Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień górniczych zasłużonym pracownikom KGHM Polska Miedź S.A, a następnie tradycyjne: Pochód Lisa Majora i Skok przez skórę – to wydarzenia, które 29 listopada zainaugurowały centralne obchody Barbórki 2024 w Zagłębiu Miedziowym. Oficjalne uroczystości kontynuowane będą w dniu św. Barbary, 4 grudnia, kiedy to planowane są m.in. tradycyjne pobudki górnicze w różnych miejscach regionu oraz uroczysta msza święta i nabożeństwo w intencji górników i ich rodzin.
Niech żyje nam górniczy stan
Z okazji Barbórki z całej Polski nadeszły życzenia dla górniczej braci oraz listy gratulacyjne.
W specjalnym przesłaniu na Barbórkę gratulacje złożył prezydent RP Andrzej Duda.
“Z okazji uroczystości barbórkowych składam górnikom, pracownikom KGHM Polska Miedź SA oraz ich najbliższym serdeczne życzenia pomyślności. Życzę bezpiecznej i stabilnej pracy dla całej Państwa społeczności i wszystkich Polaków, którzy korzystają z efektów pracy pod ziemią. Dziękuję za Państwa sumienną pracę na rzecz polskiej branży wydobywczej, a dzięki temu również na rzecz stabilności rodzimej gospodarki bezpieczeństwa kraju” – przekazał Prezydent RP w specjalnym liście, który odczytała dyrektor generalna Kancelarii Prezydenta RP, Barbara Brodowska-Mączka.
W okolicznościowym liście marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia napisał:
„Pracownikom KGHM Polska Miedź SA składam wyrazy podziękowania za codzienny wysiłek i zaangażowanie, za pielęgnowanie i wzbogacanie dawnych tradycji. Szczególne słowa uznania kieruję do wszystkich, którzy pracują pod ziemią w trudnych i niesprzyjających warunkach. Niech święta Barbara, patronka górniczego stanu, otoczy Państwa i Państwa Rodziny opieką. Zapewni szczęście, zdrowie oraz powodzenie w codziennym życiu. Przyjmijcie życzenia bezpiecznej pracy i satysfakcji z niej płynącej”.
– Gratuluję wyników jakie osiągacie, bo KGHM jest jednym z liderów wydobycia i produkcji miedzi, ale także produkcji srebra. Dzięki wam, waszej pracy i waszemu zmysłowi organizacyjnemu wydobywany metal może służyć Polakom, ale też i ludziom na całym świecie. Dziękuję za zaangażowanie i wspólną pracę – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Robert Kropiwnicki.
Obchody Barbórki są wyjątkowym momentem dla Polskiej Miedzi i całego regionu Zagłębia Miedziowego. To czas podsumowań i planów.
– Obchody Barbórki mają szczególne znaczenie. Są wyrazem szacunku dla górniczego trudu i pracy pod ziemią. W tym roku główne uroczystości przypadły w dzień w którym obchodzony jest Dzień Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM. To czas, w którym wspominamy wszystkie osoby, których nie ma już z nami, zachowujemy wspomnienia o nich. Składamy hołd wszystkim, którzy odeszli na wieczną szychtę. Bezpieczne warunki pracy to jeden z najważniejszych elementów Strategii, nad którą pracujemy w tym roku. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, ponieważ fundamentem KGHM są pracownicy Spółki. W imieniu własnym i całego Zarządu dziękuję wszystkim za zaangażowanie w codziennej pracy. Z okazji górniczego święta życzę Wam oraz Waszym rodzinom bezpieczeństwa i zdrowia. Niech żyje nam Górniczy Stan. Szczęść Boże! – podkreślił prezes KGHM, Andrzej Szydło.
Uhonorowana górnicza brać
Barbórka w Zagłębiu Miedziowym to okazja do wyróżnienia pracowników oddziałów górniczych za ich wyjątkowe dokonania i lata przepracowane w KGHM. Podczas tegorocznej Barbórki wyróżniono blisko 70 osób. Prezydent RP, Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe zasłużonym pracowników KGHM, dwudziestu Medale Złote za Długoletnią Służbę, a czterem Medale Srebrne za Długoletnią Służbę. Minister Przemysłu, Marzena Czarnecka nadała Odznakę Honorową Zasłużony dla Górnictwa RP dwóm osobom oraz Dyrektorskie Stopnie Górnicze pięciu pracownikom KGHM. Pamiątkowe kordziki za jubileusz pracy odebrało 10 osób. Podczas podniosłej ceremonii 30 pracowników kopalń Polskiej Miedzi stało się właścicielami Honorowych Szpad Górniczych.
Tradycje i teraźniejszość
Po uroczystej akademii jej uczestnicy dołączyli do pochodu prowadzonego przez Lisa Majora do lubińskiego Rynku, gdzie zebrani byli się świadkami Skoku przez skórę. To tradycyjny obrzęd przyjmowania adeptów (zwanych lisami) do stanu górniczego. Widowiskowej procedurze przewodził prezes zarządu KGHM, Andrzej Szydło.
Następnie odbyły się imprezy centralne: Karczma Piwna i Comber Babski, podczas których świętowanie odbywa się w atmosferze zabawy.
W dniu św. Barbary, 4 grudnia, dzień rozpoczną tradycyjne pobudki górnicze, które rozbrzmiewać będą od wczesnych godzin porannych w miastach Zagłębia Miedziowego. Następnie, o godz. 8.30 planowane jest Nabożeństwo Świętej Boskiej Liturgii w intencji górników i ich rodzin w Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie oraz o godz. 9.00 uroczysta Msza Święta w intencji górników i ich rodzin w Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie. Tego samego dnia o godz. 13:00 odbędzie się uroczystość przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.
Oprócz obchodów centralnych Barbórki w KGHM odbywają się także akademie i uroczystości oddziałowe. W sumie to dziesiątki wydarzeń, wśród nich są także m.in. zjazdy członków rodzin górników na dół kopalni oraz spotkania z byłymi pracownikami. Są to także spotkania barbórkowe organizowane dla mam, których synowie pracują w zakładach górniczych. Na przełomie listopada i grudnia powierzchniową część Zakładów Górniczych KGHM tradycyjnie odwiedzają podopieczni przedszkoli oraz uczniowie. Dzieci poznają historię kopalń Polskiej Miedzi i ciekawostki z nimi związane. Zwiedzają różne części kopalni m.in. lampownie, łaźnie i kopalniane stacje ratownictwa górniczego. Ponadto w czasie Barbórki pracownicy KGHM, ubrani w galowe mundury. odwiedzają przedszkola i szkoły w Zagłębiu Miedziowym, gdzie opowiadają o tradycjach górniczych i specyfice pracy górnika.
2024 rok w KGHM – stabilne wyniki i inwestycje
Mijający rok był dla Grupy KGHM wymagający, ale pod względem wyników finansowo-ekonomicznych stabilny. Za 9 miesięcy tego roku Grupa KGHM odnotowała zauważalny wzrost produkcji oraz przychodów. Produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. osiągnęła 544 tys. ton i jest to wzrost o 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Odnotowano wzrost przychodów o 2%. Spółka po 9 miesiącach 2024 roku zrealizowała wydatki inwestycyjne na poziomie 2,52 mld PLN, co stanowi wzrost o 16 proc. względem analogicznego okresu 2023 roku. Środki te przeznaczone zostały na rozbudowę infrastruktury, poprawę wydajności oraz zwiększenie bezpieczeństwa operacyjnego, w tym unowocześnienie zakładów górniczych.
W 2024 roku KGHM kontynuuje Program Udostępniania Złoża, w ramach którego wykonano m.in. 30,1 km nowych wyrobisk w kopalniach Rudna i Polkowice-Sieroszowice. Zrealizowano także kolejne etapy rozbudowy Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”.
Miedziowe jubilatki
2024 rok w KGHM upłynął pod znakiem dwóch jubileuszy: 50-lecia Zakładów Górniczych Rudna oraz 45-lecia Huty Miedzi Cedynia. Urodziny obu zakładów świętowano podczas wielu wydarzeń i spotkań z obecnymi oraz byłymi pracownikami. Wspominano historie tworzenia Oddziałów Polskiej Miedzi oraz przedstawiano plany na przyszłość.
Pamiętamy
W tym roku główne uroczystości Barbórkowe przypadły w dzień Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM. W tym dniu członkowie Zarządu KGHM, dyrekcje oddziałów i reprezentacje spółek, a także m.in. przedstawiciele samorządów złożyli hołd tym, którzy odeszli na wieczną szychtę, składając kwiaty przy pomniku znajdującym się na terenie Centrali KGHM.
Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.
FOT. KGHM POLSA MIEDŹ S.A.