Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Bezpieczeństwo na placu budowy – o czym należy pamiętać?

Przez   /   29/03/2023  /   No Comments

Bezpieczeństwo na budowie to niezwykle istotna kwestia, której nie wolno zaniedbywać. Mimo uregulowań prawnych, na budowach wciąż zdarzają się wypadki, także śmiertelne oraz z ciężkimi obrażeniami ciała. Co jest najważniejsze w aspekcie bezpieczeństwa na placu budowy, kto za nie odpowiada i jaka jest rola poszczególnych podmiotów zaangażowanych w inwestycję?

Przepisy o bezpieczeństwie na budowie

Zgodnie z obowiązującym prawem, inwestor zobowiązany jest do opracowania planu bezpieczeństwa i zatrudnienia kierownika budowy (poza przypadkami małych domów, kiedy kierownik nie jest konieczny). Dopóki nie będzie on zatrudniony, za bezpieczeństwo na placu budowy odpowiada sam inwestor.

Na budowie obowiązują przepisy BHP, zawarte w następujących dokumentach prawnych:

  • Kodeks pracy, określający wszelkie ogólne zasady organizacji miejsca pracy
  • Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie wykonywania robót budowlanych – Dz.U. z 2003 r., nr 47, poz. 401
  • Rozporządzenie Ministra infrastruktury w sprawie dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – Dz.U. z 2003 r., nr 120, poz. 1126.

Osoby przebywające na placu budowy muszą nie tylko znać przepisy BHP, ale także używać środków ochrony, jak kaski, rękawice, odzież ochronna i obuwie robocze. Pracownicy, zatrudnieni bezpośrednio na budowie, mogą zostać przyjęci do pracy jedynie na podstawie posiadanych kwalifikacji zawodowych oraz ważnych badań lekarskich. Plac budowy musi być ogrodzony; wysokość ogrodzenia nie może być mniejsza niż 150 cm. Jeżeli istnieje ryzyko spadania materiałów budowlanych lub narzędzi i innych elementów z wysokości, wówczas odległość ogrodzenia od stawianego budynku nie może być mniejsza niż 1/10 wysokości tego budynku. Teren budowy powinien być widocznie oznakowany tablicami informacyjnymi i ostrzegawczymi.

Przepisy BHP wymagają również, aby na placu budowy znajdowało się zaplecze socjalne dla pracowników z sanitariatami oraz wydzielone miejsce do składowania materiałów budowlanych i pomocniczych. Konieczne jest też wydzielenie miejsca na składowanie odpadów budowlanych i gruzu.

Za bezpieczeństwo na placu budowy, zgodnie z ustawą Prawo budowlane, bezpośrednio odpowiada kierownik budowy. Zatrudnia go inwestor lub generalny wykonawca – zależnie od warunków budowy. Kierownik budowy musi legitymować się wykształceniem kierunkowym, uprawnieniami budowlanymi i być zarejestrowany we właściwej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa.

Wywóz odpadów z budowy – jak sobie z nim poradzić?

Każda budowa generuje duże ilości odpadów, które należy sukcesywnie usuwać z placu budowy ze względu na utrzymanie ładu i porządku, a także bezpieczeństwa pracowników. Odpady ani gruz nie mogą być umieszczane w pojemnikach na zwykłe odpady komunalne. Należy zorganizować wywóz śmieci pochodzących z budowy w inny, określony odpowiednimi przepisami sposób.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 roku w sprawie katalogu odpadów, śmieci powstałe podczas wykonywania prac budowlanych i remontowych posiadają następujące kody:

  • 17 01 01 – beton i gruz remontowy (np. skute posadzki betonowe)
  • 17 01 02 – gruz ceglany, cement, pokruszone pustaki
  • 17 01 03 – inne odpady ceramiczne (m.in. glazura, urządzenia sanitarne)
  • 17 01 80 – skute tynki, zerwane tapety i okleiny;
  • 17 02 01 – drewno konstrukcyjne (szalunkowe), boazerie, okleiny drewniane, stolarka okienna i drzwiowa, ścinki drewniane
  • 17 02 02 – szkło
  • 17 02 03 – odpady z tworzyw sztucznych (np. PCV)
  • 17 05 04 – ziemia i kamienie (bez zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi)
  • 17 06 04 – materiały izolacyjne (bez zawartości azbestu, eternitu i innych substancji niebezpiecznych).

Wywozem odpadów budowlanych zajmują się specjalistyczne firmy, dysponujące odpowiednimi kontenerami. Wybierając taką firmę należy uwzględnić jej zasięg funkcjonowania, zakres uprawnień do gospodarowania odpadami i ich przewozu (odpowiednie certyfikaty), a także pojemność dostępnych kontenerów. Większość firm wywożących śmieci działa w promieniu do kilkudziesięciu kilometrów od swojej siedziby.

Wystarczy skontaktować się z wybraną firmą telefonicznie lub mailowo i zamówić podstawienie kontenera o wybranej pojemności. Umowa może opiewać na różne okresy. Firmy wywożące odpady między innymi skipgroup.pl, wprawdzie mają swoje ustalone cenniki, jednak zazwyczaj są elastyczne w biznesie i w przypadku większego zlecenia można spróbować negocjować indywidualne warunki.

Kontener zostanie podstawiony na plac budowy w umówionym czasie. Trzeba jednak pamiętać, aby podłoże, na którym zostanie ustawiony, było utwardzone, aby nie zapadł się pod ciężarem załadowanych odpadów. Odbiór śmieci następuje po zapełnieniu kontenera i powiadomieniu firmy; jeżeli okaże się on za mały, można zamówić kolejny, który zostanie ustawiony na miejscu pełnego.

Inwestor, korzystając z usług firmy wywożącej odpady budowlane, może mieć pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a śmieci zostaną zagospodarowane we właściwy sposób. Duża ich część zostanie poddana recyklingowi, co ma znaczenie dla ochrony środowiska.

– Materiał partnera

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 609 dni temu dnia 29/03/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 29, 2023 @ 1:39 pm
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

pexels-klaus-nielsen-6303784

Dolny Śląsk walczy z rakiem piersi. Bezpłatne warsztaty

Read More →