Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Wielki Dzień Pszczół w parkach na Dolnym Śląsku

Przez   /   06/08/2019  /   No Comments

8 sierpnia zapraszamy na Wielki Dzień Pszczół do Parku Narodowego Gór Stołowych, ogrody dydaktycznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze oraz do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Organizatorzy zapowiadają terenową grę edukacyjną, spacery i prezentacje. Wielki Dzień Pszczół organizowany jest w Polsce od siedmiu lat w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Wydarzenie w ramach Wielkiego Dnia Pszczół łączy rodzinną zabawę i przygodę z edukacją o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Uczestnicy, którzy przyjdą 8 sierpnia br. do Parku Narodowego Gór Stołowych (Droga Stu Zakrętów nr 387, pierwsza rogatka przy szlabanie, po prawej stronie drogi w kierunku Kudowa – Karłów, miejsce będzie oznakowane pszczółkami), będą mogli wziąć udział w spacerze o godzinie 10.00 po terenie parku pod hasłem „Wyprawa w poszukiwaniu leśnych pszczół”. Natomiast w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych w miejscowości Karłów 10, rozpocznie się o godz. 17.00 spotkanie pt. „Kolekcja roślin nektaro- i pyłkodajnych oraz zapomnianych odmian warzyw”.

Z kolei 8 sierpnia br. w godzinach 10.00-14.00 w ogrodzie dydaktycznym Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze, przy ul. Kamiennogórskiej 2, uczestnicy będą mogli odwiedzić kącik pszczelarski przy hotelu dla owadów, zobaczyć prezentację produktów pszczelich, model pszczoły i domek dla trzmiela. Będzie także stoisko, przy którym będzie się można dowiedzieć, jak samemu stworzyć miejsce przyjazne pszczołom na balkonie i w ogrodzie oraz stoisko z ziołami.

Natomiast uczestnicy Wielkiego Dnia Pszczół, organizowanego przez Przemkowski Park Krajobrazowy, którzy przyjdą 9 sierpnia br. na posesję i boisko sportowe w Piotrowicach 89 (gmina Przemków) w godzinach 9.00-16.00, będą mogli wziąć udział w spotkaniu z właścicielem „Pasieki MAJA” z miejscowości Krępa k/Przemkowa oraz z innymi pszczelarzami, którzy ciekawie opowiedzą o pszczołach, rodzajach miodu i ich właściwościach, a także o innych produktach pszczelich. Zapraszamy także na zajęcia edukacyjne oraz gry, zabawy i konkursy o charakterze przyrodniczym. Pracownicy edukacyjni Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Przemkowskiego Parku Krajobrazowego poprowadzą warsztaty z budowania domków dla owadów zapylających, a dla dzieci
– z wykonania trzmieli z włóczki. Uczestnicy będą się także mogli dowiedzieć, jak prawidłowo segregować odpady komunalne.

Organizatorzy z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych zapraszają też wszystkich chętnych do udziału w terenowej grze edukacyjnej, którą przygotował zespół programu
„Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wraz z Fundacją Ekotrend. Uczestnicy gry odwiedzą osiem punktów, gdzie czekają na nich: łamigłówki, zagadki, zadania ruchowe i na spostrzegawczość. Bohaterką gry jest pszczoła OBROSTKA LETNIA, której charakterystyczną cechą jest to, że jej tylne odnóża mają długie szczoteczki, które przypominają spodenki.
W opowieści snutej przez Obrostkę traci ona swoje gniazdo, opuszcza rodzinne strony i udaje się do parku krajobrazowego, by tam rozpocząć nowe życie. W odnalezieniu się w nowych warunkach, poszukiwaniu pokarmu i bezpiecznego schronienia mają jej pomóc uczestnicy gry. Dzięki tej pomocy poznają nieco lepiej świat pszczół, przyjazne im rośliny oraz to, co zawdzięczamy tym pożytecznym owadom. Gracze wezmą też udział w ciekawych doświadczeniach i angażujących zadaniach. Czeka też na nich wiele zaskakujących informacji, np. w jaki sposób młode szpaki zawdzięczają zdrowie pszczołom, albo jak to się dzieje, że dzięki nim gile mają co jeść.

- Z ogromną radością czekamy na realizację wszystkich zaplanowanych wokół Wielkiego Dnia Pszczół działań. Mają one charakter nauki przez zabawę – w przyjemny sposób będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół, ale także im pomóc, budując na przykład domki dla owadów zapylających – zachęca Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Edukacja, którą prowadzą parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz inne organizacje na temat kluczowej roli zapylaczy w naszym życiu, jest bardzo potrzebna. Realizowane przez nich wydarzenia mają oprócz waloru edukacyjnego także duże znaczenie społeczne – integrują lokalne społeczności angażując mieszkańców i turystów do wspólnych działań na rzecz pszczół. Dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Wielkiego Dnia Pszczół!

W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół. Można je spotkać w lesie, górach, na łące, polu, ale również w mieście – w parku, w ogrodzie i na balkonie. Pszczoły zapylają rośliny odwiedzając je w poszukiwaniu pożywienia, czyli nektaru i pyłku. Dlatego tak ważne jest, by sadzić i pielęgnować jak najwięcej kwiatów, które zapewniają im pokarm.

8 sierpnia – ogólnopolski Wieki Dzień Pszczół

Wieki Dzień Pszczół został zainicjowany przez program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, prowadzony od 9 lat przez ZT Kruszwica S.A., którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie mieszkańców naszego kraju do podejmowania realnych działań na rzecz ochrony i poprawy warunków życia zapylaczy. W tym roku wyznaczono nowy cel, służący zapewnieniu pokarmu owadom zapylającym: wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

Wielki Dzień Pszczół został ustanowiony po to, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w środowisku, a także by inspirować i zachęcać mieszkańców naszego kraju do dowiadywania się więcej o tych pożytecznych owadach oraz do sadzenia kwiatów przyjaznych pszczołom, np. w swoim ogrodzie, czy na balkonie.
W tym roku Wielki Dzień Pszczół odbywa się już po raz siódmy. W jego obchody włączają się instytucje, które zajmują się edukacją przyrodniczą w całej Polsce – parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz miasta i gminy. Blisko 40 organizacji i instytucji z całej Polski zaplanowało w związku z tym wydarzeniem liczne atrakcje, gry i konkursy dla mieszkańców i swoich gości.

Źródło: First Aid Communication

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 342 dni temu dnia 06/08/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 6, 2019 @ 10:37 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

meeting-2810541_1280

Rajd oldtimerów z Jawora na Rozewie. Dla zuchwałych

Read More →