AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Zamalowali rasistowskie hasło, ale rasiści wrócili

Przez   /   16/07/2020  /   11 Comments

Rasiści wrócili z puszką farby na Al. Rzeczypospolitej w Legnicy, gdzie grupa mieszkańców dopiero co zamalowała propagujące nienawiść hasła. Znów zostawili po sobie napis “White Lives Matter” (“Białe życie ma znaczenie”) i krzyż celtycki. Ich aktywność psuje wizerunek Legnicy, która chciałaby uchodzić na zewnątrz za tolerancyjne, przyjazne miasto. Ale urzędnicy nie będą interweniować, bo mur należy do wspólnoty mieszkaniowej.

- Chcielibyśmy, aby w Legnicy wszyscy czuli się dobrze. Nie są mile widziane napisy, które kogokolwiek urażają – deklaruje Ewa Szczecińska-Zielińska, dyrektor Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Legnicy. Twierdzi jednak, że w tym konkretnym przypadku miejscy urzędnicy mają związane ręce, bo mur, na którym umieszczono rasistowskie przesłanie, stanowi prywatną własność. Z tego powodu gmina nie może przysłać swojej ekipy, by zamalowała napis. Nie zgłosi też aktu wandalizmu na policję, bo powinien to zrobić poszkodowany, czyli wspólnota mieszkaniowa.

Napis pojawił się na murze po dawnej jednostce wojskowej w środę. Najprawdopodobniej został wykonany w biały dzień, między godziną 11 a 15, gdy Al. Rzeczypospolitej spacerowali przechodnie, jeździły samochody. Ci sami ludzie, którzy w poniedziałek w tym samym miejscu zamalowywali homofobiczne i rasistowskie hasła (“White Lives Matter” z krzyżem celtyckim, “Homofobia to nie zbrodnia”, “Chłopak + dziewczyna = normalna rodzina”) są gotowi choćby dziś stawić się na powtórkę swej akcji. Sami zamalują napisy. Dowiedzieli się dzisiaj, że na wsparcie władz miasta nie mogą liczyć, ale wciąż mają nadzieję na skuteczną interwencję policji, bo jeśli wszystkie oficjalne instytucje umyją ręce,  autorzy rasistowskiego hasła będą powracali na Al. Rzeczypospolitej jak uporczywa czkawka.

Legnicka policja do sprawy podchodzi poważnie. Dzisiaj dostała zawiadomienie o zostawionych przez wandali (tych samych?) napisach przy położonych tuż obok ulicach Kertyńskiego i Gumińskiego. – Już prowadzimy postępowanie w tej sprawie, by ustalić sprawców – informuje mł. asp. Jagoda Ekiert, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Kontaktowałem się ze Strażą Miejską w Legnicy. Jest duża szansa, że osoby, które pisały po murze, zostały uchwycone przez rozlokowane w pobliżu kamery należące do systemu ITS. Policja mogłaby przejrzeć zapis z monitoringu i na tej podstawie ustalić sprawców.

- Stanowisko urzędników magistratu to klasyczna spychologia, bo nawet jeżeli miasto nie jest właścicielem muru, to ten mur mieści się w przestrzeni publicznej, więc miasto powinno skontaktować się z właścicielami owego muru i wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniem tej haniebnej sytuacji. Pytanie tylko, czy chce – komentuje Radosława Janowska-Lascar, inicjatorka poniedziałkowego sprzątania po homofobach i rasistach.

Krzyż celtycki, jaki namalowano na murze w Legnicy, to znany na całym świecie symbol supremacji białej rasy. Po II wojnie światowej stał się ekwiwalentem swastyki. Powszechnie posługują się nim skinheadzi, kibole, skrajna prawica, organizacje neonazistowskie i rasistowskie od amerykańskiego Ku Klux Klanu po Młodzież Wszechpolską. Używanie tego symbolu w niektórych krajach (Niemcy, Francja) jest prawnie zakazane. Do 2017 roku krzyż celtycki był również na policyjnej liście symboli zakazanych w Polsce, ale za Zbigniewa Ziobry Ministerstwo Sprawiedliwości znacznie złagodziło kurs wobec pseudokibiców i skrajnej prawicy.

Hasło “White Lives Matter” (“Białe życie ma znaczenie”) powstało jako reakcja rasowych ekstremistów na hasło “Black Lives Matter” (“Czarne życie ma znaczenie”), używane w USA podczas niedawnych zamieszek po śmierci George`a Floyda, gdy ludzi oburzyła brutalność policji wobec czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Na Al. Rzeczypospolitej zostało namalowane obok krzyża celtyckiego, co jednoznacznie podkreśla intencje sprawców. W polskim Kodeksie karnym istnieje art. 256, według którego każdy, kto “nawołuje do nienawiści na tle różnic na narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Jacek Głomb, lider legnickiego Komitetu Demokracji i dyrektor  Teatru Modrzejewskiej, był wśród kilkunastu osób, które zamalowały homofobiczne i rasistowskie hasła. Mocno porusza go przyzwolenienie na nienawiść w przestrzeni publicznej. - Legnica przestaje  być miastem tolerancyjnym. Świadczy o tym choćby fakt niedawnego  pobicia w sercu miasta, na  Rynku, małżeństwa z Ukrainy za to, że mówili w swoim języku… – komentuje Jacek Głomb. – Pamiętam jak Anda Rottenberg opowiadała mi o Legnicy jako Wieży Babel. Te opowieści odchodzą już w zapomnienie, a wielokulturowość, tolerancyjność Legnicy dobrze wygląda na zdjęciach, nie w realu.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 30 dni temu dnia 16/07/2020
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 16, 2020 @ 1:03 pm
 • W dziale: wiadomości

11 komentarze

 1. Legniczanin pisze:

  Do lustratora … debil co zrozumiał to skomentował, oczywiście posługując się swoim miernym intelektem oraz plując jadem POspólstwa nagromadzonym po przegranych wyborach.

 2. LustraTor pisze:

  Czyż nie piekna panorama glupoty? Naturalnej niczym nie ograniczonej.Wszystko w jednym jak Z baśni albo kalendarza PICu na 2021

 3. Legniczanin pisze:

  Chciałoby by się powiedzieć “wart Pac pałaca”, ale bardziej odpowiedni jest cytat Maćka nad Maćkami “głupi, oj głupi wy….”

  Może zbyt krytyczna jest wobec Redakcji recenzja zawarta w jednym z komentarzy, ale prawda jest taka, że jak dwóch Ukraińców po pracy dało w dziób polskiemu brygadziście, bo ten ich za leserstwo pozbawił premii to nikt o tym nie pisał, bo … to się nie sprzeda.

  Ksenofobia?
  Paradoksalnie to murzyni są większymi rasistami od białych i tylko ktoś kto nie był w stanach może wygadywać taki brednie o przemocy białych wobec murzynów. A dlaczego nie pisze się o przemocy “czarnych” wobec “białych” czyli dwóch ras okupujących ten kontynent i zamykających wcześniej jego rdzenną ludność… w rezerwatach! Dlaczego nie przedarła się w mediach informacja, że duszony był pod wpływem narkotyków, które wywołały ogromną agresję i jedyną formą jego samodzielnej pacyfikacji była ta zaprezentowana na nagraniach?

  Dlaczego nie piętnowano z taką siłą przypadku zamordowania paralizatorem Polaka na lotnisku w rzekomo demokratycznym kraju? Dlaczego nie uznano tego również za przejaw nacjonalizmu???

  Ci co malują te napisy to debile, nie z racji przekonań ale głównie przez to, że dają pożywkę innym debilom z KOD, którzy są większym zagrożeniem dla demokracji poprzez kwestionowanie wyników wyborów a więc odbieranie praw większości nazywanej na tym portalu “motłochem”, niż grupka narodowców.

  Bandytyzm był jest i pewnie jeszcze długo będzie, ale nagannym jest przypisywanie barw narodowych i politycznych. ”

  Wolne media” nie istnieją i nie będą istnieć tak długo jak długo będą utrzymywać się z reklam i dotacji…. Czy lokalny portal będzie niezależny jeżeli będzie finansowany przez samorząd?

  Problem z publikacją komentarza!!! Czy znów działa prewencyjna cenzura????

 4. lustrator pisze:

  Świadczy o tym choćby fakt niedawnego pobicia w sercu miasta, na Rynku, małżeństwa z Ukrainy za to, że mówili w swoim języku… – komentuje Jacek Głomb. >>>>>a to stara pierdolo nie jest warte dziobniecia???

 5. lustrator pisze:

  i to by bylo na tyle kurdupelku.Tamponik i spac. Jutro jeszcze podziobierz.

 6. Ksiądz Busoni pisze:

  Taaaa… Na miejscu redaktorka Kanikowskiego byłbym dość smutny. Jedyną chyba osobą na świecie do którego serca trafił jest chory psychicznie (co wnoszę z licznych wypowiedzi) człowiek o pseudonimie LUSTRATOR. Nie pozostaje mi nic innego, jak pogratulować życiowych sukcesów. Ile redaktorku razy zareagowałeś na mowę nienawiści na swoim forum? Sam dajesz na to ciche przyzwolenie, a śmiesz sądzić innych. Idź się z LUSTRATOREM napić wódki- warci siebie jesteście. Tfu.

  Tak więc niech dalej toczy się krąg życia. Jedni idioci niech malują hasła, inni idioci niech je zamalowują.Kolejni zaś niech piszą o tym i niech mają z tego chleb z masełkiem, a im większe śmieci napiszą to może nawet z szyneczką. Wszystko na swoim miejscu. Bardziej inteligentni ludzie (do których pozwolę się zaliczyć) mają z tych głupców darmowy kabaret. Czyż życie nie jest piękne?
  A na miejscu wspólnoty wszystkich was moi kochani durnie od malowania i zamalowywania słono bym policzył za naruszanie prywatnej własności.

 7. lustrator pisze:

  A czy przypadkiem towarzysz dyrektor nie jest odpowiedzialny za wystawienie w mieście plakatów z Leninem?>>>>tak ale tamte to byly plakaty tylko dla inteligencji a wiec nie dla ciebie stara pierdolo.Zrozumienie to dar bozy dla ksiedza raczej niemozliwy.

 8. lustrator pisze:

  Artykuł powyższy jest głupi (jak zwykle, cóż za niespodzianka! ).>>>zadnej niespodzianki stara pierdolo nie ma tak sam jak to ze ten twoj jest madry.To jest niepodzianka.

 9. lustrator pisze:

  Druga sprawa- ciężko nazwać ten bazgroł krzyżem celtyckim>>.fakt i mozna dopiero interweniowac jak ten krzysz wreszcie domaluja jak czeba czyz nie?.

 10. Ksiądz Busoni pisze:

  A czy przypadkiem towarzysz dyrektor nie jest odpowiedzialny za wystawienie w mieście plakatów z Leninem? Czy wtedy również ział
  ,, świętym” oburzeniem? Hipokryzja do potęgi.
  Druga sprawa- ciężko nazwać ten bazgroł krzyżem celtyckim.
  Artykuł powyższy jest głupi (jak zwykle, cóż za niespodzianka! ).
  Legnica jest miastem tolerancyjnym- a zwłaszcza dla idiotów z obu stron politycznej barykady co widzimy na powyższych obrazkach.

 11. lustrator pisze:

  to moze znany stary dziobacz z legnicy cos dziobnie z sensem.Albo moze nawet zglosi sie do zamalowywania.Albo moze do do domalowywania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_1472_2,klOWfqWibGpC785HlXs

Legnica. Przy ul. Stromej powstaje park wodny

Read More →