KGHM1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Polscy przedsiębiorcy w chilijskiej kopalni KGHM

Przez   /   17/04/2015  /   No Comments

Odkrywkowe wyrobisko kopalni Sierra Gorda osiągnęło już 1500 m szerokości, 1300 m długości i 200 m głębokości. Budowa Zakładu Wzbogacania Rud pochłonęła 221.068 m3 betonu, 22.890 ton stali i 18.500.000 roboczogodzin. Uczestnicy Polsko – Chilijskiego Górniczego Seminarium Inwestycyjnego w Santiago de Chile mogli się przekonać o rozmachu światowej klasy projektu Sierra Gorda podczas wizyty studyjnej na terenie kopalni w dniu 16 kwietnia 2015 roku.

Od początku funkcjonowania kopalni Sierra Gorda wydobyto 5,9 mln ton rudy siarczkowej, 49,3 mln ton rudy tlenkowej i 272,3 mln ton skały płonnej. Wykorzystano 2300 km przewodów elektrycznych i sterowniczych przy budowie Zakładu Wzbogacania Rud oraz położono 143 km rurociągu wody słonej, niezbędnej do prowadzenia produkcji.

- Dokładnie w ten sposób wyobrażałem sobie inwestycję KGHM w Chile. Kopalnia Sierra Gorda to imponujące przedsięwzięcie na skalę światową. Wartość dodaną stanowi fakt, że została zrealizowana przez polską firmę. Jak dotąd krajowe przedsiębiorstwa niechętnie opuszczały granice państwa. Tym bardziej trudno mówić o prowadzeniu biznesu w Ameryce Południowej.– powiedział Arkadiusz Dziębowski, dyrektor generalny Oxyline Sp. z o.o.

Aktualnie Sierra Gorda zatrudnia bezpośrednio 1 300 pracowników oraz 3000 osób w sposób pośredni. Dbałość o załogę jest kluczem do osiągnięcia doskonałości operacyjnej przy jednoczesnym zapewnieniu bezszkodowości.

Fernando Duisberg, GSI – GONAR Systems International Comercial Ltda. – Pozostaję pod ogromnym wrażeniem porządku, jaki panuje na terenie całej kopalni. Dbałość o zdrowie pracowników, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, zsynchronizowany ruch maszyn i urządzeń, ochrona środowiska naturalnego są atrybutami organizacji na najwyższym poziomie. Już pierwsze chwile spędzone w kopalni potwierdzają, że KGHM prowadzi projekty na miarę klasy europejskiej, bez względu na szerokość geograficzną.

Odpowiedzialność za osiągnięcie zerowego poziomu szkód w oddziaływaniu na społeczności lokalne ponoszą zarówno pracownicy Sierra Gorda jak i podwykonawcy.

- Imponujący – tak mogę określić rozmach z jakim została wybudowana ta kopalnia. Odwiedziłem już wiele kopalni odkrywkowych, ale żadna z nich systemem bezpieczeństwa nie przypomina Sierra Gordy. Dzisiejsza wizyta unaoczniła mi nie tylko potencjał rozwojowy, który tkwi w tym projekcie, ale także jego wysokie standardy. – dodał Daniel Pelaez Arranz, wiceprezes Heliseco Co. LTD.

Sierra Gorda będzie jednym z największych producentów molibdenu na świecie i największym producentem koncentratu Cu-Mo. Ciągłe doskonalenie oraz definiowanie szans i wyzwań służy zwiększeniu wartości procesów operacyjnych firmy.

- Moje oczekiwania względem chilijskiej kopalni potwierdziły się. Spodziewałem się, ze będzie to inwestycja dobrze przemyślana i skosztorysowana. Zastosowane rozwiązania przemysłowe mają swoje uzasadnienie ekonomiczne. Pierwsze wrażenie podczas wizyty w Sierra Gorda jest wręcz piorunujące! Widzę płaszczyznę do współpracy z KGHM przy realizacji drugiego etapu rozbudowy chilijskiego zakładu. – przyznał Michał Ochęduszko, kierownik sprzedaży w Ameryce, Famur S.A.

Poznanie wzajemnych oczekiwań i potrzeb biznesowych jest kluczem do rozpoczęcia otwartych rozmów handlowych, w których relacje między kontrahentami odgrywają istotną rolę.

- W międzynarodowym biznesie istotna jest długofalowa współpraca z zaufanym partnerem. Polskie firmy powinny odważnie świadczyć o jakości narodowej gospodarki na globalnym rynku. Zachęcam do zaangażowania się w rozbudowę projektu Sierra Gorda w Chile. Warto podążać nieznanymi drogami, ponieważ to właśnie one tworzą szansę na osiągnięcie sukcesu. W imieniu KGHM dziękuję za przyjęcie zaproszenia do udziału w Polsko – Chilijskim Górniczym Seminarium Inwestycyjnym. – podsumował Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź S.A.
Po osiągnięciu pełnych zdolności produkcyjnych zaplanowanych dla pierwszej fazy projektu, Sierra Gorda będzie przetwarzać 110 tys. ton rudy dziennie, produkując 120 tys. ton miedzi rocznie. Kopalnia będzie jednym z największych producentów molibdenu na świecie. Jej rozbudowa znacznie zwiększy obecne zdolności produkcyjne.

Źródło: KGHM

FOT. KGHM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Aleksandra kRZESZEWSKA mACIEJ kUPAJ jACEK bASZCZYK (2)

Rada Miejska Legnicy przyjęła budżet na 2025 r.

Read More →