POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Zbliża się Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego

Przez   /   12/08/2015  /   No Comments

Od 2 do 31 października Galeria Sztuki w Legnicy organizuje jubileuszową, 45. Wystawę Plastyki Zagłębia Miedziowego. Apeluje – do artystów o uczestnictwo w wystawie głównej oraz zgłaszanie wystaw indywidualnych, do środowiska o udostępnianie archiwów w celu zdokumentowania życia artystycznego regionu poprzednich dekad oraz do fotografów amatorów chcących zaprezentować się podczas wystawy fotograficznej.

Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego to organizowany przez Galerię od 45 lat cykliczny przegląd twórczości artystów plastyków regionu Zagłębia Miedziowego. Przegląd ma charakter konkursowy, najlepsze prace zostaną nagrodzone. Celem XXVII Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego jest prezentacja najnowszych dokonań artystów związanych z regionem i przegląd postaw twórczych, integracja środowiska plastycznego, popularyzacja lokalnej sztuki współczesnej wśród mieszkańców regionu i jej promocja poza nim, a także dokumentacja aktualnego stanu sztuki poprzez wydanie katalogu towarzyszącego wystawie.

Mija już prawie pół wieku od czasu, gdy w Legnicy oficjalnie i publicznie zaprezentowało się środowisko plastyczne, które na obszarze dawnego Województwa Legnickiego i zarazem Zagłębia Miedziowego rodziło się przez pierwsze powojenne ćwierćwiecze. Najpierw w Legnicy, a potem w pozostałych miastach Zagłębia osiedlili się absolwenci różnych kierunków sztuki z wyższych uczelni artystycznych. Pierwszym profesjonalnym artystą w powojennej Legnicy był Bronisław Chyła (1911-1986, w Legnicy od 1946 r.). Świetnie wykształcony w akademiach berlińskiej i wiedeńskiej malarz przez czterdzieści lat przewodził miejscowemu środowisku artystycznemu, tworzył je i kierował nim, organizował i inspirował, był nauczycielem i mentorem dla wielu pokoleń artystów. Z racji swych rozlicznych zasług dla rozwoju sztuk plastycznych w Legnicy i regionie nazwany był Profesorem.
Symbolicznym początkiem narodzin życia plastycznego w Legnicy stała się pierwsza Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego (WPZM), zorganizowana w Muzeum Miedzi w 1970 r. przez grupę artystów zogniskowanych wokół Profesora Chyły, nauczającego w tym czasie plastyki w miejscowym Studium Nauczycielskim. Najpierw w rytmie corocznym, a obecnie co kilka lat, ten najważniejszy lokalny przegląd sztuki jest nadal kontynuowany przez Galerię Sztuki (dawniej BWA) w Legnicy.
W 2015 r. obchodzimy 45 rocznicę wydarzenia, dlatego zaplanowana na październik jubileuszowa edycja Wystawy mieć będzie charakter szczególny, sumujący niejako dorobek imprezy i jednocześnie kwitujący rozległe zmiany, jakie zaszły w sferze życia plastycznego, jego organizacji, promocji i społecznego znaczenia w dobie powszechnych przemian cywilizacyjnych, kulturowych, ekonomicznych, a w Polsce dodatkowo – w okresie niezwykle istotnych przemian ustrojowych ostatniego 25-lecia. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że stanie się nie tylko pretekstem do uroczystego podsumowania jej dorobku, lecz że pozwoli także na konstruktywną rozmowę o przyszłości lokalnej sztuki, jej twórców oraz instytucji i organizacji, zajmujących się jej nauczaniem i upowszechnianiem. Tym niezwykle żywotnym dziś sprawom zamierzamy przy okazji planowanej Wystawy poświęcić specjalne spotkanie i seminarium teoretyczne pt.: Tak daleko, tak blisko. Geografia sztuki w dobie globalizacji. Do wygłoszenia referatów wprowadzających w problematykę seminarium zaproszeni zostali znani teoretycy i krytycy sztuki, menedżerowie kultury oraz artyści sztuk wizualnych. Liczymy na żywy udział artystów plastyków, zapraszamy do wygłoszenia referatów czy komunikatów lub zabrania głosu w dyskusji.

Z uwagi na popularność audiowizualnych mediów sztuki (fotografia, video, film, performance) Wystawa Plastyki ZM będzie miała odrębną, autonomiczną odsłonę poświęconą tej dziedzinie. Zaproszenie do udziału w fotograficzno-filmowej odsłonie WPZM skierowane jest do wszystkich zarówno dyplomowanych profesjonalistów, jak i praktyków amatorów mieszkających na terenie Zagłębia Miedziowego. Ponadto wystawie głównej towarzyszyć będą dodatkowe ekspozycje: indywidualna – nieżyjącej już Hanny Krzewskiej-Lis, oraz fotografii archiwalnych przypominających osoby i historię imprezy. W związku z tą drugą ekspozycją zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich zainteresowanych o przejrzenie własnego archiwum i przekazanie nam do skopiowania wszelkich materiałów ikonograficznych, pamiątek, druków, etc. związanych z historią WPZM.
Nowością „festiwalowej” formuły jubileuszowej WPZM jest możliwość zeprezentowania – obok wystawy głównej – wystaw indywidualnych, autorskich, zgłoszonych przez samych zainteresowanych artystów. Galeria zapewni wtedy miejsce prezentacji i obsługę merytoryczną, medialną, promocyjną, natomiast artysta weźmie na siebie logistykę wystawy: transport prac, etalaż ekspozycji, itp. (możliwe będzie skorzystanie z transportu Galerii). Zapraszamy artystów do przysyłania ofert swoich pokazów indywidualnych (do 15 sierpnia). O ich przyjęciu do programu WPZM decydować będzie jakość artystyczna i kolejność zgłoszeń (z uwagi na ograniczoną liczbę przestrzeni wystawowych).
Warto podkreślić, że jubileusz WPZM już od pewnego czasu stał się okazją do wielu działań i retrospektywnych refleksji na temat życia plastycznego w Zagłębiu w minionym okresie oraz przypomnienia dorobku najwybitniejszych przedstawicieli środowiska plastycznego związanych z naszym regionem. W ramach specjalnego programu pn. PLEJADA. Sztuka Zagłębia Miedziowego Galeria organizuje wystawy indywidualne i grupowe artystów różnych pokoleń i specjalizacji z regionu (np. w 2014 – M.Rogala, 2015 – K.Makowski, H.Krzewska). W zamiarze organizatorów PLEJADA ma być wieloletnim cyklem projektów monograficznych, przedstawiających, dokumentujących i promujących ich dorobek artystyczny. We współpracy z innymi ośrodkami regionu zamierzamy do roku 2020 (50 rocznica WPZM) zaprezentować wszystkich najważniejszych, żyjących i nieżyjących twórców Zagłębia oraz udokumentować ich dzieło w formie katalogu. Ze zrozumiałych powodów chcielibyśmy w pierwszej kolejności zrealizować wystawy nestorów środowiska.
27. Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego została objęta patronatem przez Prezesa KGHM Polska Miedź S.A., który jest jednocześnie fundatorem GRAND PRIX Prezesa KGHM (w wys. 5000 zł).
Organizacja Wystawy i wydarzeń towarzyszących nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego ze strony Fundacji KGHm Polska Miedź, za co organizatorzy serdecznie dziękują.

Wstępny program 27. WYSTAWY PLASTYKI ZAGŁĘBIA MIEDZIOWEGO

1. 27. Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego
2. FOTO i multimedia – wystawa fotografii, video, filmu i performance Zagłębia Miedziowego
3. Hanna Krzewska-Lis: SCHEDA (wystawa retrospektywna malarstwa i rysunku)
4. Życie plastyczne Zagłębia Miedziowego 1970-2015 (w fotografii, dokumentach, artefaktach)
5. Pokazy (wystawy) indywidualne – program w przygotowaniu, uzależniony od ilości zgłoszeń
6. Tak daleko, tak blisko. Geografia sztuki w dobie globalizacji – seminarium
7. Wydarzenia dodatkowe (konkursy, spotkania warsztatowo-edukacyjne, happeningi i zabawy w plenerze, oprowadzania kuratorskie, itp.)

27. Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego – przegląd sztuki o charakterze konkursowym, w którym prawo udziału ma każdy artysta związany z Legnicą i Zagłębiem Miedziowym poprzez urodzenie, zamieszkanie, długoletni pobyt. Uczestnik ma prawo zgłosić 3 prace do Wystawy z takich dziedzin jak: malarstwo, grafika, rzeźba, szkło, tkanina. Kompetentne jury dokonuje ostatecznej kwalifikacji ilości prac jednego autora, które znajdą się na wystawie oraz przydziela nagrody. Jury kwalifikuje prace do wystawy kierując się ich jakością artystyczną. Wystawie towarzyszy katalog, plakat, zaproszenie.

FOTO i multimedia – multimedialna (foto, film, video, performance) odsłona Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego.

Hanna Krzewska-Lis: SCHEDA – to retrospektywna ekspozycja obejmująca prace zmarłej kilka lat temu artystki lubińskiej, które udało się zachować i odnaleźć w zbiorach prywatnych i publicznych.

Życie plastyczne Zagłębia Miedziowego 1945-2015 – planszowa ekspozycja (fotografie, dokumenty) przypominająca dotychczasowe edycje WPZM jako przejaw miejscowego życia artystycznego.

Pokazy indywidualne – cykl wystaw towarzyszących WPZM, niedużych, indywidualnych, zaoferowanych przez tych artystów z Zagłębia, którzy zechcą je sami przygotować i z pomocą Galerii eksponować na terenie Legnicy w czasie trwania wystawy głównej. Program tych pokazów uzależniony jest od ilości zgłoszeń i decyzji organizatorów, uzależnionej od możliwości logistycznych.

Tak daleko, tak blisko. Geografia sztuki w dobie globalizacji. – seminarium teoretyczne poświęcone sytuacji współczesnych artystów sztuk wizualnych w aktualnym kontekście cywilizacyjnym: „usieciowienia” i rozwoju mediów elektronicznych, zaniku „klasycznych” podziałów na centrum i prowincję, globalizacji gospodarczej, panowania paradygmatu „płynnej ponowoczesności” – dyktatury „nowości”, spektakularności, powierzchowności, tymczasowości, wreszcie „osamotnienia w tłumie”. Chcemy zastanowić się nad współczesnymi strategiami artystycznymi, celami i potrzebami artystów, wzajemną integracją tego środowiska, jego pozycją w społecznościach lokalnych i relacjach z mecenatem i władzą, oraz nad systemem organizacji, zarządzania i promocji sztuki.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3419 dni temu dnia 12/08/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 13, 2015 @ 1:42 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →