schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Przeciwnicy odkrywki piszą do ministra środowiska

Przez   /   01/02/2016  /   No Comments

Samorządy, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe sprzeciwiające się odkrywkom węgla brunatnego przygotowały list otwarty do wiceministra środowiska, prof. Mariusza Oriona-Jędryska. Wciąż czują zagrożenie ze strony węglowego i energetycznego lobby.  Uważają, że ważniejsza od ochrony złóż węgla jest troska o zagrożone przez odkrywki zasoby wód podziemnych.

Odrzucenie przez Ministerstwo Środowiska „Białej Księgi Ochrony Złóż Kopalin” wraz z wykazem złóż węgla brunatnego, które miały być objęte prawną i planistyczną ochroną, choć jest krokiem w dobrą stronę i chwilowo uspokaja nastroje – jednak w żaden sposób nie rozwiązuje problemu ochrony złóż potencjalnie uznanych za strategiczne oraz ewentualnej budowy nowych odkrywkowych kopalń węgla brunatnego w Polsce – powiedzieli: Starosta Kościański Bernard Turski i Prezes Fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” Tomasz Waśniewski, podczas konferencji zwołanej (29.01.2016) w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.

Wspólne, zdecydowanie krytyczne stanowisko wobec zapisów Białej Księgi – łącznie kilkudziesięciu samorządowców (Starostów, Wójtów, Burmistrzów z Wielkopolski, Lubuskiego, Dolnego Śląska, Łódzkiego), radnych, ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców zagrożonych ochroną złóż oraz budową kopalni odkrywkowych – przekazało Wiceministrowi Środowiska prof. Mariuszowi Orionowi-Jędryskowi już w połowie grudnia ubiegłego roku. Skutek był natychmiastowy, minister dokument wyrzucił do kosza…

Nie oznacza to jednak, że sprawa jest zamknięta, a mieszkańcy mogą spać spokojne. Problem jest jedynie odłożony – za jakiś czas powróci. Obawy co do przyszłości zagrożonych regionów sygnatariusze wspólnego stanowiska przekazali teraz na ręce Głównego Geologa Kraju w liście otwartym (http://rozwojtak-odkrywkinie.pl). Objęcie wybranych złóż węgla brunatnego prawną i planistyczną ochroną przed ewentualnym zagospodarowaniem uniemożliwiającym późniejszą eksploatację tych złóż byłoby – przypominają – drastycznie niekorzystne dla sytuacji społeczno-gospodarczej całych regionów i poszczególnych gmin. Domagamy się jednoznacznego stanowiska Rządu Rzeczypospolitej dotyczącego wyłączenia z listy kopalin uznanych za strategiczne i podlegających ochronie, obszarów wymienionych w Białej Księdze a także odstąpienia od klasyfikowania wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową jako celu publicznego bowiem skazuje ono ludzi na wywłaszczenia i wysiedlenia z powodu takich inwestycji – napisali w liście otwartym samorządowcy i liderzy społecznych protestów przeciw odkrywkom.

Sylwia Maćkowiak (Stowarzyszenie „Nasz Dom” z Wielkopolski) oraz Anna Dziadek (Stowarzyszenie „Nie Kopalni Odkrywkowej”, Lubuskie) mówiąc o przyczynach protestów przeciw planom budowy nowych kopalni zgodziły się, że wydobycie odkrywkowe węgla brunatnego jest ekonomicznie, przyrodniczo, kulturowo oraz społecznie zupełnie nieuzasadnione. Przynosi więcej strat niż pożytku, rodzi niepokoje i napięcia społeczne. My nie wyobrażamy sobie by całe regiony jak Wielkopolska, czy Lubuskie miałaby stać się miejscem wydobycia węgla brunatnego!

Radosław Gawlik, Prezes Stowarzyszenia Eko-Unia i Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” – wezwał do radykalnej zmiany kierunków rozwoju polskiej energetyki. Nasz kraj stawiając dotąd wyłącznie na przestarzałe technologie węglowe, zaniedbując efektywność energetyczną, sektor innowacyjnych, odnawialnych i rozproszonych źródeł energii, staje się niekonkurencyjny i osamotniony w Europie. Bezpieczeństwo energetyczne Polski nie może opierać się jedynie na wydobyciu i spalaniu paliw kopalnych, pozyskiwanych przy pomocy najbardziej dewastującej środowisko metody, jaką jest odkrywka.

Starosta Kościański Bernard Turski – reprezentujący samorządy z Wielopolski, zwrócił uwagę, że jeśli cokolwiek powinno być chronione przez państwo to zasoby wód podziemnych, szczególnie zagrożone przez ewentualną kopalnię odkrywkową w aglomeracji poznańskiej. Bez energii z węgla brunatnego, co jest poza dyskusją da się żyć, bez wody w żadnym razie!

Inicjator listu otwartego do Ministra, Tomasz Waśniewski (Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”) zwrócił uwagę na potrzebę rozwiązań systemowych co da poczucie stabilności i bezpiecznego wyznaczania kierunków rozwoju ze strony samorządów oraz lokalnych środowisk i przedsiębiorców. Dlatego – powiedział, jesteśmy gotowi do debaty o problemach społecznych i środowiskowych, z którymi wiąże się budowa nowych kopalni odkrywkowych oraz o alternatywnych modelach rozwoju polskiej energetyki. Oczekujemy wszyscy: mieszkańcy, przedsiębiorcy, samorządy na dialog oraz zaproszenie do rozmowy ze strony Ministerstwa Środowiska – podkreślili na koniec uczestnicy konferencji.

Źródło: Fundacja Rozwój -TAK Odkrywki – NIE

FOT> FUNDACJA ROZWÓJ TAK ODKRYWKI NIE

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

tygodnik10

Ile milionów zarobili prezesi KGHM w roku 2023?

Read More →