AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Za wypadek po alkoholu straci prawo jazdy na zawsze

Przez   /   31/08/2015  /   No Comments

Prokuratura robi wszystko co w jej mocy, aby 31-letni Marek Z. z Legnicy już nigdy nie usiadł za kierownicą samochodu. Ostatnio prowadził 13 sierpnia. Był pijany. Przy moście na ul. Wrocławskiej wjechał w grupę pieszych przechodzących po pasach przez jezdnię. Nowe przepisy pozwalają karać takich jak on dożywotnim pozbawieniem prawa jazdy.

29-letni mężczyzna, który nie zdążył odskoczyć sprzed maski Nissana Almery Marka Z. doznał otwartych złamań obu nóg oraz prawego przedramienia. Konsekwencjami wypadku są też uraz twarzoczaszki, odma płuc, uszkodzenie wątroby.

Marek Z. prowadził samochód mając w organizmie 2,1 promila alkoholu. Usiadł za kierownicą, choć obowiązywał go dwuletni zakaz prowadzenia pojazdów. To wystarcza, aby na zawsze pożegnał się z prawem jazdy. Po wprowadzonych 18 maja obostrzeniach do kodeksu karnego, kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego wykonawczego sądy mogą dożywotnio pozbawiać uprawnień do kierowania pojazdami m.in. osoby po raz drugi przyłapane na prowadzenia auta po pijanemu oraz pijanych sprawców wypadków drogowych zakończonych śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu.

Prokuratura Rejonowa w Legnicy postawiła Markowi Z. zarzuty: prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu mimo wcześniejszego skazania za takie przestępstwo oraz spowodowania wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, którego następstwem było spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu innej osoby.

- Marek Z. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia przestępstwa. Skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień podając jedynie, iż nie pamięta dokładnie przebiegu zdarzenia – informuje Liliana Łukasiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Prokurator z uwagi z uwagi na surowość grożącej podejrzanemu kary i w związku z tym obawę matactwa, skierował do sądu wniosek o aresztowanie Marka Z. Sąd podzielił to stanowisko stosując ten najsurowszy środek izolacyjny.

Markowi Z. grozi kara od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo sąd będzie musiał orzec wobec niego świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 10.000 zł oraz nawiązkę na rzecz ofiary w kwocie co najmniej 10.000 zł.
Postępowanie jest w toku.

 

 

Z dniem 18 maja 2015 r. weszły w życie zmiany w kodeksie karnym, kodeksie wykroczeń i kodeksie karnym wykonawczym mające na celu zapewnienie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Zmiany dotyczą zasad stosowania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, nawiązki i świadczeń pieniężnych wobec sprawców przestępstwa prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków, spowodowania wypadku drogowego pod jego wpływem, pod wpływem środków odurzających lub gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia.
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 42 § 2, 3 i 4 kk) Obecnie sąd musi orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio:
• w razie ponownego prowadzenia auta po pijanemu, jeżeli kierowca był już wcześniej karany za takie przestępstwo,
• jeżeli kierowca spowodował katastrofę w ruchu drogowym (art. 173 kk), sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo sprowadzenia takiej katastrofy (art. 174 kk), której następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, lub też wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym lub powodujący ciężki uszczerbek na zdrowiu (art. 177 § 2 kk), a był wówczas w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.
Podniesiono też do 3 lat (poprzednio od 1 roku) dolną granicę zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca wypadku (gdy nie było ofiar śmiertelnych lub z ciężkimi obrażeniami).

Obowiązkowa nawiązka (art. 47 § 3 i 4 kk).

 Zmiany polegają też na wprowadzeniu obligatoryjnej nawiązki. Jeżeli sprawca popełniając przestępstwo z art. 173 kk, art. 174 kk, art. 177 kk. był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia sąd musi orzec dla pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości co najmniej 10.000 zł.
W razie śmierci pokrzywdzonego nawiązkę orzeka się na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek tego uległa znacznemu pogorszeniu, a w przypadku braku możliwości ustalenia takiej osoby na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Przepisu tego nie stosuje się tylko wtedy gdy sąd orzekł obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w wysokości wyższej niż 10.000 zł.

Świadczenie pieniężne (art. 49 § 2 kk) 

Obecnie jeżeli kierowca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających sąd musi orzec (wcześniej nie musiał) świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
Dolna granica takiego świadczenia to co najmniej 5.000 zł, a w przypadku pijanych lub odurzonych kierowców, którzy popełniają takie przestępstwo ponownie (z art. 178a § 4 kk) – w wysokości co najmniej 10.000 zł. Górna granica takiego świadczenia wynosi 60.000 zł.

Nowe przestępstwo (art. 180a kk)


Do kodeksu karnego dodano nowe przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji określone art. 180a kk – prowadzenie pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień cofniętych w wyniku decyzji właściwego organu (zagrożony karą do 2 lat pozbawienia wolności).

Nowy zakaz przy wykroczeniu (art. 94 §3 kw)


Obecnie za wykroczenie prowadzenie pojazdu bez uprawnień można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, co wcześniej nie było możliwe.
Zmiany w kodeksie karnym wykonawczym polegają na wprowadzeniu nowych regulacji
w zakresie sposobu wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, publikacji wyroku oraz regulowania należności z tytułu nawiązek i świadczeń pieniężanach.

Blokada alkoholowa (art. 182 kkw)
Przepisy wprowadziły możliwość zmiany w wykonywaniu zakazu prowadzenia pojazdów poprzez jego wykonywanie w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
Warunkiem dopuszczalności orzeczenia sądu w tym przedmiocie jest wykonanie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru zakazu (co najmniej 18 miesięcy), a w przypadku zakazu orzeczonego w związku z popełnieniem przestępstwa drogowego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających (na podstawie art. 42 § 3 lub 4 kk), upływu co najmniej 10 letniego okresu wykonywania zakazu, ale tylko jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Podanie wyroku do publicznej wiadomości (art. 197 § la kkw)


Przepis określił, iż w przypadku orzeczenia podania wyroku do publicznej wiadomości (jeżeli sposób publikacji nie został określony) odpis wyroku lub wyciąg z niego ze wzmianką o prawomocności umieszcza się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej sądu.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2583 dni temu dnia 31/08/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 31, 2015 @ 1:51 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2022-09-23 161232.bmp

Nadciąga ciemność. Urząd Miasta w Złotoryi gasi światło

Read More →