Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Wieża Bramy Głogowskiej wróci do świetności

Przez   /   29/05/2012  /   Komentowanie nie jest możliwe

Wieża Bramy Głogowskiej, zwana też Basztą Głogowską, jest pochodzącą z XIV/XV wieku częścią legnickich murów obronnych. Jeszcze w tym roku powróci ona do dawnej świetności. Ostatnio Marszałek Województwa na wniosek Prezydenta Legnicy przyznał dofinansowanie na jej remont w wysokości 80 tys. zł. Całość prac ma kosztować ok. 320 tysięcy. Pozostała kwota (240 tys.) pochodzi z budżetu miasta.

Obecny remont obejmował będzie m. in. renowację ścian i elewacji, uzupełnianie ubytków w murach, odnowienie okien i kamieniarki okiennej oraz odtworzenie zegara słonecznego.

Brama Głogowska to kolejny cenny zabytkowy obiekt architektoniczny, obok Akademii Rycerskiej, wieży św. Jadwigi w Zamku Piastowskim, podzamcza, Kamienicy Scholza, gmachu I LO czy ?śledziówek?, którym konsekwentnie w ostatnich latach miasto przywraca historyczną postać. W przyszłości renowacji poddana zostanie Brama Chojnowska wraz z fragmentem dawnych murów obronnych.

W roku 2009 Wieża Bramy Głogowskiej zyskała odnowiony dach, rynny, rury spustowe i obróbki blacharskie. Dwa lata później w ramach projektu ?Południowo-Zachodni Szlak Cysterski?, współfinansowanego z UE w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, dokonano przebudowy parterowych pomieszczeń Bramy Głogowskiej na potrzeby punktu informacji turystycznej. Zadanie budowlane kosztowało ok. 130 tys. zł, natomiast wyposażenie obiektu ? ok. 8 tys. zł. Usytuowany na parterze punkt posiada dostępny od zewnątrz infokiosk. Wyremontowane i przebudowane zostały bramy wejściowe, posadzki, instalacje elektryczne, wodne, kanalizacyjne i grzewcze.

W infokioski, które wkrótce będą mogły być używane przez turystów, wyposażone są również w ramach tego przedsięwzięcia: OSiR, Muzeum Miedzi oraz biblioteki publiczne przy ul Piastowskiej i w Rynku.

W ramach wspomnianego projektu – ?Południowo-Zachodni Szlak Cysterski? zdecydowanie zmieniło się również otoczenie Bramy Głogowskiej. W ubiegłym roku na podzamczu i przy ul. Piastowskiej powstały dwa rozległe parkingi z zapleczem sanitarnym.

Źródło: UM Legnica

    Drukuj       Email

You might also like...

obrady_kapituly_konkursu_ambasador_polski_4_

Kogo nominowano na Ambasadorów Polski 2020?

Read More →