AGEM
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty. Poznaj różnice!

Przez   /   20/03/2020  /   No Comments

Na łatwiejsze regulowanie płatności, np. rachunków za telefon, pozwalają zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Znacznie się różnią, więc warto wiedzieć, czym takie usługi są i jak je aktywować lub anulować. Jakie są koszty takich operacji i która z nich jest bardziej opłacalna?

Zlecenie stałe – co to jest?

Dzisiejsza technologia pozwala na wygodne przelewanie pieniędzy z naszego rachunku na wybrane konto bankowe. Istnieją różne rodzaje operacji, a jedną z tych, na którą należy zwrócić uwagę, to zlecenie stałe. Inaczej zwana też płatnością cykliczną, jest jedną z form opłacania comiesięcznych należności. Jej cechą charakterystyczną jest to, że jej wartość musi być stała. Przelewy wykonywane są automatycznie, więc osoby korzystające z konta nie tylko unikają żmudnego wpisywania danych i przechodzenia przez to samo po raz kolejny, ale także mogą być pewne, że dana kwota pojawi się na docelowym rachunku w ustalonym terminie.

W praktyce wygląda to tak, że jeśli użytkownik X spłaca zobowiązanie w stałych ratach (np. pożyczkę na raty) o wysokości 300 zł z rachunku Z, to gdy utworzy zlecenie stałe, wcześniej wspomniana kwota wpłynie co miesiąc na rachunek Y.

Aktywowanie zlecenia stałego jest bardzo proste. Można to zrobić online lub w oddziale banku, a czasem taką usługę uruchamia się też przez infolinię. Jednak najszybszym i zazwyczaj darmowym sposobem jest zlecenie stałe przez internet. W innym wypadku potrwa to nieco dłużej, a w dodatku zostanie pobrana prowizja.

Aby uruchomić zlecenie stałe przez internet, należy skorzystać z serwisu internetowego lub aplikacji mobilnej danego banku. Po zalogowaniu się na konto wystarczy znaleźć funkcję “zlecenia stałe”, która najczęściej jest widoczna w zakładce dotyczącej płatności. Po wyborze tej opcji trzeba wpisać nazwę odbiorcy, numer konta na który mają trafić środki, adres (opcjonalnie), tytuł zlecenia stałego oraz kwotę. Co ważne, należy ustawić datę najbliższego wykonania – od tej pory zlecenie stałe będzie aktywne. Kolejny krok to ustawienie częstotliwości przelewów – w cyklach lub dniach kalendarzowych. Ostatnim etapem jest ustanowienie daty końca zlecenia stałego. Warto zaznaczyć, że te operacje można w razie potrzeby modyfikować. Pomimo automatyzacji całego procesu, zaleca się regularne sprawdzanie czy dana suma została pobrana z rachunku.

A co, jeśli taka usługa jest aktywna, a na koncie nie ma żadnych środków? To zależy już od banku i możliwości są dwie – przelew nie jest realizowany lub instytucja finansowa przez określony czas, np. 10 dni, sprawdza stan konta klienta. Gdy pieniądze się pojawią, zlecenie stałe zostanie wykonane.

Czym jest polecenie zapłaty?

Ta operacja na pierwszy rzut oka może być podobna do zlecenia stałego – zasadniczą różnicą jest jednak to, że kwota przelewu ustalana jest przez wierzyciela. Jeżeli właściciel rachunku, z którego będą pobierane cyklicznie środki, zgodzi się na takie transfery, to na tej podstawie bank zacznie je realizować. Takie rozwiązanie może wydawać się nieco ryzykowne, lecz należy pamiętać, że polecenie zapłaty jest całkowicie bezpieczne, ponieważ żaden przelew środków finansowych nie może być wykonany bez zgody osoby dysponującej danym kontem. Co ważne, za tę operację może być pobierana prowizja, chociaż powoli banki od tego odchodzą.

Aby zacząć korzystać z polecenia zapłaty, należy przede wszystkim sprawdzić, czy w ofercie danego banku i wierzyciela istnieje taka usługa. Kolejnym krokiem jest złożenie pisemnej zgody. W przypadku poleceń zapłaty bardzo ważne jest kontrolowanie realizacji przelewów i zapewnienie wystarczających środków na pokrycie płatności, ponieważ jeśli spłacamy kredyt w ratach, opłacanie ich w terminie to kwestia kluczowa. Dodatkowo warto wiedzieć, że tę usługę możemy w każdej chwili anulować. Jest to prostsze, niż zastanawianie się, czy można cofnąć już puszczony przelew.

Co lepsze: polecenie zapłaty czy zlecenie stałe?

Każde z tych rozwiązań sprawdzi się w trochę innej sytuacji. Z polecenia zapłaty warto skorzystać, kiedy cykliczna płatność nie jest stała np. w przypadku rachunków za telefon. Z drugiej strony zlecenie stałe będzie najlepszym rozwiązaniem, gdy dane płatności są za każdym razem takie same, np. równe raty za zaciągnięty kredyt.

W przypadku polecenia zapłaty, aktywowanie tej usługi zajmuje więcej czasu w porównaniu do zlecenia stałego, które można uruchomić przez internet. Cykliczne płatności o zmiennej wartości wymagają podpisania zgody nie tylko w placówce banku, ale także w siedzibie wierzyciela. W dodatku kwota przelewu ustalana jest przez podmiot, do którego będą dostarczane środki. Co więcej, nie każdy bank posiada w swojej ofercie możliwość korzystania z poleceń zapłaty.

 

Jeśli chodzi o koszty związane z tymi operacjami, to aktywacja zlecenia stałego przez internet jest całkowicie darmowa, w przeciwieństwie do uruchomienia polecenia zapłaty. Warto jednak korzystać z tych rozwiązań, ponieważ znacznie ułatwiają dysponowanie naszymi finansami – kluczem do sukcesu jest dobranie rodzaju usługi do aktualnych potrzeb.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

ROSS-LOGO-CLAIM_2_522c8817-92f3-43cd-8680-acc087df49cc

Pomoc finansowa dla pracowników Rossmanna

Read More →