AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Mamadou Diouf, legnicka synagoga i ukraińska poezja

Przez   /   03/11/2017  /   No Comments

Na przekór ksenofobicznym trendom odżywającym co roku przed 11 Listopada, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy pokazuje, że Polska jest wspólnotą ludzi wywodzących się z różnych kultur. Na budynku  przy ul. Gwarnej wyświetli zdjęcia synagogi, która kiedyś tam stała. Podejmie w Modjeskieji tłumacza ukraińskiej poezji. Zaprosi legniczan na koncert zespołu zadomowionego w Polsce Senegalczyka Mamadou Diouf  pt. “Bo my, Polacy”. 

Mamadou Diouf i jego egzotyczni przyjaciele z całego świata wystąpili w marcu w zorganizowanym w Legnicy koncercie ‘Teatr przeciw rasizmowi”. Zaśpiewali m.in. “Sen o Warszawie” Czesława Niemena.

- Już wtedy dojrzewał w nas pomysł, by coś z tym zrobić dalej i żeby połączenie różnych światów znów pojawiło się w naszym teatrze – mówi Jacek Głomb, dyrektor legnickiej sceny. – Okazją do kontynuacji tamtego spotkania jest Święto Niepodległości, obchodzone w naszym kraju w sposób patetyczny, akademicki. Chcielibyśmy, aby było dniem radości, a nie ksenofobicznego zamknięcia, więc 12 listopada zaprosiliśmy zespół Mamadou Diouf & SamaYoon na koncert “Bo my, Polacy”. Tytuł ma przypominać, że Polacy to także obywatele polscy wywodzący się z  różnych narodowości i różnych kultur, co dla Legnicy – zawsze wielonarodowej – jest szczególnie charakterystyczne. To miasto było kiedyś nazywane wieżą Babel.

Mamadou Diouf & SamaYoon to niezwykle wciągające, rytmy z pogranicza ethnofolku, afrobeatu, i reggae, które hipnotyzują i porywają do tańca. Zespół powstał z inicjatywy Mamadou Dioufa, charyzmatycznego senegalskiego artysty mającego na koncie kilka płyt z takimi artystami jak Włodzimierz Kiniorski czy Voo Voo, oraz saksofonisty Grzegorza Rytki(DAAB, Szwagierkolaska)którzy zaprosili do współpracy muzyków grających na co dzień w znanych, polskich zespołach, takich jak T.Love, Daab, Kapela ze Wsi Warszawa czy Kayah & Transoriental Orchestra. W wyniku spotkania tak wielu, różnorodnych osobowości muzycznych, narodził się multikulturowy, profesjonalny i kompletny artystycznie projekt, który wnosi świeży, słowiańsko-afrykański powiew na światową scenę muzyczną.Dzięki temu koncerty stają się ciekawą podróżą poprzez kulturę i zwyczaje afrykańskie, a w połączeniu z tanecznym charakterem utworów, stają się doskonałą strawą zarówno dla ciała jak i duszy. Teksty piosenek są głównie w języku wolof (ojczystym języku wokalisty Mamadou Dioufa). Opowiadają o tęsknocie za krajem, miłości, o tradycji, szacunku do drugiego człowieka, poszukiwaniu wiedzy. W kwietniu 2016 roku zespół wydał swoją płytę Umbada w wytwórni For Tune która znalazła się na prestiżowej liście WORLD MUSIC CHARTS EUROPE wśród najlepszych albumów 2016r. w Europie. 

Koncert “Bo my, Polacy” odbędzie sę 12 listopada o godz. 18.00 na Scenie Gadzickiego. Bilety kosztują 40 zł.

Do wielonarodowej tradycji Legnicy nawiązują dwa inne wydarzenia zaplanowane na najbliższy tydzień. Wieczorem 8 listopada – w wigilię Nocy Kryształowej – Roger Piaskowski, historyk sztuki i przewodnik, przypomni legniczanom o synagodze, która stała przed wojną w miejscu, gdzie dziś ma swoją siedzibę Bank Zachodni. Została spalona 10 listopada 1938 roku. Piaskowski opowie o tym podczas spotkania w Cafe Modjeska (godz. 18), a potem (godz. 19.15) na budynku przy ul. Gwarnej będą wyświetlane slajdy z przedwojennej Legnicy.

W czwartek 9 listopada o godz  18. teatr znów zaprasza do Caffe Modjeska – tym razem na spotkanie z Adamem Pomorskim, wybitnym tłumaczem z języków rosyjskiego, niemieckiego, angielskiego, ukraińskiego i białoruskiego. Okazje są dwie. Pierwsza to przygotowywana przez niego “Antologia poezji ukraińskiej”. Druga to trwające w teatrze próby do “Biesów” Fiodora Dostojewskiego, w tłumaczeniu Adama Pomorskiego. Wśród uczestników spotkania zostaną rozlosowane nagrody w postaci teatralnych gadżetów oraz zaproszeń na spektakle.

Na oba wydarzenia w Caffe Modjeska wstęp wolny.

FOT. MATERIAŁY PROMOCYJNE TEATRU MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY/ PAULINA JĘDRZEJCZYK

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2607 dni temu dnia 03/11/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 3, 2017 @ 12:54 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →