Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Gdzie jest skarb spod Złotoryi?

Przez   /   08/09/2017  /   No Comments

Legnicki konserwator zabytków Leszek Dobrzyniecki deklaruje, że zwróci się do Policji, by ustaliła, co się stało ze skarbem wykopanym w okolicach Złotoryi w 2006 roku. Chodzi o co najmniej 600 unikatowych srebrnych monet z końca XI wieku.  Legnicka delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków twierdzi, że nie ma żadnych informacji o tym znalezisku.

Nieznane są okoliczności wykopania skarbu. Nie wiadomo, kto jest w jego posiadaniu. Nie wiadomo, w jaki sposób dotarli do niego naukowcy i numizmatycy, opisujący zawartość znaleziska w specjalistycznych publikacjach. Dzięki nim znamy jednak przybliżone miejsce znalezienia skarbu. To pole we wsi Kopacz na przedmieściach Złotoryi.

Łódzki numizmatyk Witold Nakielski w artykule “Propozycja nowej atrybucji monet śląskich przełomu XI i XII w. w świetle depozytu z miejscowości Kopacz w gm. Złotoryja (w monografii “Pieniądz i banki na Śląsku. Studia nad Dziejami Pieniądza i Bankowości w Polsce”, tom 2. Poznań 2012] szczegółowo opisuje zawartość znaleziska. Z ziemi wydobyto 285 śląskich denarów książęcych z wizerunkiem księcia Bolesława III Krzywoustego i świętego Jana Chrzciciela oraz 273 denary krzyżowe. Najprawdopodobniej pochodzą z książęcych mennic w Legnicy i we Wrocławiu. Ponadto w Kopaczu znaleziona została czeska moneta księcia Wratislava II z lat 1081-1086, węgierska – króla Władysława I z lat 1077-1078, monety niemieckie oraz podróbka angielskiego pensa. Część obcych monet ma otwory, co świadczy, że służyły też jako ozdoby. Nakielski określa czas zakopania skarbu na lata 1100-1107.

Ponad rok temu próbowaliśmy zainteresować sprawą pracowników legnickiej delegatury Biura Ochrony Zabytków. Od archeolog Joanny Korus dowiedzieliśmy się wówczas, że wbrew prawu znalezisko nigdy  nie zostało zgłoszone.  Wydobyte z ziemi monety są własnością Skarbu Państwa. Powinny zostać przekazane do dyspozycji konserwatora zabytków, a teren znaleziska należało zabezpieczyć.  Tak się nie stało.

Przedwczoraj wysłaliśmy do Wojewódzkiego urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu siedem pytań:

1. Czy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu kiedykolwiek próbował ustalić okoliczności wykopania skarbu, nazwiska osób będących w jego posiadaniu, miejsce przechowywania monet?

2. Czy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu kiedykolwiek kontaktował się w tej sprawie z osobami, które opisywały zawartość tzw. depozytu z Kopacza, tzn. łódzkim numizmatykiem Witoldem Nakielski, który w 2012 roku poświęcił znalezionym pod Złotoryją monetom jeden z rozdziałów monografii “Pieniądz i banki na Śląsku”, oraz dr Barbarą Butent-Stefaniak z Zakładu Narodowego im Osolińskich we Wrocławiu, współautorką dwóch innych naukowych publikacji o tzw. depozycie z Kopacza? 

3. W jaki sposób skarb trafił do dwóch wymienionych wyżej osób? Czy stało się to za wiedzą i zgodą Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków?

4. Czy Dolnośląski Konserwator Zabytków próbował wyegzekwować zwrot tzw. depozytu z Kopacza na rzecz Skarbu Państwa i przekazanie go którejś z instytucji muzealnych, celem wyeksponowania, konserwacji, udostępnienia badaczom i zwiedzającym? Jakie działania podjęto w tym zakresie?

5. Jakie są efekty tych działań?

6. Czy Dolnośląski Konserwator Zabytków składał w tej sprawie zawiadomienia na Policję lub do prokuratury?

7. Czy Dolnośląski Konserwator Zabytków jest zainteresowany odzyskaniem wykopanych w 2006 roku monet?

Po naszym liście, w legnickiej delegaturze przeszukano zasoby archiwalne w zakresie napływającej korespondencji jak również informacje z poczty internetowej. Nie natrafiono na żadne informacje o znalezisku z Kopacza.

“W zaistniałej sytuacji w celu wyjaśnienia sprawy, zawiadomimy o tym fakcie organa ścigania” – deklaruje Leszek Dobrzyniecki, legnicki konserwator zabytków.

FOT.  Wg  ”Fruehmittelalterliche Muenzfunde aus Polen Inventar IV. Kleinpolen. Schlesien.” M. Bogucki, P. Ilisch, S. Suchodolski,  2013

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2689 dni temu dnia 08/09/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 8, 2017 @ 5:33 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

otwarcie_sezonu_turystycznego_2025

Serce dolnośląskiej turystyki będzie bić w Legnicy

Read More →