AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Część opozycji ustąpiła w sporze o izbę wytrzeźwień

Przez   /   30/01/2023  /   No Comments

Inaczej niż w listopadzie 2022 r., większość Rady Miasta Legnicy zagłosowało za likwidacją  izby wytrzeźwień. Z dniem 30 kwietnia placówka przestanie istnieć.

Radni Koalicji Obywatelskiej, którzy podczas listopadowej sesji opowiadali się jednoznacznie przeciwko likwidacji Miejskiej Izby Wytrzeźwień w Legnicy, podzielili się. Część poparła wniosek prezydenta, część wciąż była przeciw, część wstrzymała się od głosu.

Wpływ na to miało pogotowie strajkowe w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Domu Pomocy Społecznej. Sytuacja jest dramatyczna. Jeśli prezydent Tadeusz Krzakowski nie wygrzebie w budżecie środków na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników MOPS i DPS, to za miesiąc wstrzymają pracę miejskie żłobki i zawali się cała sfera pomocy społecznej. W tych okolicznościach niektórzy radni doszli do przekonania, że priorytetem jest znalezienie kilku milionów złotych na podwyżki w MOPS i DPS, a nie obrona wydatków na izbę wytrzeźwień, która od czasu wojny w Ukrainie i tak nie spełnia swych zadań.

- Jeśli trzeba wybierać między podwyżkami dla pracowników żłobków, a izbą wytrzeźwień, to jestem gotów zagłosować za jej likwidacją – wyjaśniał radny Jarosław Rabczenko.

Podobny argument padł z ust jego klubowego kolegi Macieja Kupaja, który jednocześnie rozwiał złudzenia, że z likwidacji izby wytrzeźwień będą pieniądze dla MOPS-u. Nie będzie bo w budżecie na 2023 r. zabezpieczono ledwie 400 tys. zł na jeden kwartał funkcjonowania izby.

Część radnych, m.in. Maciej Kupaj (KO) i Andrzej Lorenc (PiS) wskazywali na zagrożenia związane z likwidacją izby wytrzeźwień. Przede wszystkim na obciążenie pracą personelu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, którzy zamiast leczyć ludzi, będzie zmuszony użerać się z pijakami. Te obawy starał sie neutralizować radny Ryszard Kępa, lekarz legnickiego szpitala. Mówił m.in, że i tak najmocniej upojeni klienci izby byli przewożeni na SOR, bo mogli potrzebować specjalistycznej opieki.

Za likwidacją Miejskiej Izby Wytrzeźwień w Legnicy zagłosowało 12 radnych: Krystyna Barcik, Ignacy Bochenek, Wojciech Cichoń, Ewa Czeszejko-Sochacka, Elżbieta Dybek, Marek Filipek, Ryszard Kępa, Grażyna Pichla, Bogumiła Słomczyńska, Piotr Żabicki. Jarosław Rabczenko, Aleksandra Krzeszewska. Przeciwko było 7 radnych: Karolina Jaczewska-Szymkowiak, Jolanta Kowalczyk, Andrzej Lorenc, Zbigniew Rogalski, Jan Szynalski, Joanna Śliwińska-Łokaj oraz Marta Wisłocka. Wstrzymali się od głosu 3 radni: Arkadiusz Baranowski, Maciej Kupaj, Piotr Niemiec. Nieobecny był Łukasz Laszczyński.

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 715 dni temu dnia 30/01/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 30, 2023 @ 6:59 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Dariusz Korneluk

Jak prokuratura zamiotła “sprawę Witka” pod dywan

Read More →