OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Szkoła ma sztolnię – jak w prawdziwej kopalni

Przez   /   14/04/2015  /   No Comments

„Stawianie łuku ociosowego obudowy pod podpory typu ŁP”- to temat pierwszej, pokazowej lekcji w sztolni górniczej otwartej 10 kwietnia, w warsztatach Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie.

 - Jest to miejsce wyjątkowe. Często mówimy o kształceniu zawodowym, o konieczności współdziałania szkół z biznesem, odpowiadania na potrzeby lokalnego rynku pracy. A w tej szkole kształcenie dualne jest codziennością– powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki, honorowy gość uroczystości otwarcia.

Sztolnia służyć będzie uczniom technikum górnictwa podziemnego. Tutaj będą mogli odbywać praktyczne zajęcia, ćwiczyć zadania, z jakimi zmierzą się w przyszłej pracy, nabyć umiejętności np. stawiania i sprawdzania obudowy, kotwienia, a przede wszystkim wykształcić nawyki bezpiecznego zachowania pod ziemią.

- Zbudowaliśmy sztolnię, aby uczniowie mogli szkolić się w bezpiecznych warunkach, bez ryzyka jakim obarczona jest praca pod powierzchnią, ale w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do rzeczywistych w kopalni- mówił Paweł Klimaszewski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie. -Kształcimy młodzież dla górnictwa od ponad pół wieku. W ostatnich latach zmieniły się zasady uzyskiwania kwalifikacji zawodowych, pojawiły się też nowe oczekiwania pracodawców, którym musimy sprostać, aby nasi uczniowie byli dobrze przygotowani do zawodu. Sztolnia szkoleniowa to miejsce, w którym uczniowie będą mogli doskonalić rzemiosło górnicze- dodał dyrektor Klimaszewski.

Budowa sztolni trwała dwa miesiące, uczestniczyli w niej uczniowie szkoły – to była kolejna praktyczna lekcja. Połączono kilka pomieszczeń i zbudowano dwa rodzaje sztolni, w obudowie łukowej oraz kotwiowej. Adaptację pomieszczeń sfinansowało miasto Lubin, 100 tysięcy złotych na pokrycie pozostałych kosztów szkoła otrzymała od Fundacji Polska Miedź.

- Zaangażowaliśmy się w ten projekt z kilku powodów. Po pierwsze, dlatego, że na wsparcie Fundacji zawsze mogą liczyć ważne inicjatywy na terenie Zagłębia Miedziowego i całego Dolnego Śląska. Po drugie dlatego, że szczególną wagę przywiązujemy do projektów edukacyjnych, po trzecie, bo ten projekt jest wyjątkowy, dotyczy nauki i szkolenia przyszłych kadr Polskiej Miedzi- powiedział Marek Bestrzyński, prezes Fundacji KGHM Polska Miedź.

Dyrektor Paweł Klimaszewski dziękował za merytoryczne wsparcie, pomysły i projekty pracownikom Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń. Jacek Kulicki, prezes zarządu spółki twierdzi, że na uruchomieniu sztolni skorzysta także PeBeKa.

- W ciągu ostatniego roku przyjęliśmy do pracy ponad 300 osób. Postawiliśmy na młodych ludzi, dlatego blisko 60% nowych pracowników to absolwenci tej szkoły z ostatnich lat. Wychodzimy z założenia, że najlepiej jest uczestniczyć w szkoleniu przyszłych pracowników, szkolić na własną miarę, według własnych zasad. Nasz skromny wkład w tę inwestycję, jest częścią strategii wychowywania sobie najlepszych kadr – podkreślał Jacek Kulicki, prezes zarządu PeBeKa.

Beata Pawłowicz, Dolnośląski Kurator Oświaty uważa, że uruchomienie warsztatów znakomicie wpisuje się w szereg działań reformujących kształcenie zawodowe, prowadzonych przez kilka resortów, w tym Ministerstwo Gospodarki.

- Będzie to świetnie miejsce nie tylko do nauki ale i zdawania egzaminów kwalifikacyjnych- mówiła Beata Pawłowicz, Dolnośląski Kurator Oświaty – Bardzo dziękuję pani minister Ilonie Antoniszyn-Klik za zaangażowanie w sprawy szkolnictwa zawodowego, bo bez jej determinacji nie byłoby takiego tempa zmian, zmian na lepsze. Dzieją się wielkie rzeczy, nie tylko tutaj na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce- dodała Beata Pawłowicz.

- Chciałabym podkreślić znakomite przygotowanie i innowacyjności szkoły, ale także ogromne wsparcie KGHM, na które może liczyć lokalna społeczność. KGHM to dziś marka globalna, i wymogi takich nowoczesnych firm musi spełniać kształcenie zawodowe. Dlatego pracujemy teraz na rzecz skutecznych zmian w szkolnictwie, które zapewnią najwyższy poziom kształcenia młodzieży , zagwarantują przedsiębiorcom, że absolwenci, których zatrudnią będą doskonale przygotowani do pracy. Rozwój szkolnictwa zawodowego w ścisłej symbiozie z pracodawcami to nasz priorytet. Wczoraj ponad 50 partnerów: przedsiębiorców, samorządowców, przedstawicieli szkół zawodowych i technicznych, uczelni wyższych, podpisało porozumienie o powołaniu Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, którego liderem jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wcześniej Klastry Edukacyjne powstały w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK” i Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Małej Przedsiębiorczości. Współpraca wielu środowisk to gwarancja sukcesu projektu, którego efektem ma być lepsza szkoła zawodowa determinująca pozytywne zmiany w gospodarce – mówiła Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

Jednym z sygnatariuszy Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego jest Zespół Szkół nr 1 w Lubinie.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Aleksandra kRZESZEWSKA mACIEJ kUPAJ jACEK bASZCZYK (2)

Rada Miejska Legnicy przyjęła budżet na 2025 r.

Read More →