schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Ważna debata o edukacji ekonomicznej w Witelonce

Przez   /   18/12/2024  /   No Comments

Czym powinni kierować się uczniowie, którzy chcieliby w dorosłym życiu odnosić zawodowe sukcesy? Jak mogą pomóc im w realizacji tych planów nauczyciele? W Collegium Witelona Uczelnia Państwowa odbyła się ważna dla przyszłości młodych ludzi konferencja, która przyniosła odpowiedzi na te – i podobne – pytania.

Wydarzenie skierowane było głównie do nauczycieli i dyrektorów tych szkół ponadpodstawowych, które uczą młodych ludzi zasad ekonomii. Konferencję pod nazwą: „Wiedza, przedsiębiorczość, biznes… Debata o edukacji ekonomicznej” Collegium Witelona Uczelnia Państwowa zorganizowało wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy, Polskim Towarzystwem Ekonomicznym i Zespołem Szkół Ekonomicznych im. Stefana Żeromskiego w Legnicy.

- Nasza Uczelnia, razem ze współorganizatorami, podjęła się przeprowadzenia tej ważnej dla jakości edukacji młodych ludzi debaty m.in. dlatego, że zależy nam, aby na rynek pracy trafiali – w niedalekiej już przecież przyszłości – kandydaci, którzy będą kompetentni i przygotowani do jego wyzwań. To od ich decyzji będzie przecież zależała przyszłość naszego społeczeństwa, gospodarki itp. – mówi dr Przemysław Siudak, Dziekan Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. – Zdecydowaliśmy się na organizację konferencji także dlatego, aby jeszcze skuteczniej integrować środowiska i instytucje, dla których efektywne kształcenie młodzieży z wiedzy ekonomicznej jest priorytetowe – dodaje dr Przemysław Siudak.


Konferencja podzielona była na panele tematyczne, z których jeden odbywał się pod nazwą „Wiedza ekonomiczna a koncepcje rozwoju biznesu i karier zawodowych”. W tej części debaty wzięli udział przedstawiciele biznesu, dyrektorzy banków czy przedstawiciele firm, którzy odnieśli w swoich branżach sukcesy i podzielili się z uczestnikami konferencji – również przysłuchującymi się debacie uczniami i studentami – swoimi doświadczeniami. Opierając się na własnych przeżyciach dowodzili, że przedsiębiorczość i pomysłowość to jedno, ale bez gruntownej wiedzy ekonomicznej nie da się osiągnąć sukcesu i poradzić sobie z problemami, które prędzej czy później dopadną każdego przedsiębiorcę czy pracownika.

 

- Mając 20 lat studiowałem zarządzanie, potem finanse, zrobiłem też doktorat. Jednak wtedy uważałem, że studia nie są mi do niczego potrzebne. Najwięcej wiedzy o przedsiębiorczości czerpałem bowiem w tamtych czasach z małego biznesu, który otworzyłem przy rodzinnej firmie VITBIS w Złotoryi, produkującej bombki choinkowe, którą prowadził wówczas mój ojciec – mówił podczas debaty dr Błażej Prus, Prezes Zarządu PPH VITBIS Sp. z o.o. Jak wspominał: – Kiermasz z bombkami choinkowymi otworzyłem z kolegą na trzecim roku studiów. To zmusiło mnie do wcześniejszego wstawania rano, mierzenia się z wieloma wyzwaniami, związanymi z prowadzeniem własnego biznesu. Byłem wtedy przekonany, że to mój mały biznes uczy mnie wszystkiego, a studia nie są mi potrzebne. Trwałem w tym przekonaniu wiele lat, dopóki nie przejąłem w 2020 roku zarządzania całą firmą. Choć ojciec przygotowywał mnie do tego, od dawna byłem jego asystentem, członkiem Zarządu, to dopiero gdy sam, jako Prezes, musiałem zmierzyć się z ciężarem podejmowania strategicznych decyzji i różnymi problemami doceniłem, jak ważna jest wiedza, którą zdobyłem na studiach. Dlatego dziś wiem, że doświadczenie w biznesie jest bardzo ważne, ale nie da się skutecznie mierzyć z problemami i podejmować dobrych decyzji bez wiedzy ekonomicznej – podkreślał Prezes firmy VITBIS, dr Błażej Prus.

- Wiedza ekonomiczna jest rzeczywiście bardzo ważna dla rozwoju kariery zawodowej. Choć może trudno uwierzyć w to obecnym uczniom czy studentom, którzy muszą teraz dużo się uczyć, zaliczać ciężkie egzaminy, to uwierzcie mi: ten wysiłek na pewno zaprocentuje w waszej zawodowej przyszłości – mówiła Izabella Naliwajko, Dyrektor Personalny i Prokurent
Viessmann Technika Grzewcza Sp. z o.o. Dodatkowo radziła młodym ludziom, którzy chcieliby w przyszłości osiągnąć zawodowy sukces: – Poza wiedzą, ważna jest również praktyka. Dlatego bądźcie otwarci na nowe doświadczenia: praktyki, staże. Podejmijcie na przykład wakacyjną pracę, która da wam nowe wyzwania, nauczy podejmowania decyzji. To was dodatkowo ukształtuje na przyszłość. Z własnego doświadczenia wiem, że praktyki oraz wakacyjna praca, choć wydawała mi się w czasie studiów mało istotna, to z czasem okazało się, że pomogła rozwinąć różne umiejętności – mówiła Izabella Naliwajko.


- Wiedza pozwala przewidzieć to, czego w przyszłości będzie wymagał od was rynek pracy. A to, moim zdaniem, bardzo ważna umiejętność w planowaniu kariery – mówiła z kolei Magdalena Dyrcz, Dyrektor Oddziału PKO BP S.A. w Legnicy. – Drugą radą, którą chciałam się podzielić z młodzieżą jest to, abyście nauczyli się wychodzić ze strefy komfortu. Kiedy pełnimy zawodowo jakieś funkcje wydaje nam się, że jest tak super, że jesteśmy w czymś dobrzy. Jednak w życiu różnie bywa. I aby się rozwijać, trzeba umieć wychodzić ze swoich stref komfortu, być gotowym na nowe wyzwania – mówiła Magdalena Dyrcz.
Debata podobała się legnickim uczniom. – Planuję założyć w przyszłości własną firmę, dlatego rady i wskazówki, które dziś usłyszałam, są dla mnie bardzo ważne. Jestem nimi podbudowana. I jeszcze bardziej pewna, że chcę iść w kierunku, który sobie wymarzyłam – mówiła po konferencji Weronika, uczennica Technikum Ekonomicznego w Legnicy. – Podobało mi się, że ludzie, którzy odnoszą w swoich branżach sukcesy, nie wstydzili się mówić o tym, że nieraz spotykały ich też gorsze chwile. Opowiadali, jak radzili sobie z kryzysami. To bardzo budująca dla mnie wiedza na przyszłość – mówił Maciek, uczeń.
- Cieszę się, że nasi uczniowie biorą udział w takich wydarzeniach, jak debata o edukacji ekonomicznej w Collegium Witelona. Szkoła daje im bowiem wiedzę, ale doświadczenia na przyszłość czerpią z takich właśnie spotkań. Dzięki połączeniu wiedzy z doświadczeniami, nasi uczniowie są przedsiębiorczy, potrafią podejmować dobre decyzje, stawia
sobie cele i dążyć do ich realizacji. Jestem z nich dumna – podkreślała Małgorzata Boczoń, Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stefana Żeromskiego w Legnicy.

Szkoła była współorganizatorem konferencji, obok Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. – ZUS to firma oparta na ludziach i ich wiedzy. Nasze decyzje dotyczą milionów Polaków. Potrzebujemy więc najlepszych fachowców. Tych nie byłoby bez edukacji, bez wykształcenia. Dlatego bardzo ważne jest dla nas włączanie się w działania, które są związane z kształceniem młodych ludzi. Wiedza jest też podstawą podejmowania decyzji – już na początku kariery zawodowej – odnośnie ubezpieczenia emerytalnego i bezpiecznej przyszłości. Stąd takie inicjatywy i nasza współpraca z Collegium Witelona Uczelnia Państwowa oraz m.in. wspólna organizacja konferencji, związanej z edukacją ekonomiczną – mówił Marcin Dąbrowski, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy.

- Polskie Towarzystwo Ekonomiczne ściśle współpracuje z Collegium Witelona, m.in. przy tworzeniu programów edukacyjnych. Mamy bowiem stały kontakt z pracodawcami, dzięki czemu wiemy, jakie są trendy na rynku pracy, jakich fachowców rynek pracy potrzebuje i pod te potrzeby dostosowujemy programy kształcenia. Chętnie angażujemy się też w inne działania Uczelni, np. takie, jak debata o kształceniu ekonomicznym. Podstawy ekonomii są bowiem stałe, jednak równie ważne jak posiadanie wiedzy jest to, aby umieć przełożyć posiadaną wiedzę na dynamiczne sytuacje, które przynosi życie. Wszystko wokół szybko się zmienia, umiejętność reagowania na te zmiany jest niezwykle istotna. Takie konferencje uczą młodych ludzi jak to zrobić. To bardzo ważna dla ich zawodowej przyszłości wiedza – mówiła Nadine Bednarz z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Źródło: Collegium Witelona Uczelnia Państwowa

FOT. COLLEGIUM WITELONA UCZELNIA PAŃSTWOWA

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

cpr-9180856_1280

Kierowca ciężarówki stracił przytomność na autostradzie

Read More →