Kino
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Wrze po rozliczeniu CO w legnickiej spółdzielni

Przez   /   04/01/2022  /   No Comments

Dziś o godzinie 14 przed siedzibą Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej będą protestować mieszkańcy wzburzeni rozliczeniami za ogrzewanie w sezonie 2020/2021. Jednych bulwersują horrendalne niedopłaty, innych dokonana już po zakończeniu sezonu grzewczego zmiana w regulaminie – niekorzystna dla lokatorów, którzy całą zimę starali się oszczędzać na cieple.  

Jak wynika z ogłoszeń organizatorów protestu, chodzi o to, aby “zademonstrować, jak bardzo Zarząd LSM oraz Rada Nadzorcza LSM straciła zaufanie wśród mieszkańców dzałając na szodę lokatorów”.

Problem pojawił się wraz z rozliczeniem CO za sezon grzewczy 2020/2021. Na zlecenie LSM przygotowała je firma Techem Techniki Pomiarowe. W swych wyliczeniach oparła się  regulaminie spółdzielni, z którego wynikało, że jeżeli użytkownik lokalu nie skorzystał z możliwości montażu lub wymiany podzielników, to musi zapłacić odszkodowanie na rzecz pozostałych użytkowników danej nieruchomości. W takich przypadkach wysokość kosztów wspólnych ustalano w taki sam sposób, jak dla użytkowników lokali opomiarowanych, ale koszty indywidualne stanowiły iloczyn najwyższego w danej nieruchomości wskazania jednostek na 1 m2 powierzchni użytkowej i całkowitej powierzchni użytkowej nieopomiarowanego lokalu, powiększony o 200 procent. Efektem były horrendalne dopłaty w ok. 2 proc. lokali z zasobów LSM, gdzie nie było podzielników ciepła. W tej sytuacji władze spółdzielni uświadomiły sobie, że ludzi nie można karać za brak podzielników w sytuacji, kiedy ograniczenia związane z pandemią komplikowały ich montaż. Wyliczenia firmy Tachem anulowano, 14 grudnia 2021 r. dokonano zmian w regulaminie i na podstawie nowych zapisów – znacznie łagodniejszych dla lokatorów z lokali nieopomiarwanych – przygotowano nowe rozliczenia.

Te działania nie uspokoiły jednak nastrojów wśród spółdzielców. Oszukani poczuli się ludzie, którzy mieli podzielniki i całą zimę oszczędzali na cieple. Zmiany po “weryfikacji” są dla nich niekorzystne – niektórzy stracili na nich po kilkaset złotych w stosunku do wcześniejszych rozliczeń.

Od dwóch tygodni w facebookowej grupie “Patologia w LSM” trwa dyskusja na ten temat.

“Wprowadzony Aneks 30/2021 r. wziął w obronę, tych co nie mają podzielników. Oni grzali cała zimę bez ograniczeń, a my pozostali lokatorzy obecnie za nich płacimy w drugim rozliczeniu. Widocznie ktoś z Rady Nadzorczej lub Zarządu, czy ich znajomi mieli dużą dopłatę, a koszty c.o. trzeba pokryć. Wprowadzili Aneks dla własnych korzyści.”

“Rozliczenia były, nagle wyparowały, teraz je przeliczają, cholera wie według jakich zasad, państwo w państwie a my jesteśmy ciągle waleni na kase”

“Nie wiem jak Wy ale zaczynam myśle , że ludzie z podzielnikami zostali oszukani. Jak to możliwe, że ja mam dopłaty nie mając prawie zużycia a ludzie którzy nie mają podzielników mają zwroty choć grzali ile chcieli.”

FOT. PIXABAY.COm

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sad121 (2)

25 lat więzienia dla ojca, który zabił swoje dziecko

Read More →