Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

18 lat partnerstwa powiatów Złotoryja i Bautzen

Przez   /   06/04/2022  /   No Comments

Partnerską wizytę w powiecie złotoryjskim rozpoczęła sześcioosobowa delegacja powiatu budziszyńskiego (Landkreis Bautzen) ze starostą Michalem Harigiem na czele. Ponieważ starosta Harig przechodzi na emeryturę, w Złotoryjskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie, podczas którego Wiesław Świerczyński jako gospodarz powiatu podsumował 18 lat partnerstwa obu samorządów i podziękował Michaelowi Harigowi za współpracę.

Złotoryjski starosta wskazywał, że dobre relacje i owocna współpraca obu powiatów, to m.in. zasługa Michaela Hariga, który chętnie dzielił się swą wiedzą i doświadczeniem. – Myślę, że mogę nazwać Pana naszym przyjacielem, bo w pełni zasługuje Pan na to miano – mówił Wiesław Świerczyński.

W tym przypadku początki polsko-niemieckiej współpracy sięgają kwietnia 2004 roku, gdy ówczesny starosta Ryszard Raszkiewicz podpisał umowę umowę o partnerstwie z powiatem Kamenz. W wyniku reformy administracyjnej, w 2008 roku powiat Kamenz został włączony do powiatu budziszyńskiego, ale ani to, ani inne polityczne zawirowania nie zaszkodziły wzajemnym relacjom.

Dzięki nim zrealizowano szereg transgranicznych projektów, m.in. “Et Labora. Edukacja osób niepełnosprawnych w Euroregionie Nysa”, “„ERL – Educatio, Repetitio, Labora – kształcenie ustawiczne osób z niepełnosprawnością”, “Partnerskie Spotkania Kulturalno-Edukacyjne Tandem”, “Dwa regiony – jeden cel” itd. Dzięki partnerskiej współpracy zmodernizowano prowadzącą do zlotoryjskiej podstrefy LSSSE ulicę Bolesława Krzywoustego w Złotoryi, zakupiono samochód ratowniczo-gaśniczy dla złotoryjskich strażaków, zaadaptowano budynek w Świerzawie na potrzeby Zakładu Aktywności Zawodowej. Integracja nie zatrzymała się na poziomie samorządów – szkoły w Złotoryi i Bautzen nawiązały kontakty, które zaowocowały wymianą młodzieży. Kwitną polsko-niemieckie przyjaźnie.

Starosta Wiesław Świerczyński podkreślał, że spektakularne efekty tego partnerstwa to zasługa konkretnych ludzi po obu stronach granicy. Dziękował im za zaangażowanie.

- To pożegnanie dotyczy funkcji, którą pełnię, ale nie osoby – mówił Michael Harig. – Dlatego przywieźliśmy do Złotoryi naszą młodzież. Mam nadzieję, że przeżyjemy razem kolejne 18 lat i więcej, że zrealizujemy razem jeszcze niejeden projekt i będziemy się spotykać także poza życiem zawodowym.

Michael Harig podziękował mieszkańcom Złotoryi i powiatu złotoryjskiego za to, co robią dla uchodźców wojennych i dla Ukrainy. Z sentymentem opowiadał o bombce choinkowej, którą kiedyś zabrał ze sobą do Bautzen. Przed każdymi świętami przypomina mu o pięknym miejscu i fajnych ludziach, których poznał przyjeżdżając do Polski.

Wiesław Świerczyński obdarował samorządowców z Bautzen pamiątkami związanymi z powiatem i regionem. Michael Harig dostał też wydaną po niemiecku powieść polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Odwdzięczył się oprawionym w ramę zdjęciem z wizyty złotoryjskiej delagacji na uroczystościach z okazji 30. rocznicy zjednoczenia Niemiec.

Uroczystość uświetnił występ utalentowanej wokalnie grupy uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Złotoryi.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 822 dni temu dnia 06/04/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 12, 2022 @ 7:05 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Zbrodnia na Zakaczawiu. Sąd wysłuchał mów końcowych

Read More →