OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Po co 2 lata trzymano ptaki i małpy w schowku na miotły?

Przez   /   01/06/2022  /   2 Comments

Legnicki radny Maciej Kupaj pyta o zwierzęta, kilka dni temu odebrano miastu i przewieziono do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu: “Po co przez 2,5 roku trzymane były w schowku na szczotki?”. Z opinii, którą posiada Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, wynika, że i tak nie mogłyby wrócić do palmiarni, bo po wycięciu najokazalszych roślin zrobiło się tam dla nich za gorąco.

Mgr Karol Bubel i dr Dariusz Łupicki  - biolodzy z Wrocławia – na zlecenie LPGK przygotowali ekspertyzę dotyczącą dobrostanu zwierząt z Palmiarni Miejskiej w Legnicy. Piszą w niej m.in., że “zarówno hala główna, jak i niższy pawilon prowadzący do hali głównej są nieodpowiednie dla ptaków i małp. Z obiektów usunięto największe rośliny, znacznie zacieniające powierzchnię szklarni. Podczas kontroli przeprowadzonej 3 marca o godz. 10.00 przy temperaturze zewnętrznej oscylującej w okolicach 0°C – w szklarniach panowała temperatura ok. 20°C. Oczyszczone pokrycie dachu i brak bardzo dużych roślin zacieniających (za kilkanaście lat może się to zmienić) skutkował będzie bardzo wysokimi temperaturami, w których przebywające na stale w klatkach, a więc nie mogące wyszukać sobie miejsca dającego lepszy komfort ptaki i małpy będą cierpieć – a niewykluczone, że także padać z przegrzania.”

Autorzy ekspertyzy uważają, że można by w takich temperaturach trzymać niektóre bezkręgowce, np. egzotyczne owady. pajęczaki, wije. Mogłaby sobie w nich żyć część gadów i płazów. “Jednakże jest to miejsce nieodpowiednie do stałego klatkowego przetrzymywania ptaków i ssaków” – podkreślają mgr Karol Bubel i dr Dariusz Łupicki.

Ich opinia dowodzi katastrofalnej w skutkach beztroski władz miasta i LPGK. Remont palmiarni został niewłaściwie przygotowany i przeprowadzony, bo nie przewidziano w porę wpływu wycinki roślin na parametry klimatyczne w obiekcie.  Nie zlecono fachowcom stosownych analiz. O opinię na ten temat poproszono biologów dopiero niedawno, już po wybuchu afery, po przetrzebieniu egzotycznej flory i zamęczeniu części zwierząt. Radny Maciej Kupaj odkrył, że LPGK zupełnie bezsensownie przez 2,5 roku przetrzymywało w nienadających się do tego pomieszczeniach gospodarczych poupychane na siłę ptaki i małpy. I tak nie mogłyby wrócić do palmiarni po remoncie, bo bez palmy daktylowej, figowca i innych zacieniających pomieszczenie okazów umierałyby z przegrzania.

W palmiarni od 2020 roku trwa remont. Prace maja się zakończyć w 2023 r. W ubiegłym tygodniu prowizoryczna przechowalnia zwierząt w dwóch ciasnych pomieszczeniach gospodarczych przy palmiarni została opróżniona. Na polecenie legnickiej Prokuratury Rejonowej zabrano z niej i przewieziono do zoo w Poznaniu 34 zwierzęta: ptaki, małpy, gady. Niektóre w tragicznym stanie. Część menażerii nie doczekała do ewakucji.

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 958 dni temu dnia 01/06/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 1, 2022 @ 5:21 pm
  • W dziale: wiadomości

2 komentarze

  1. Anonim pisze:

    a u nas w piczkowni zwykle jak cos chca to mowia ze chca i co …piczka.No chiba ze nie wiedz aaaalbo nie umieja to pisza>>>>Redaktor K…. Egzaltacja jak zwykle na sto procent. Za to
    zero myślenia.

  2. Piczka pisze:

    Redaktor K…. Egzaltacja jak zwykle na sto procent. Za to
    zero myślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Dariusz Korneluk

Jak prokuratura zamiotła “sprawę Witka” pod dywan

Read More →