AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Sto”. Wernisaż wystawy Jana Henryka Bacy już jutro

Przez   /   19/02/2016  /   No Comments

Przeszło pięć dekad twórczości legnickiego artysty Jana Henryka Bacy Galeria Sztuki podsumowuje benefisem – wystawą, prezentującą obszerny zbiór prac z ostatnich lat, w tym najnowszych. W sobotę 20 lutego wernisaż: godz. 17. wstęp wolny. Gorąco polecamy!

To wyjątkowe wydarzenie, bo od połowy lat osiemdziesiątych artysta zaniechał działalności wystawienniczej, nie przestając jednocześnie malować. Pochłonął go kontakt z indywidualnym odbiorcą „Malując obraz, mam świadomość, że maluję tylko dla jednego człowieka – tego, który stanie się jego właścicielem” – pisze, dając świadecwo intymnej albo wręcz metafizycznej relacji łączącej twórcę z, nieznanym często na etapie tworzenia, odbiorcą dzieła. – „Jest człowiek, dla którego maluję obraz, i są tłumy ludzi, dla których moje obrazy są bez wartości.” – dodaje. To pozwala w wystawie, która od 5 lutego będzie dostępna w legnickiej Galerii Sztuki, dostrzeć okazję do wyjątkowego spotkania.

Jan Henryk Baca jest legniczaninem od urodzenia, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (specjalizacja: malarstwo ścienne), założycielem i pierwszym dyrektorem Galerii Sztuki w Legnicy, funkcjonującej początkowo jako delegatura wrocławskiego Biura Wystaw Arystycznych. Radykalne poszukiwanie Prawdy, Dobra i Piękna, wokół których koncentruje się w swym artystycznym credo, w naturalny sposób skonfliktowało go z PRL-owskimi władzami. Krzywym okiem patrzono na zrealizowany w połowie lat siedemdziesiątych przez Bacę cykl kilkudziesieciu grafik i rysunków nawiązujących do wydarzeń w Katyniu, jego kontakty z antykomunistyczną opozycją, zaangażowanie w przygotowania do pierwszej wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie. Był represjonowany, odmawiano mu zatrudnienia, pomijano przy organizowanych imprezach artystycznych, ograniczano dostęp do zleceń itp. Trudny okres pomógł artyście przetrwać Kościół Katolicki, dla którego później wykonał wiele interesujących zamówień. W stanie wojennym nie wstąpił do reżimowego Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Aby móc prowadzić działalność zawodową wstąpił do legnickiego Cechu Rzemiosł jako malarz i tapeciarz, taki szyld wisiał nad jego bramą. Tak przetrwał do roku 1989 i wszedł w kulminacyjny okres swej artystycznej aktywności.

Poza malarstwem sztalugowym, szeroko reprezentowanym na wystawie w Galerii Sztuki, tworzy również malarstwo monumentalne, freski, sgraffita, witraże i mozaiki. Zajmuje się też rzeźbą i konserwacją dzieł sztuki. Jest autorem m.in. takich realizacji jak: mozaika na ścianie przy ul. Partyzantów (obok wejścia do Legnickiej Biblioteki Publicznej), obrazy, rzeźby i witraże w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także renowacja ołtarzy bocznych w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela czy fresk na plafonie w przedsionku holu Starego Ratusza.

 

Wystawa: Henryk Jan Baca – STO

Termin: 5 – 28.02.2016

Ekspozycja: Galeria Sztuki

Wernisaż: 20 lutego (sobota), godz. 17.00

Wstęp wolny

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3232 dni temu dnia 19/02/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 19, 2016 @ 10:31 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →