Pierwszy dzwonek rozległ się dla 19.200 uczniów i 2.800 słuchaczy legnickich placówek edukacyjnych. Miasto prowadzi 48 placówek oświatowo-wychowawczych. To właśnie w nich kształci się absolutna większość młodych legniczan.
W ubiegłorocznym budżecie na wydatki związane z oświatą, edukacją i wychowaniem przeznaczonych było ponad 183 mln zł. Subwencje i dotacje państwowe nie pokrywają potrzeb. Miasto przeznacza więc na ten cel dodatkowo rocznie ponad 60 milionów środków własnych. Do 89 szkół niepublicznych uczęszcza ok. 2.300 uczniów i absolutna większość dorosłych słuchaczy. Gmina dofinansowuje ich działanie kwotą ponad 21 mln zł rocznie.
Pod względem ilościowym w strukturze legnickiej oświaty dominują szkoły podstawowe. Kształci się w nich ponad 6.000 dzieci. W gimnazjach – blisko 2.100, w liceach ogólnokształcących – ponad 2.200, w technikach – ok. 2.100, w zasadniczych szkołach zawodowych – ok. 550, a w placówkach policealnych – ok. 2.250. W tym roku ponad połowa absolwentów gimnazjów kontynuuje naukę w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych, by kształcić się w konkretnych specjalnościach.
Od września naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych rozpoczęło ponad 1.360 najmłodszych uczniów. Każdy pierwszak w szkołach prowadzonych przez miasto otrzymał uzyskane od Fundacji PZU odblaskowe serduszko, poprawiające bezpieczeństwo dzieci na drodze.
Pierwszy szkolny dzwonek przywitał nie tylko uczniów, ale też ich nauczycieli i wychowawców. W legnickich placówkach oświatowych pracuje ok. 1.700 pedagogów. Kadra administracji oświatowej składa się z ok. 900 osób.
Źródło: Urząd Miasta w Legnicy/ Legnica.eu
FOT. LEGNICA.EU