Starostwo5
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Współpraca się opłaca. Droga i nowy chodnik w Rokitnicy

Przez   /   12/05/2022  /   No Comments

Zakończył się remont drogi powiatowej nr 2622 D w Rokitnicy. Wykonawca – firma MG Tech Mariusz Gałkowski z Jeżowa Sudeckiego – ułożyła nawierzchnię asfaltową na długości 1,6 km, wykonała ok. 685 metrów chodnika i odwodnienie. Powstało aktywne przejście dla pieszych doświetlone lampami solarnymi, oraz nowe oznakowanie. Inwestycja to kolejny owoc dobrej współpracy samorządowców z powiatu złotoryjskiego i gminy Złotoryja.

Koszt zadania:  1 734 690,73 zł. Zgodnie z wypracowaną w ostatnich latach praktyką, gmina wiejska Złotoryja zapewniła środki na tzw. wkład własny (747 361,01 zł), a powiat zajął się resztą. Pozyskał 834 829,72 zł dotacji z Rządowego Funduszu Dróg,  82, 5 tys zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i 70 tys zł od Nadleśnictwa Złotoryja.

9 miesięcy od podpisania umowy inwestycja jest zakończona. Spółka MG Tech Mariusz Galkowski wywiązała się z zadania na 2 miesiące przed końcem terminu.

- Remont to była konieczność – mówi zadowolony z efektu wójt gminy Złotoryja Jan Tymczyszyn. – Stan tej drogi był tragiczny. Zniszczony asfalt- wspomina

- Z każdymi opadami pojawiał się dodatkowy problem: deszczówka. Płynęła wartko z góry całą szerokością jezdni, nanosząc warstwę błota i kamieni, więc trzeba było sprzątać ten odcinek po każdym deszczu – dodaje Rafał Miara, wicestarosta złotoryjski.

Biegnący wzdłuż jezdni nowy ciek wodny z kostki granitowej wespół z systemem przepustów rozwiązuje ten problem.

- Przy oberwaniu chmury nas nie chroni, to jasne. Ale przy zwykłych ulewach na pewno się sprawdzi – ocenia Marian Kret, mieszkaniec Rokitnicy.

- Wykonane prace przyczyniły się znacząco do poprawy bezpieczeństwa ruchu a zwłaszcza ruchu pieszych w tym dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej w Rokitnicy – uważa Andrzej Jakubowski, kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Złotoryi.

Uprzedzając powiatową inwestycję, gmina wiejska Złotoryja na własny koszt przebudowała fragment drogi przy szkole i kościele, urządzając bardzo tu potrzebną zatoczkę autobusową. Położyła też 150 m. chodnika i postawiła nowy mur oporowy na skarpie.

Złotoryjski wicestarosta Rafał Miara zapowiada ciag dalszy powiatowych inwestycji w tej okolicy.

- 24 kwietnia podpisaliśmy z firmą COM-D umowę m.in. na remont dalszego odcinka drogi nr 2622 D, od Prusic w kierunku Sichowa, do granicy z gminą Męcinka – mówi Rafał Miara. – Zgodnie z umową wykonawca ma 12 miesięcy na wywiązanie sie z zadania, ale deklaruje, że będzie chciał skończyć pracę jeszcze w tym roku.

W tym przypadku środki finansowe pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Jak informowaliśmy, powiat złotoryjski pozyskał w ramach tzw. pierwszego naboru znaczące wsparcie: prawie 1,2 mln zł na drogę w Lubiechowej, 822 tys. zł na drogę w Kozowie, 1,8 mln zł na odcinek z Prusic oraz 1,4 mln zł na drogę Nowa Wieś Grodziska – Pielgrzymka.

- W ostatnich latach przeprowadziliśmy szereg inwestycji w infrastrukturę drogową – podsumowuje wicestarosta Rafał Miara. – W tej kandencji wyremontowaliśmy już kilkanaście kilometrów dróg. Aktywnie korzystamy z możliwości pozyskiwania pieniędzy zewnętrznych na te cele. Ale warto podkreślić, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie dobra współpraca z burmistrzami, wójtami i radami gmin. Jesteśmy za nią wdzięczni. Z nadzieją czekamy na ogłoszenie wyników drugiego naboru Polskiego Ładu, gdzie zgłosiliśmy wnioski dotyczące remontów innych dróg w tragicznym stanie: Gierałtowiec, Nowy Kościół, Nowa Wieś Grodziska, Rzymówka, Podgórki, Uniejowice-Grodziec… Ubiegamy się o dofinansowanie w wysokości prawie 20 mln zł

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

425-135837

Dwulatek nie oddychał – żyje dzięki policjantom z Lubina

Read More →