Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Conversatorim Organowe. Po koncertach czeka piwo

Przez   /   20/09/2019  /   No Comments

Z okazji rozpoczynającego się we wtorek Legnickiego Conserwatorium Organowego browar Staromiejski Piwowar uwarzył tysiąc litrów okolicznościowego Piwa Organowego. Zgodne z życzeniem artystów, to tropikalny lager z australijskiego chmielu idealny do dłuższych posiedzeń i dyskusji o muzyce.

Już po raz trzeci Staromiejski Piwowar  przygotowuje zapas okolicznościowego piwa na imprezy organizowane przez Legnickie Centrum Kultury.  Przed wypitym w maju i czerwcu 2019 r. Piwem Śpiewanym (dla uczczenia 50. Legnica Cantat) było pionierskie Piwo Organowe uwarzone na LCO 2018 roku, znacznie cięższe od tegorocznego wydania. Piwowar Szczepan Archimowicz mówi, że posłuchał sugestii melomanów. W ubiegłym roku zachwyt nad smakiem Piwa Organowego często łączył się z żalem, że zbyt szybko uderza do głowy, więc nie da się przy nim dłużej pobiesiadować. Tym razem w legnickim browarze czeka australijski lager, czyli najpowszechniejszy i najczęściej konsumowany styl piwa w wersji bogatszej, bo z dodatkiem australijskiego chmielu. To piwo dolnej fermentacji, klarowne, z subtelnym aromatem tropikalnych owoców cytrusowych, wniesionym przez australijski chmiel.

Piwo towarzyszące tegorocznemu Conversatorium Organowemu będzie dostępne w Browarze Staromiejskim w Legnicy (ul. Dworcowa 9) w cenie 10 zł za 0,4 litra. W dniach 24 – 26 września 2019 r., na hasło „Conversatorium” będzie można się go napić z 20-procentowym rabatem. Można też zabrać Organowe ze sobą do domu w butelkach z plakatem 33.Legnickiego Conversatorium Organowego na etykiecie.

Festiwal organowy rusza w Legnicy we wtorek. Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, jest dumny i z Legnickiego Conversatorium Organowego, i z publiczności tej imprezy. – Promujemy muzykę, która wymaga pewnego przygotowania, a mimo to znajduje w Legnicy spore grono odbiorców. Uważam, że w mieście bez społeczności akademickiej, to jest fenomen.

Fenomen ów stanowi zasługę nieżyjącego już prof. Stanisława Moryto – twórcy i wieloletniego dyrektora LCO – oraz Michała Sławeckiego, który zastępuje go od kilku edycji. Podczas festiwalu nie ma zbyt szalonych pomysłów.

- Tegoroczne Conversatorium ma bardziej klasyczny program, ale w przeszłości dzięki odwadze Michała Sławeckiego legnicka publiczność mogła oglądać połączenie muzyki organowej z tańcem albo słuchać improwizacji do animacji z Legnickiej Akademii Filmowej – mówi Grzegorz Szczepaniak.

Agnieszka Kubik z LCK – odpowiedzialna za organizację Conversatorium – rekomenduje koncerty na pięć wieczorów od wtorku do niedzieli (24-28 września).

Wtorkowy Koncert Inauguracyjny nawiązuje do 50-lecia Legnica Cantat. Publiczność, która przyjdzie o godz. 19.15 do ewangelickiego Kościoła Marii Panny będzie mogła posłuchać śląskiej muzyki organowej w wykonaniu Chóru Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu Schola Cantorum Opoliensis pod dyrekcją Anny Sikory oraz solistów Natalii Stawickiej (sopran), Agaty Ranz (alt), Pawła Zdebskiego (tenor). Za organami zasiądzie Michał Blechinger.

Środa i czwartek to recitale organowe. Wystąpią Aleksander Jan Szopa i Michał Sławecki (25.09.2019, godz. 19.15, Ewangelicki Kościół Marii Panny) oraz Karolina Mika i Maciej Zakrzewski (26.09.2019, godz. 19.15, Ewangelicki Kościół Marii Panny).

Na piątek zaplanowano hołd dla Stanisława Moryto, koncert “Mistrz i uczniowie” w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej (godz. 19.15). W utworach skomponowanych przez Stanisława Moryto zaprezentują się: Kamila Wąsik–Janiak (skrzypce), Andrzej Karałow (fortepian), 13-letnia pianistka
Phan Ha Ngan i Camerata Vistula w składzie: Andrzej Gębski, Gwidon Ciężarek, Grzegorz Chmielewski, Andrzej Wróbel, Witold Adamkiewicz

Podczas niedzielnego koncertu finałowego kościele Mariackim przed publicznością wystąpi obchodzący 50-lecie Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pod dyrekcją Michała Sławeckiego. Towarzyszyć mu będzie Maciej Zakrzewki na organach. Polecamy: 28 września, godz. 19.15.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1923 dni temu dnia 20/09/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 20, 2019 @ 1:44 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →