycia kosztów utrzymania placówki, wynagrodzenia edukatorów i zakupu materiałów.

Więcej informacji: www.wolnaszkolalegnica.pl

W Polsce istnieje około dwudziestu szkół demokratycznych. Najbliższe funkcjonują we Wrocławiu, podwrocławskim Domaszczynie (gmina Długołęka) i Jeleniej Górze.

FOT. PIXABAY.COM

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

dr Kokurewicz i nietoperz

Zaczyna się Międzynarodowe Liczenie Nietoperzy

Read More →