Stacja dializ w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy obchodzi jubileusz 25-lecia. Gdy powstawała w 1987 roku była pierwszą, poza Wrocławiem, taką placówką na Dolnym Śląsku. Dziś można o niej powiedzieć również, że należy do najlepszych, a jej wyposażenie to sprzęt najwyższej światowej klasy.
Legnicka stacja dializ, prowadzona przez spółkę B.Braun Avitum, obejmuje terapią ratującą życie 102 pacjentów, głównie z powiatu legnickiego. Przeprowadza rocznie 16 tys. zabiegów hemodializy i dializy otrzewnowej. Może się poszczycić bardzo wysokim wskaźnikiem udanych przeszczepów nerek u dializowanych tu pacjentów. W ubiegłym roku taki przeszczep przeszło 11 pacjentów, a w tym 7.
Z okazji 25-lecia B.Braun Avitum oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny zorganizowały w hotelu Qubus uroczystość, podczas której wyróżniono osoby zasłużone dla legnickiej dializoterapii. W tym gronie znaleźli się m.ini dr Jerzy Turzański, prof. Wacław Weyda i byli dyrektorzy szpitala chirurgicznego na ul. Murarskiej Ryszarda Chełmińska oraz Stanisław Woźniakowski, dzięki którym legnicka stacja powstała. Honorowy patronat nad obchodami objęła prof. Magdalena Krajewska, wojewódzka konsultantka w dziedzinie nefrologii.
Jubileusz potraktowano także jako okazję, by zachęcić legniczan do troski o swoje zdrowie. Właściciel legnickiej placówki przekazał lekarzom rodzinnym z powiatu legnickiego ponad 100 skierowań na bezpłatne badania moczu i krwi dla osób z grup ryzyka. W Legnicy kolportowane są dodatkowo zniżkowe kupony na badania.
- Mam nadzieję, że akcja pomoże skierować na leczenie tych, którzy tego wymagają, ale także przypomni mieszkańcom regionu, że nerki trzeba regularnie badać. Wczesna diagnoza daje duże szanse na zatrzymanie postępu choroby i wyleczenie – mówi dr Adam Drozd, dyrektor stacji dializ w Legnicy.