WMD MCD
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Zagrodno. Rada łamie prawo odmawiając absolutorium

Przez   /   06/10/2020  /   7 Comments

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu stwierdziło nieważność uchwały, którą Rada Gminy Zagrodno nie udzieliła absolutorium za 2019 rok wójt Karolinie Bardowskiej. Po analizie dokumentów i zapoznaniu się z przebiegiem sesji z 27 sierpnia Kolegium RIO pisze, że rada naruszyła prawo “w sposób istotny”.

W obszernym, pięciostronicowym uzasadnieniu Kolegium Izby zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym absolutorium powinno być “merytoryczną i zobiektywizowaną” oceną wykonania budżetu – i niczym więcej. Nie może stanowić pretekstu do wyrażenia – jak to ujęto – “niezadowolenia rady z całokształtu działania organu wykonawczego przy zastosowaniu przesłanek natury personalnej”. Wójtowi nie można odmówić absolutorium tylko z tego powodu, że się go nie lubi, a tak się stało 27 sierpnia 2020 r w Zagrodnie.

Na podstawie nagrania z sesji, Kolegium RIO ustaliło, że w trakcie poprzedzającej głosowanie debaty nad Raportem o stanie Gminy Zagrodno radni sformułowali wobec Karoliny Bardowskiej kilka zarzutów dotyczących wykonania budżetu za rok 2019. Dokument wykazuje, że były stronnicze oraz bezzasadne. Na przykład radni mieli pretensje, że wójt nie pozyskała z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych dofinansowania do drogi w Olszanicy, ale przy zatwierdzaniu budżetu gminy na rok 2019 w ogóle nie ujęli w nim tego zadania. Winili Karolinę Bardowską za mniejszą ilość zadań inwestycyjnych zaplanowanych na rok 2019 w stosunku do roku 2018, ignorując fakt, że projekt budżetu został skonstruowany jeszcze przez poprzedniego wójta. Zarzucali jej, że nie pozyskała dofinansowania na wymianę pieców węglowych, zapomniawszy, że sami nie zaplanowali w budżecie środków na taką operację. “Rada w wymienionych sprawach zdecydowała o realizacji innych zadań” – wypomina zagrodzieńskim radnym Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu. Pretensje radnego Jana Kotylaka, że gmina za dużo własnych pieniędzy wydaje na oświatę, RIO kwituje przytomnie, że to rada sama wcześniej zatwierdziła taki poziom finansowania.

“W przytoczonych, jak i w pozostałych sprawach w toku dyskusji dotyczącej budżetu 2019 r. brak było zarzutów co do stopnia realizacji dochodów i wydatków” – czytamy w uzasadnieniu uchwały Kolegium RIO. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, tylko tego rodzaju zarzuty mogłyby stanowić podstawą do decyzji o nieudzieleniu wójtowi absolutorium. W uzasadnieniu Kolegium RIO jest przywołany m.in. wyrok NSA z 2 października 2002 r, zgodnie z którym “brak zastrzeżeń co do wykonania budżetu – musi skutkować udzieleniem absolutorium, zaś nieudzielenie absolutorium może wynikać jedynie z negatywnej oceny realizacji budżetu”.

Rada Gminy Zagrodno odmówiła absolutorium za rok 2019 bezpodstawnie, co zdaniem Kolegium Izby stanowi istotne naruszenie art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym. Radni podczas głosowania zignorowali pozytywne opinie Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu o przedłożonym przez wójt Zagrodna sprawozdaniu rocznym z wykonania budżetu za rok 2019 i o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Zagrodno rekomendującej udzielenie absolutorium Karolinie Bardowskiej.

Uchwała Kolegium RIO została wczoraj doręczona przewodniczącemu Rady Gminy Zagrodno Walentemu Luszniewskiemu. Jest jeszcze nieprawomocna. Rada ma miesiąc, aby zaskarżyć ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, o ile zdoła znaleźć odpowiednie kontrargumenty.

Wczoraj do przewodniczącego Walentego Luszniewskiego dotarła też uchwała Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu z października 2020 r. – z pozytywną opinią o przedłożonej przez wójt Zagrodna informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze roku 2020.

 

    Drukuj       Email

7 komentarze

 1. lustrator pisze:

  Radni maja przeciwko sobie potężną mafię wspolczuje im.>>powaznie az tak??to ja wspolczuje tobie.

 2. mojzesz pisze:

  Radni maja przeciwko sobie potężną mafię wspolczuje im.

 3. lustrator pisze:

  ak nie macie pojęcia o czym piszecie to może sprobujcie o pogodzie albo cos w tym stylu.>>>>i to ma byc to zajecie sie tematem staruszku trzesacymi sie rencami?

 4. Legniczanin pisze:

  Doskonały przykład walki populizmu ze zdrowym rozsądkiem!
  O ile radni powołani zostali do reprezentowania nawet wypaczonego interesu swojego elektoratu to taka misja nie może być realizowana w sposób skrajnie sprzeczny z literą prawa!

  Może uchwała RIO będzie stanowić otrzeźwienie dla elektoratu, który zdyscyplinuje swoich przedstawicieli. A może alternatywnie należy zastanowić się nad skróceniem mandatu rady?

 5. W pisze:

  Jak nie macie pojęcia o czym piszecie to może sprobujcie o pogodzie albo cos w tym stylu.

 6. lustrator pisze:

  no co tam dziadki w temacie trzesaca sie renkom napiszecie?

 7. Wyborca LT pisze:

  Takich radnych to na księżyc! Wstyd i jeszcze raz wstyd !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

wykres

60 nowych zakażeń w Legnicy. W powiatach też źle

Read More →