Agem7
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Dron od Witelonki dla powiatu legnickiego. Po co?

Przez   /   23/10/2023  /   No Comments

W Collegium Witelona Uczelnia Państwowa odbyło się przekazanie inteligentnego drona władzom Powiatu Legnickiego. Skonstruowany z udziałem studentów Witelonki dron będzie badał w powiecie legnickim m.in. jakość powietrza. Urządzenie powstało dzięki współpracy świata nauki, samorządu i biznesu. Jest jednym z pierwszych takich w kraju.

Powiat legnicki jest jednym z nielicznych w Polsce, mogących pochwalić się nowoczesnym dronem, który wesprze powiatowe służby w badaniu jakości i czystości powietrza. Dron pomoże też – w niedalekiej przyszłości – pracownikom Powiatu Legnickiego w nadzorowaniu rekultywacji terenów wydobywczych, aby nie powstawały na nich np. nielegalne składowiska odpadów.

W konstruowaniu i testowaniu nowoczesnego drona uczestniczyli studenci Collegium Witelona – wiodącej w kraju państwowej Uczelni wyższej kształcącej praktycznie.

Dron zbada powietrze i uczciwość firm

Umowa o współpracy, dotycząca skonstruowania inteligentnego drona dla Powiatu Legnickiego, została w ubiegłym roku podpisana przez: Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, Powiat Legnicki oraz przedstawicieli znanego konsorcjum, zajmującego się budową dronów. Od tego czasu w Collegium Witelona trwały prace nad budową i testowaniem urządzenia. Gotowy do użytku dron został w ostatnich dniach oficjalnie przekazany przez Uczelnię władzom Powiatu Legnickiego.

- Bardzo się cieszę, że dzięki zaangażowaniu m.in. studentów Collegium Witelona, nasz Powiat otrzymał nowoczesne urządzenie, dedykowane do ważnych celów, związanych z troską o środowisko naturalne. Dron sprawdza jednocześnie aż 20 parametrów dotyczących jakości powietrza i emisji zanieczyszczeń. To dużo więcej niż standardowa aparatura, sprawdzająca stan powietrza. Dzięki dronowi będziemy też mogli m.in. nadzorować instalacje, przez które odbywają się różnego rodzaju emisje do środowiska – mówił podczas uroczystości przekazania drona Adam Babuśka, Starosta Powiatu Legnickiego.

Dodał: – Władzom Powiatu Legnickiego zależy na kontynuowaniu współpracy z Collegium Witelona oraz otaczającym nas biznesem. Dlatego chcielibyśmy, w ramach tego współdziałania, tak rozszerzyć w najbliższym czasie możliwości drona, aby móc dzięki temu urządzeniu nadzorować też procesy rekultywacyjne, prowadzone na terenie powiatu legnickiego przez różne podmioty gospodarcze. Zdarza się bowiem, że przedsiębiorcy, zamiast realizować rekultywację terenów wydobywczych zgodnie z planami, tworzą wysypiska różnego rodzaju odpadów. Dron zapewni nam skuteczny monitoring takich sytuacji – mówi starosta legnicki Adam Babuśka.

Współpraca ważna dla wszystkich

- Przekazanie Powiatowi Legnickiemu tego wyjątkowego drona, nad którym pracowali m.in. nasi studenci, to kolejny dowód na to, że Collegium Witelona Uczelnia Państwowa rzeczywiście kształci praktycznie, w dodatku na wysokim, nowoczesnym poziomie. Uczelnia skutecznie współpracuje też z otoczeniem zewnętrznym, realizując zadania ważne zarówno dla rozwoju studentów, jak i dla społeczeństwa – mówił podczas uroczystości przekazania drona prof. dr hab. Andrzej Panasiuk, Rektor Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

- Nowoczesny dron, który będzie służył mieszkańcom Powiatu Legnickiego, powstał dzięki współdziałaniu Uczelni z otaczającym nas środowiskiem: samorządowym i biznesowym. To bardzo ważna forma współpracy, na której zależy naszej Uczelni. Korzystają z niej bowiem wszyscy: studenci, samorządy, firmy i mieszkańcy – dodała dr Bogumiła Wątorek, prof. CW, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

W przedsięwzięcie związane z konstruowaniem drona dla Powiatu Legnickiego zaangażowany był ze strony Uczelni m.in. działający w Collegium Witelona Instytut Technologii i Innowacji, którego celem jest wspieranie realizacji prac badawczych i rozwojowych, komercjalizacja wyników tych prac, transfer wiedzy i technologii do gospodarki oraz wspieranie kształcenia praktycznego i przedsiębiorczości studentów.

To była misja specjalna

Nad konstruowaniem i testowaniem drona od wielu miesięcy pracowali studenci kierunku Informatyka w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, zrzeszeni w Interdyscyplinarnym Kole Naukowym Innowacji. – Nasi studenci często mierzą się z niełatwymi wyzwaniami, związanymi z nowoczesnymi technologiami. Jednak ten projekt był dla nich wyjątkowo trudny: stanowił bowiem dla studentów zadanie specjalne, wymagające interdyscyplinarnej wiedzy i ponad przeciętnych umiejętności. Tym bardziej się cieszę, że studenci tak dobrze sobie poradzili – mówi dr Daniel Medyński, Dziekan Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

- Możliwość uczestniczenia w procesie współtworzenia i testowania drona była dla nas super wyzwaniem! Niełatwym, ale wyjątkowym i ciekawym. Mieliśmy bowiem możliwość zetknięcia się z tak ciekawym tematem jak nowoczesny dron, który dzięki swoim możliwościom jest technologią przyszłości. Bardzo się cieszymy i dziękujemy, że mogliśmy brać udział w tym przedsięwzięciu – mówią Patryk Żmigrodzki, Sabina Wręczycka i Aleksandra Kozubel, studenci zaangażowani w konstruowanie i testowanie drona.

Dron pomoże w bezpieczeństwie

Dron rozpocznie wkrótce monitorowanie terenów powiatu legnickiego, pod kątem ochrony środowiska naturalnego. Ponieważ konstrukcja urządzenia pozwala na bezpośrednie przekazywanie danych do odpowiednich jednostek, z zebranych przez dron informacji będą korzystać na bieżąco m.in. pracownicy Powiatowego Wydziału Zarządzania Kryzysowego, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej i przedstawiciele innych, powiatowych służb, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców.

Edyta Golisz/ Collegium Witelona

FOT. COLLEGIUM WITELONA

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_7813,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Legnicki hołd dla powstania wielkopolskiego

Read More →