Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Zagrodno. Biblioteka wypiękniała na nowy rok

Przez   /   15/01/2021  /   1 Comment

Dobiega końca remont w pomieszczeniach Gminnej Biblioteki Publicznej w Zagrodnie. – Pomalowaliśmy ściany. Wymieniliśmy też stare, pamiętające komunę meble na nowe – opowiada dyrektor Dorota Jasińska.

Szczególnie cieszy ją, że przy okazji udało się wygospodarować z niewielkiej w sumie przestrzeni kącik dla najmłodszych czytelników. W bibliotece jeszcze w styczniu pojawią się kanapy, na których dzieci będą mogły przysiąść na chwilę, by zatopić się w lekturze lub przeglądać książki przed wypożyczeniem którejś do domu. To przyszłość. Bez wyrobienia w nich nawyku czytania, wiejskie biblioteki nie mają szans, by przetrwać.

- Chcielibyśmy, aby przychodziło ich do nas jak najwięcej, więc bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji Instytutu Książki pod hasłem „Mała książka – wielki człowiek” – mówi Dorota Jasińska. – To forma promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. W ramach tej akcji dzieci dostają wyprawki czytelnicze, a za każde wypożyczenie i wizytę w bibliotece naklejki. Dziecko, które zgromadzi 10 naklejek, dostaje dyplom.

Z biblioteki w Zagrodnie i czterech filii, w Uniejowicach, Brochocinie, Olszanicy i Radziechowie – korzystają jednak przeważnie osoby dorosłe. W tej grupie wiekowej największym wzięciem cieszą się powieści sensacyjne i kryminały, dlatego bibliotekarze starają się na bieżąco śledzić rynek wydawniczy i pozyskiwać atrakcyjne nowości książkowe. Znając upodobania swoich czytelników, tak układają listę zakupów, by zrobić im przyjemność.

Na hity z list bestsellerów nie trzeba długo czekać, bo średnio dwa razy w miesiącu na półki są dokładane nowe książki. Część pieniędzy na zakupy zapewnia gmina, resztę biblioteka pozyskuje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ubiegłym roku były to, odpowiednio, 9 500 zł i 5 115 zł. Środków wystarczyło na zakup 713 książek. W przeliczeniu, 14 na 100 mieszkańców.

Dorota Jasińska przytacza inne dane z raportu za 2020 rok, który właśnie przygotowuje dla Głównego Urzędu Statystycznego. Na 100 mieszkańców gminy Zagrodno, z biblioteki korzysta 10. Ta dziesiątka dokonuje łącznie prawie 116 wypożyczeń. To, niestety, niewiele, ale też przez pandemię miniony rok był szczególnie trudny.

Dyrektor Dorota Jasińska uważa, że lockdawn nie może pozbawiać ludzi dostępu do książek . Zamknięci w domach, narażeni na stres szczególnie potrzebują odprężenia przy lekturze. Książka skutecznie zabija nudę, odwraca uwagę od przygnębiających rozmyślań, a być może również chroni przed depresją. Dlatego nawet kiedy rząd kazał zamknąć biblioteki, zdarzały się telefony od czytelników, by podrzucić im coś do czytania.

Piotr Kanikowski

FOT. GMINA ZAGRODNO

 

    Drukuj       Email

1 komentarz

  1. Czytelnik pisze:

    Brawo Pani Dorotko za nowości ,a remont to był wręcz konieczny,już nie będzie tak staro i ponuro.Kiedy można Was odwiedzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vaccination-5884513_1920

Legnicki szpital rejestruje kolejne roczniki do szczepień

Read More →