BAZA_WYNOS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Wszystko o grze Cyberpunk 2077

Przez   /   12/02/2021  /   No Comments

O grze Cyberpunk 2077 napisano już w zasadzie wszystko, zarówno przez premierą, jak i (zwłaszcza) po jej wydaniu na rynek. Oczywiście od razu po samym pojawieniu się gry pojawiło się mnóstwo głosów krytycznych podkreślających ogromną liczbę błędów i niedoróbek. Część z nich jest zdecydowanie przesadzona, inne z kolei bardzo dobrze odzwierciedlają rzeczywistość. Ale jak to wygląda w praktyce? Czy Cyberpunk 2077 jest rzeczywiście takim hitem, jak twierdzą jedni, czy też rozczarowaniem roku, jak uważają inni? Czy warto rozbijać skarbonkę lub odwiedzić swoje VulkanBet, by za wygraną dokonać zakupu? Dziś nie udzielimy Ci jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale za to przedstawimy Ci kilka wskazówek, które pozwolą Ci podjąć ostateczną decyzję – czy kupić tę grę, czy jednak sobie ją darować.

Na jakiej platformie warto zagrać w Cyberpunk 2077?

Zanim przejdziemy dalej, musisz uświadomić sobie, że ta gra dostępna jest na wielu różnych platformach. Należą do nich między innymi Windows, Playstation 4 i 5, Xbox One oraz X/S, a także Google Stadia. Niestety z racji sporego pośpiechu w trakcie prac nad grą po jej wydaniu okazało się, że niektóre wersje cierpią na sporą liczbę różnego rodzaju błędów i niedoróbek. W wielu wypadkach wręcz uniemożliwiającą komfortową rozgrywkę. Jak to wygląda w praktyce?

Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że najbardziej dopracowaną wersją jest ta dla komputerów PC, czyli dla systemów Windows. Jeśli więc dysponujesz odpowiednio mocną konfiguracją sprzętową, możesz śmiało wydać swoje pieniądze i kupić tę grę. Liczba istniejących w tym wypadku niedociągnięć jest minimalna i wpływa głównie na wydajność. Pojawiają się także drobne problemy związane ze sterowaniem w niektórych momentach rozwoju wydarzeń gry (na przykład próba kucnięcia podczas rozmowy z dowolną postacią z gry powoduje utratę sporej liczby opcji dialogowych). Problemy te można jednak zredukować za pomocą modów, które opiszemy bliżej w dalszej części artykułu. Ogólnie rzecz biorąc jednak do wersji dla PC nie można mieć większych zastrzeżeń – o czym najlepiej chyba świadczy ocena 91% wystawiona przez uznany serwis branżowy Metacritic.

Niestety wersje konsolowe to zupełnie inna para kaloszy. Jeszcze od biedy można uznać, że odmiana gry Cyberpunk 2077 dla Xboksa One jest grywalna, niemniej jednak wersja dla Playstation 4 jest prawdziwą katastrofą. Gra regularnie notuje spadki klatek na sekundę do nieakceptowalnego poziomu, podczas szybkiej jazdy samochodem notorycznie zdarzają się kilkusekundowe przycięcia z racji konieczności wczytania danych, przy wchodzeniu do pomieszczeń praktycznie za każdym razem gracz musi odczekać nawet kilkanaście sekund aż wszystkie tekstury się wczytają prawidłowo i tak dalej.  Dla zobrazowania skali problemów niech posłuży ocena wydana dla wersji konsolowej przez ten sam serwis branżowy Metacritic – 50% dla wersji Playstation  4 oraz 51% dla Xboksa One.

Pewnym rozwiązaniem może być granie na konsoli Playstation 5, o ile należysz do tych szczęśliwców, którym udało się już kupić to urządzenie. W przypadku grania na PS5 spora liczba opisanych powyżej problemów znika z racji o wiele wyższej wydajności urządzenia, niemniej jednak wciąż sporo usterek pozostaje. Ale i tak musiałbyś grać jedynie w wersję dla PS4 w ramach kompatybilności wstecznej. Po co więc grać na nowej konsoli w produkt przeznaczony dla starej  generacji, skoro niedługo powinno dać się kupić tę samą grę ale wydaną już dla nowej platformy i wykorzystującą pełnię jej możliwości?

Ogólnie rzecz biorąc konkluzja jest prosta – jeśli dysponujesz konsolą Xbox lub Playstation 4 i myślisz o zakupie gry Cyberpunk 2077, to sugerujemy wstrzymać się z kupnem tego tytułu do momentu, w którym CD Projekt RED nie wypuści zestawu poprawek likwidujących najbardziej rażące błędy i niedociągnięcia w tej produkcji. Natomiast jeśli zamierzasz grać na komputerze PC i dysponujesz maszyną o odpowiedniej wydajności, to śmiało możesz iść na zakupy!

Night City – czegoś takiego jeszcze nie było

Jeśli rozpocząłeś grę w wersję PC, która pozwala cieszyć się rozgrywką pozbawioną przeważającej większości błędów nękających grających na konsolach, to z pewnością Twoją uwagę od razu przykuje główna lokacja gry, czyli futurystyczne miasto Night City. Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że szczytem osiągnięć projektantów gier pod względem odwzorowania prawdziwych lub fikcyjnych miast było Los Santos z GTA V lub też Arkham City z gier o Batmanie, to już po kilku minutach zmienisz zdanie.

Po prostu czegoś takiego jak Night City w grach komputerowych jeszcze nie było.  Z jednej strony mamy gigantyczne wieżowce pokroju Corpo Plaza, który został zaprojektowany po to, by być symbolem potęgi najpotężniejszych ludzi na świecie i udaje mu się to w stu procentach. Z drugiej strony mamy malutkie, wzorowane na bardzo stare (wręcz starożytne) budowle, takie jak na przykład małe targowisko o nazwie Kabuki. Samo miasto ma też niezwykle interesującą cechę – jest kompletne. Nie ma tutaj żadnych miejsc, w których projektanci by coś pominęli lub o czymś zapomnieli. Dosłownie każdy centymetr kwadratowy powierzchni jest czymś pokryty. Nawet w miejscach, w których z pozoru nie ma potrzeby niczego robić, bo żaden gracz do nich nie zagląda. Zejdź na przykład pod wiadukt. Czy w ogóle ktoś tak zrobi w trakcie gry? Szczerze to to wątpimy. A jednak nie znajdziesz pod nim tylko standardowej trawy. Zamiast tego znajduje się tutaj ogromny blok wentylatorów obsługujących pobliski biurowiec, a także porozrzucane śmieci, legowiska bezdomnych oraz nawet graffiti.

Podobne rozwiązania znajdziemy w praktycznie każdym miejscu tego miasta. Wszelkiego rodzaju zaułki, opuszczone mieszkania, dachy, zakamarki, jamy i tak dalej są ewidentnie zaprojektowane tak, by ktoś, kto do nich trafi, nie miał żadnych wątpliwości, że zostały przygotowane specjalnie dla niego. Co ważne – zadbano nawet o liczne drobne szczegóły, jak na przykład walające się wszędzie wszechobecne śmieci. Jeśli przyjrzysz się uważnie, to dostrzeżesz nawet takie smaczki, jak rodzaj śmieci uzależniony od okolicy, a nawet znajdujących się w pobliżu miejsc. Na przykład przy restauracji lub barze znajdziesz najczęściej mnóstwo opakowań po jedzeniu na wynos. Gdy odwiedzisz w grze kasyno online, na ziemi leżeć będą butelki, kieliszki, a nawet żetony. A w typowych slumsach będą to opakowania po używkach, strzykawki, butelki po napojach alkoholowych, stare ubrania i tak dalej.

Tak, o grze Cyberpunk 2077 można powiedzieć wiele słów krytycznych, w szczególności w odniesieniu do wersji konsolowych. Ale raczej nikt nie powie niczego negatywnego na temat projektu i wykonania samego miasta, w którym toczy się przeważająca większość wydarzeń!

Mody

Powyżej wspomnieliśmy to i owo o typowych problemach poważnie redukujących przyjemność z rozgrywki. Jednak środowisko graczy ma to do siebie, że istnieje w nim wielu zapaleńców, który dysponują czasem i umiejętnościami pozwalającymi im na tworzenie własnoręcznie opracowanych modyfikacji do gry. W przypadku Cyberpunk 2077 oczywiście od razu zabrali się oni do pracy, skupiając się przede wszystkim na likwidowaniu lub omijaniu najbardziej rażących niedomagań tego jakby nie było, niezwykle rozbudowanego tytułu. Oto najciekawsze opcje:

  • Na początek każdy gracz grający na komputerze PC wręcz musi zainteresować się modem o nazwie Performance Overhaul Cyberpunk. Jego autorzy za punkt honoru postawili sobie ominięcie lub usunięcie wszystkich najważniejszych błędów wpływających negatywnie na wydajność podczas rozgrywki. Między innymi mod ten likwiduje brak obsługi wielowątkowości na procesorach firmy AMD, dzięki czemu użytkownicy komputerów z tymi procesorami dostrzegą naprawdę spory przyrost liczby klatek na sekundę. Mod optymalizuje także zarządzanie pamięcią RAM usuwając z niej zbyteczne elementy przechowywane zbyt długo przez grę i poprawia jakość sterowania za pomocą padów. Ale nowe funkcje dodawane są wręcz co chwilę, jako że modyfikacja aktualizowana jest nawet po kilka razy dziennie.
  • Config Overhaul for Cyberpunk 2077 oraz Toaster Mode to kolejne dwie modyfikacje, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego poziomu wydajności kosztem wyglądu. Szczególnie ten drugi mod udostępnia niski zakres skalowania. Efekt jest taki, że gra na przykład renderowana jest dla rozdzielczości 640 x 400 pikseli (co naturalnie wymaga o wiele mniej mocy obliczeniowej), a następnie gotowe klatki skalowane są  do rozmiarów ekranu. W rezultacie gra chodzi o wiele płynniej, choć naturalnie prezentuje się także znacznie gorzej. Ale coś za coś.
  • Oprócz tego dostępne są także modyfikacje wpływające na sterowanie ruchem postaci i prowadzeniem pojazdów, prowadzenie walk, czy też ulepszające wygląd gry wskutek manipulowania poziomem HDR i efektów świetlnych.

Jeśli więc lubisz modyfikować swoje gry – sprawdź dostępną kolekcję modów dla gry Cyberpunk 2077!

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 21 dni temu dnia 12/02/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 12, 2021 @ 3:11 pm
  • W dziale: rozrywka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

dsc_3087,klOWfqWibGpC785HlXs

Legnica da kobietom radość: Ulę Dudziak, hity Roxette…

Read More →