Fundacja Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z wyróżnieniem za najlepszą współpracę w niesieniu pomocy. Kapituła konkursu „Dolnośląskiego Gryfa” przyznała nagrody specjalne dla firm, instytucji, gmin oraz fundacji za długofalowe wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Fundacja LSSE formalnie działa dopiero od końca lutego 2022 r. i od początku wojny skierowała większość swoich działań w kierunku „Pomagamy Ukrainie”. To prestiżowe wyróżnienie ma duże znaczenie dla tak młodej organizacji.
„Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” to konkurs przeznaczony dla przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego z Dolnego Śląska. Pierwsza edycja miała miejsce w 2004 roku. Od tego czasu wyróżnienie to stało się jedną z najbardziej prestiżowych nagród gospodarczych i biznesowych w regionie. Przez 18 lat do konkursu zgłosiło się blisko 1800 dolnośląskich firm i samorządów, których dokonania wnikliwie oceniła kapituła konkursu. „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” to wyjątkowe podziękowanie dla tych, którzy tworzą gospodarczą i społeczną przyszłość Dolnego Śląska. Zwieńczeniem przedsięwzięcia jest coroczna Wielka Gala Biznesu, która przyciąga czołowe osobistości ze świata biznesu, nauki, polityki i kultury.
– Obecność w gronie wyróżnionych to dla nas zaszczyt. Bardzo dziękujemy wszystkim przyjaciołom Fundacji LSSE z innych organizacji, stowarzyszeniom, firmom, a także osobom prywatnym i darczyńcom z Polski oraz z zagranicy za to, że od początku istnienia Fundacji „pomagają nam pomagać”. Tak, jak zapowiadaliśmy, nasze wsparcie dla uchodźców z Ukrainy będzie długotrwałe. Pamiętamy też o potrzebujących z regionu. Jesteśmy młodą fundacją, dopiero się rozwijamy, ale nie mamy w planach zatrzymywać się ani na chwilę. Obecność w gronie nominowanych „Dolnośląskiego Gryfa” świadczy o tym, że nasza pomoc jest widoczna oraz świetnie motywuje do dalszych aktywności. Bardzo dziękujemy za tę nagrodę – mówi Aleksandra Jurkiewicz, prezes Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Nominowanych do ósmej, specjalnej kategorii tegorocznej edycji konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”, czyli Nagrody za najlepszą współpracę w niesieniu pomocy, ogłoszono dopiero podczas poniedziałkowej Wielkiej Gali Biznesu (24 października). Kapituła postanowiła wyróżnić wszystkich nominowanych w tej kategorii. To dowód, jak wiele organizacji niosło i wciąż niesie pomoc.
Podczas wczorajszej gali nagrodzono firmy Strefowe oraz takie, z którymi Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna współpracuje na co dzień. Statuetka za Dolnośląski produkt roku trafiła do firmy Inmed S.A., Dolnośląskiego Gryfa za Skuteczną transformację biznesową otrzymało DB Energy SA, który wspiera przedsiębiorstwa w działaniach służących poprawie efektywności energetycznej i ograniczaniu emisji gazów. Natomiast nagroda w kategorii Firma świadoma ekologicznie powędrowała do CCC SA. To jedna z największych europejskich spółek w segmencie obuwia.
Jedyna taka fundacja w Polsce
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. jako pierwsza i obecnie jedyna strefa ekonomiczna w Polsce powołała własną fundację. Fundacja LSSE jest naturalną konsekwencją działań strefowych, podejmowanych w poczuciu społecznej odpowiedzialności biznesu, mających na celu kompleksowe kształtowanie warunków dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego.
– Utworzenie Fundacji LSSE zbiegło się w czasie z wybuchem wojny na Ukrainie. Symboliczny jest sam dzień rejestracji podmiotu 24 lutego 2022 r. – data rosyjskiej agresji na Ukrainę. Te zdarzenia w naturalny sposób doprowadziły do skierowania działań fundacji na pomoc humanitarną. Tak się dzieje nieprzerwanie do dziś. Fundacja LSSE przy wsparciu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, od ponad ośmiu miesięcy koordynuje akcje pomocowe na rzecz mieszkańców i uchodźców ze Wschodu. To też intensywna współpraca z instytucjami samorządowymi, przedsiębiorstwami oraz innymi organizacjami i podmiotami z Polski i zagranicy. Bardzo się cieszymy, że te działania zostały docenione – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Działania Fundacji LSSE
Dzięki Fundacji możliwe jest podejmowanie działań społecznych na szerszą skalę, tj. na rzecz otoczenia, w którym funkcjonuje Strefa, w wielu sektorach życia społecznego: szkolnictwo, ekologia, ochrona zdrowia czy kultura i sztuka. Fundacja LSSE realizuje powierzoną misję społeczną poprzez udzielanie pomocy, finansowanie, dofinansowanie, wspieranie działań instytucji oraz organizacji społecznych. Jednak w ostatnich miesiącach największy nacisk stawiano na pomoc obywatelom Ukrainy.
Fundacja LSSE dzięki fundatorom, pozyskanym środkom zewnętrznym oraz własnej aktywności przekazała na rzecz Ukrainy pomoc wartą już ponad 1,5 mln złotych – w tym środki finansowe, transporty z profesjonalnym sprzętem medycznym, specjalistyczne apteczki i leki (w ramach współpracy z Fundacją KGHM przy projekcie „Solidarni z Ukrainą”) produkty żywnościowe i artykuły higieny osobistej. Oprócz pomocy typowo materialnej, Fundacja LSSE razem z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, zorganizowała konferencje tematyczne – „Szkoła OdNowa”, „Biznes OdNowa”. Była też partnerem szkolenia Letnia Szkoła Przedsiębiorczości „Biznesowe ABC dla uchodźców z Ukrainy”, które okazało się wielkim sukcesem.
Ponadto Fundacja przygotowała m.in. 600 wyprawek szkolnych dla uczniów z Ukrainy i przekazała je do szkół z Legnicy i okolic. Podmiot aktywnie wspiera szkolnictwo (ufundowanie tablicy multimedialnej dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szklarach Górnych), w tym uczelnie wyższe (współorganizacja międzynarodowej konferencji „Innowacyjne Rozwiązania w Gospodarce. Smart Economy & Smart Industry 2022”, która odbyła się na Wydziale Nauk Technicznych i Ekonomicznych Collegium Witelona Uczelni Państwowej w Legnicy).
Pomoc przekazywana jest również ochronie zdrowia (wręczenie bonu podarunkowego w wysokości 10 000 zł dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Średzkiego Centrum Zdrowia w Środzie Śląskiej, zorganizowanie Dnia Dziecka dla podopiecznych Szpitala Wojewódzkiego w Legnicy). Fundacja LSSE to także skuteczna współpraca z instytucjami kultury.
Źródło: LSSE
FOT. LSSE