Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Szpile Satyrykonu dla Stuhra, Górskiego i “Ucha Prezesa”

Przez   /   12/06/2017  /   1 Comment

Robert Górski i “Ucho Prezesa” oraz Maciej Stuhr zostali laureatami Szpil Satyrykonu 2017. Laureaci pokonali wielu kontrkandydatów, wśród których – poza znakomitymi nazwiskami polskiej rozrywki – znalazły się m.in. Internetowe Memy czy … Bartłomiej Misiewicz.

Ogłoszenie nazwisk zwycięzców nastąpiło podczas piątkowej konferencji prasowej Satyrykonu, która odbyła się we Wrocławiu. Wręczenie Szpil laureatom odbędzie się w późniejszym terminie.

Decyzję o przyznaniu Szpil Satyrykonu 2017 Robertowi Górskiemu i “Uchu Prezesa” oraz Maciejowi Stuhrowi podjęła Kapituła w składzie: Artur Andrus, Magda Czapińska, Tomasz Olbratowski, Mirosław Ratajczak, Grzegorz Szczepaniak.

Robert Górski został laureatem  Szpil Satyrykonu po raz drugi (pierwszy raz w 2014 r., za Kabaret Moralnego Niepokoju i „Posiedzenia rządu”), natomiast Maciej Stuhr otrzymał  SzpiLĘ po raz pierwszy, choć w ub. roku dosłownie „otarł się” o tę wyjątkową nagrodę, którą Satyrykon przyznaje od 2013 r. różnym Osobowościom, wyróżniającym się otwartym umysłem, poczuciem humoru, dystansem do siebie i otaczającego świata, idącym pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności.
Ale nie tylko osobowości bywają do nagrody nominowane. Mogą to potwierdzić choćby tegoroczne nominacje, wśród których znalazły się m.in. Internetowe Memy czy Bartosz Misiewicz.

Nominowani do  Szpil Satyrykonu 2017 byli:

MACIEJ STUHR – za otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i do świata oraz kroczenie pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności. Ma odwagę mówić to, co myśli. Uroczy artysta i przyzwoity człowiek.

KABARET MUMIO – za nowatorski spektakl KINOTEATR “WELCOME HOME BOYS”. Za to, że trudno znaleźć słowa, aby wyrazić podziw dla ich wyobraźni, finezji, wdzięku i poczucia humoru, które wyrasta z tradycji Kabaretu Starszych Panów i jest uroczo apolityczne i całkiem bezinteresowne. To pure nonsens, który ma głęboki sens.

PIOTR BUKARTYK – za bardzo inteligentne i błyskawiczne reagowanie na „coraz bardziej otaczającą nas rzeczywistość”

MARIUSZ KAŁAMAGA – za stworzenie kilku postaci w programie radia RMF „Wstawaj szkoda dnia”: pana Ambrożego, pana Wietnamskiego, siostry Izobary, ojca Meteo, doktora Etera. Mariusz robi to praktycznie codziennie, ale w każdym programie ma nowe pomysły. Co najważniejsze: słuchacze „łyknęli” jego postacie i domagają się więcej. To, co Kałamaga robi we „Wstawaj Szkoda Dnia” jest naprawdę śmieszne!

ROBERT GÓRSKI – za „Ucho Prezesa”. I tyle!

BARTŁOMIEJ MISIEWICZ – za bycie muzą numer jeden dla prześmiewców, satyryków i różnych memorobów. Ostatnimi czasy Polska nie byłaby tym samym krajem bez niego.

UCHO PREZESA – za kongenialny przekład z Naszego na polski, czyli z Dobrej Zmiany na Powrót do Przyszłości. Można to porównać do rewolucji, jaką było przetłumaczenie Biblii z łaciny na języki narodów.

SZKŁO KONTAKTOWE – mogło było się komuś zdawać, że to “baza ludzi umarłych”, a tylu jednak trzyma przy życiu!

MARIUSZ URBANEK – za felietony w miesięczniku “Odra” oraz za to, że jego zdrowy rozsądek i poczucie humoru pozwalają komfortowo zwiedzać „Park Jurajski” polskiej polityki po awarii systemów zabezpieczających.

INTERNETOWE MEMY – za całokształt

MICHAŁ OGÓREK – za to, że od lat w swych felietonach obnaża wszelkie możliwe absurdy i robi to z wdziękiem oraz w punkt. Ktoś, kto kiedykolwiek napisał jakikolwiek felieton wie, że coś, co tworzy Michał Ogórek to dzieło niezwykle trudne do zrealizowania. No bo jakże łatwo się czyta np., że „wraz z nieoglądającymi Wiadomości na ulicę wyszli też oglądający, aby zaprotestować przeciwko nieoglądaniu przez tych pierwszych. W efekcie o 19.30 na ulicy są już wszyscy i Wiadomości z jednakowym zapałem nie oglądają ani nieoglądający, ani oglądający, co czyni ich tym samym dla pomiarów (nie)oglądalności” .
Ale jakże jednak trudno coś takiego wymyślić i napisać!

WOJCIECH MANN – za to, że wiele lat temu wymyślił wraz z Krzysztofem Materną MdM, którego treści się nie zestarzały, wciąż są cytowane i wciąż zaskakują aktualnością i trafnością. Czy może być lepszy komplement dla odkrywcy i demaskatora naszych przywar, głupot i błędnych przekonań? W dodatku Wojciech Mann – choć MdM-u od lat niestety nie ma – wciąż potrafi celnie ukłuć. Tak celnie, że czasami ukłutemu pada na wzrok i nie dostrzega warsztatu redaktora Manna.

Źródło: EGO/ LCK

FOT. LCK, YOUTUBE.PL/ UCHO PREZESA

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2769 dni temu dnia 12/06/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 12, 2017 @ 9:26 am
  • W dziale: kultura

1 komentarz

  1. Złotoryjak pisze:

    Lewakom zostało albo wycie do księżyca albo heheszki. Z dwojga to nawet dobrze, że się skupiają na tym drugim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Satyrykon 2024 - pokonkursowa wystawa w Muzeum Karykatury 04

Jan Koza dostał Szpilę Satyrykonu. Za rysowanie

Read More →