Fundacja „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” przygotowuje się do obchodów 10-lecia największego udanego referendum lokalnego w Polsce. Dzięki masowemu udziałowi mieszkańców region Legnicy i Lubina obronił się przed planami budowy ogromnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Obchody jubileuszy honorowym patronatem objął Rzecznik Praw Obywatelskich.
27 września 2009 roku w sześciu dolnośląskich gminach subregionu legnickiego – Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa i Prochowice – odbyło się największe prawomocne referendum w historii wolnej Polski. Ponad 90 procent głosujących w każdej z gmin opowiedziało się przeciwko budowie kopalni odkrywkowej pod Legnicą.
Mieszkańcy opowiedzieli się za rozwojem swoich gmin bez odkrywki, dając władzom samorządowym silny mandat do sprzeciwu wobec projektu i wdrożenia ich woli w życie. Węgiel brunatny eksploatować miała PGE SA (Polska Grupa Energetyczna), do której należą kopalnie i elektrownie m.in. w Bogatyni i Bełchatowie. Dziś plany budowy kopalni “Legnica” dzięki determinacji obywateli odchodzą w niebyt.
W 10 rocznicę referendum, 27 września 2019 roku, Fundacja “Rozwój TAK – Odkrywki NIE” organizuje konferencję pt.: „Głosuję-decyduję.10-lecie referendum lokalnego w sześciu gminach subregionu legnickiego”. Wydarzenie zacznie się o g.17:30 w holu Letia Business Center, w Legnicy przy ulicy Rycerskiej 24.
Obchody 10-lecia honorowym patronatem objął Rzecznik Praw Obywatelskich – referendum z 2009 r. miało w ocenie RPO “szczególne znaczenie dla budowy społeczeństwa obywatelskiego.”
Dzięki głosom mieszkańców Dolnego Śląska wydarzenie jest współfinansowane w ramach „Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego-Aktywny Dolny Śląsk”.
Na konferencji wystąpią prof. Bożena Ryszawska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – ekonomistka zajmująca się odpowiedzialnością ekologiczną instytucji finansowych oraz dr hab. Leszek Pazderski z UMK w Toruniu , a także uczestnicy i organizatorzy referendum sprzed 10 lat.
Kilkunastu mieszkańców regionu, szczególnie zaangażowanych w referendum z 2009 roku zostanie uhonorowanych pamiątkowymi statuetkami, a aktywiści powstałej po referendum Ogólnopolskiej Koalicji “Rozwój TAK – Odkrywki NIE” odbiorą nagrody im. Ireny Rogowskiej – nieżyjącej wójt gminy Lubin i przewodniczącej Koalicji.
Konferencję uświetni koncert kwartetu smyczkowego Amoroso.
Źródło: Fundacja “Rozwój Tak – Odkrywki Nie”
FOT. FUNDACJA” ROZWÓJ TAK – ODKRYWKI NIE”