Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Nowe kolumbarium na legnickim cmentarzu

Przez   /   26/06/2015  /   No Comments

Kolumbarium ze 178 niszami urnowymi zostało oficjalnie otwarte na legnickim Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej. Koszt tej inwestycji sfinansowanej przez Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, zarządcę nekropolii, wyniósł blisko 700 tysięcy złotych.

Kolumbarium powstało przy głównej alei cmentarnej w miejscu, gdzie stał stary, zniszczony mur, ogradzający niegdyś dawną nekropolię. Właśnie ten mur został częściowo rozebrany i wzniesiono na nim nową konstrukcję. Budowa składała się z dwóch etapów. Pierwszy zakończono w styczniu br., a drugi obecnie.

Kolumbarium o długości 103 m i wysokości ok. 3 m wykonano głównie z cegły. Składa się ze 178 nisz na urny, których wnęki wykonano z prefabrykatów żelbetonowych i płyt grafitowych. Jedna wnęka niszowa może pomieścić co najmniej dwie urny. W centralnym odcinku kolumbarium zlokalizowano część celebralną, przy której będą odprawiane nabożeństwa pogrzebowe. Zainstalowano też stylowe latarnie i kamery monitoringu. Nisze w kolumbarium będzie można nabyć już w drugiej połowie lipca tego roku.

Dodajmy, że kolumbaria są coraz bardziej popularnym miejscem pochówków. Na nowej legnickiej nekropolii w Jaszkowie również jest taki obiekt na około tysiąca nisz oraz krematorium. Józef Wasinkiewicz, prezes LPGK poinformował, że jeszcze 10 lat temu pochówki urnowe stanowiły zaledwie 3 procent wszystkich pogrzebów. Obecnie jest to 30 procent.

Kolumbarium to rodzaj grobowca z niszami na urny zawierającymi prochy zmarłych. Budowle takie znane były już w czasach rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Wówczas budowano je pod ziemią. Obecnie są to konstrukcje naziemne. Jak już wspomnieliśmy, kolumbarium wzniesiono w miejscu ceglanego muru. Mur ten powstał podczas rozbudowy cmentarza w latach 1844-1881. Budowany był narastająco etapami, na co wskazuje różnorodność użytego w nim materiału. Dowodem na to jest odkryta podczas rozbiórki pamiątkowa cegła z datą „1858”. Pod murem otaczającym cmentarz chowano najbogatszych mieszkańców miasta, których grobowce i murowane katakumby odkryte zostały podczas budowy kolumbarium. Wmurowane w murze epitafia, upamiętniające pogrzebanych tam zmarłych, w trakcie przygotowań do budowy zdemontowano i poddano konserwacji. Obecnie epitafia wmurowane są w pamiątkowym segmencie kolumbarium i stanowią cenną historyczną pamiątkę.

FOT. PK

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3468 dni temu dnia 26/06/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 26, 2015 @ 8:20 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

425-269064

Małe bohaterki z Lubina – dzieci, które uratowały dzieci

Read More →