PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Wystawa “Azovstal” i aukcja charytatywna dla Ukrainy

Przez   /   20/09/2022  /   No Comments

“Azovstal. Miejsce mojej śmierci, miejsce mojego życia” – to tytuł wystawy fotografii Dymitra Kozackiego, którą można zwiedzać do 10 grudnia 2022 w Galerii PATIO CDT Medicus w Lubinie. Wernisaż wystawy, której organizatorem jest legnicka Galeria Sztuki, odbędzie się 24 września (sobota) o godz. 16.00, podczas aukcji charytatywnej na rzecz Ukrainy.

Licytacji towarzyszy katalog, dostępny tutaj. „Pod młotek” trafiły m.in. prace artystów związanych z legnicką galerią oraz regionem Zagłębia Miedziowego – Marii Antoniak, Grzegorza Niemyjskiego, Renaty Michajłow, Małgorzaty Korenkiewicz i Bogusława Zena. Zainteresowani powinni zgłosić udział u Organizatorów wydarzenia do 21 września, do godz. 15.00 pod nr tel. 76 7282602. Więcej informacji na stronie CDT Medicus.

Lubińska odsłona wystawy Kozackiego – szefa służby prasowej pułku Azow z fabryki Azovstal – prezentuje 9 z 26 zdjęć, które obiegły cały świat, stając się ikonami bohaterstwa i dramatu ukraińskich żołnierzy. Autor wykonywał je w czasie 84 dni obrony huty Azovstal w Mariupolu. W fabryce przez długi czas wspólnie ukrywali się żołnierze oraz cywile – mieszkańcy Mariupola. Oblężenie Azovstalu zakończyło się operacją ewakuacyjną. Obecnie jej obrońcy znajdują się w rosyjskiej niewoli (53 z nich już zginęło) i ich los jest przedmiotem negocjacji dyplomatycznych.
„Azovstal jest miejscem mojej śmierci i miejscem mojego życia” – powiedział autor słynnych ujęć. Te fotografie, opublikowane po raz pierwszy na Twitterze, pokazują niesamowitą odwagę ukraińskich wojsk chroniących swój kraj przed niesprawiedliwą i brutalną inwazją. Ukazując uderzający kontrast między środowiskiem wojenno-przemysłowym a ludzkimi historiami, obalają wysiłki rosyjskiej propagandy by przedstawić obronę Mariupola za pomocą krzywych narracji.

Olga Lanova, koordynatorka wystawy: – Mimo najtrudniejszych warunków, obrońcy Azovstalu udowodnili, że istnieją wyczyny odwagi i ludzkiego ducha, których nie da się wymazać z historii. Ta wystawa jest doskonałą okazją do ukazania drugiej strony wojny, tej poza nagłówkami i wypowiedziami politycznymi. Jesteśmy wdzięczni za możliwość pokazania tych zdjęć Polakom, których wsparcie i współczucie w tych czasach są nieocenione.

-Sztuka wizualna zawsze ma niesamowitą moc. W tym przypadku te zachwycające obrazy wykraczają poza sztukę – dotyczą przede wszystkim ludzi i ich działań. Jestem pewien, że ta wystawa doda kolejną cegiełkę do silnego pomostu między Polakami i Ukraińcami, bo te wydarzenia zbliżają nas jeszcze bardziej – dodaje Marcin Wiktorski, fotograf związany ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików.

Dymitr Oleksandrovych Kozacki (pseudonim Orest) jest ukraińskim fotografem, żołnierzem, starszym żołnierzem i bojownikiem Batalionu Azowskiego Gwardii Narodowej Ukrainy. Został odznaczony Medalem „Za Służbę Wojskową Ukrainy”. 26-letni Dymitr pochodzi z miasta Malyn w obwodzie żytomierskim w Ukrainie. Od szkolnych lat lubił fotografować i marzył o zostaniu dziennikarzem. Równolegle ze służbą w pułku Azow studiuje politologię w Narodowym Uniwersytecie w Ostrogu (Akademia Ostrogska). Z natury romantyk i filozof, wykazał się żelazną odpornością, broniąc Mariupola w hucie Azovstal. Mimo niezwykle trudnych warunków zapewniał rodzinę i przyjaciół, że nic mu nie jest, a nawet żartował. Dzięki jego relacjom świat zobaczył twarze dzielnych obrońców Mariupola.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. DYMITR OLEKSANDROVYCH KOZACKI/ GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 6 dni temu dnia 20/09/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 20, 2022 @ 3:36 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Żelazny Człowiek szuka kąta. Frączkiewicz w muzeum

Read More →