Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Przez   /   24/02/2014  /   No Comments

Od w dniach od 24 lutego do 1 marca 2013 r. po raz 14-y obchodzony będzie Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W tym roku motywem przewodnim tygodnia będą prawa ofiar przestępstw.

Jak co roku koordynacją działań z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości zajmować się będą ośrodki pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. We wskazanym wyżej okresie osoby pokrzywdzone będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad udzielanych przez psychologów, prawników. Dyżury specjalistów będą pełnione od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 ? 18.00, natomiast w sobotę w godzinach 10.00 ? 13.00.

Lista ośrodków i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl. W okręgu apelacji wrocławskiej ośrodkiem takim jest OPOPP Stowarzyszenie Pomocy Akson, przy ul. Bora ? Komorowskiego 31, 51 ? 114 Wrocław, nr telefonu: 71 352 94 03.

Tydzień Ofiar Przestępstw to ogólnopolska akcja informacyjna związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Idea obchodów zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. W Polsce 22 lutego został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.

Akcja ta, jak co roku jest podejmowana, by zwrócić szczególną uwagę na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz przypomnieć o potrzebie ochrony interesów pokrzywdzonych, a także o konieczności niesienia im pomocy. Założeniem akcji jest to, aby każdy mógł uzyskać informację na temat uprawnień przysługujących pokrzywdzonemu lub o sposobie załatwienia swojej sprawy.

W związku z powyższym w siedzibach poszczególnych prokuratur rejonowych naszego okręgu oraz w Prokuraturze Okręgowej w Legnicy od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania osobom pokrzywdzonym udzielane będą porady i informacje. W sobotę, tj. 1 marca br. dyżury pełnione będą w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Wszelkie udzielane informacje są bezpłatne. Grafiki dyżurów z podaniem numeru pokoju prokuratora dyżurnego zostaną umieszczone w widocznym miejscu na tablicy informacyjnej każdej prokuratury.

Na tablicach informacyjnych znajdą się również wykazy organizacji pozarządowych zajmujących się niesieniem pomocy ofiarom przestępstw na naszym terenie.

Osoby zainteresowane szerszymi informacjami na temat uprawnień pokrzywdzonego w postępowaniu karnym, kartą praw ofiary, czy uprawnieniami pokrzywdzonych ubiegających się o kompensatę, mogą szukać informacji na naszej stronie internetowej www.prokuratura.legnica.pl. w zakładce prawa pokrzywdzonych.

Tam znajdują się szczegółowe informacje na temat:

W zakładce tej można też znaleźć adresy stron zajmujących się pomocą ofiarom przestępstw:

Na naszej stronie można również znaleźć informacje na temat uprawnień pokrzywdzonych ubiegających się o kompensatę (informacja o kompensacie).

 

 

Ciekawe informacje znajdują się również na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce ?Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie?:

http://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/przeciwdzialanie-przemocy-w-rodzinie/karta-praw-osoby-dotknietej-przemoca-w-rodzinie-/

Zamieszczono tam min. bardzo pomocny dla ofiar przemocy domowej ?Informator dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie?:

http://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/przeciwdzialanie-przemocy-w-rodzinie/informator-dla-osob-dotknietych-przemoca-w-rodzinie/download,2157,0.html

Nadto 24 lutego 2014 r. w godz. 10.00 ? 16.00 w gmachu Trybunału Konstytucyjnego, w dużej sali rozpraw, odbędzie się konferencja ?Prawa ofiar przestępstw?. Konferencja poświęcona będzie włączeniu do polskiego systemu prawnego Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw, którą państwa członkowskie mają włączyć do krajowych systemów prawnych do dnia 16 listopada 2015 r. Dzień Ofiar Przestępstw, podobnie jak w całej Europie, ma przypominać o krzywdzie i cierpieniu ofiar przestępstw. Konferencja organizowana jest wspólnie z Prezesem Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich przy medialnym wsparciu wydawnictwa Wolters Kluwer, jako wydawcy tekstu Dyrektywy, komentarzy i analiz prawnych.

Konferencja transmitowana będzie on-line w Internecie pod adresami www.trybunal.gov.pl i www.obserwatorkonstytucyjny.pl, a jej podsumowaniem stanie się książka, komentarz do przedmiotowej dyrektywy. Książka pomyślana jest jako narzędzie dla prawników i instytucji zajmujących się wspieraniem ofiar przestępstw.

 

 

Liliana Łukasiewicz

rzecznik prasowy

Prokuratury Okręgowej w Legnicy

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3797 dni temu dnia 24/02/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 24, 2014 @ 3:52 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

charset=Ascii

Pijany kierowca z dzieckiem, metą i lewymi tablicami

Read More →