Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Wernisaż wystawy fotografii Edwarda Grzegorza Funke

Przez   /   20/01/2020  /   No Comments

W piątkowy wieczór w Galerii Ring odbył się wernisaż wystawy “Portret ze Świata”, prezentującej fotografie z Azji, Afryki czy Ameryki Środkowej. Ich autor Edward Grzegorz Funke przybliżył ideę wystawy, którą wciąż rozbudowuje od dwóch dekad, przemierzając glob wraz z żoną.

W drugiej części wieczoru opowiedział o kilku wyprawach i przedstawił więcej fotografii, także z innych podróży. Swoją pełną anegdot i barwnych smaczków prezentację rozpoczął od wspomnienia jak zaczęła się jego reporterska i globtroterska pasja.

- Moja żona pewnego dnia otrzymała od lekarzy wyrok śmierci – opowiadał. – Udało jej się wygrać z chorobą, ale skłoniło to parę do przewartościowania swojego życia. Od tamtej pory udało im się dotrzeć na sześć kontynentów i utrwalić obiektywem zarówno kadry z życia wielkich metropolii, jak i prostą codzienność plemion pierwotnych.

Jerzy Zegarliński, kurator wystaw fotograficznych i współorganizator wystawy (Agencja Zegart) mówił na wstępie: – Grzegorz Funke szczególnie umiłował sobie portrety, ale zobaczymy tu typowe pozowane ujęcia jednego modela czy kilku osób, jak i kadry bardziej reporterskie, na których znajduje się kilkudziesięciu czy kilkuset ludzi.

Z kolei autor podsumował swoje portrety ze świata i podróże w ten metaforyczny sposób: – To są zdjęcia ludzi uśmiechniętych, choć nie zawsze takimi ich widzimy. Ja spotykając ich uśmiecham się do nich i dlatego urzekają nas tym wyjątkowym spojrzeniem, będącym wynikiem niepowtarzalnej i nieuchwytnej relacji z kimś nieznajomym z końca świata, którą w fotografii najtrudniej uchwycić.

Część oficjalna zakończyła się noworocznym toastem, w którym dyrektorka Galerii Sztuki życzyła zgromadzonym wielu artystycznych wzruszeń oraz czasu na spokojny i wartościowy kontakt ze sztuką w dzisiejszym zaganianym świecie.

Najbliższa okazja już 7 lutego br., na otwarciu wystawy wybitnego czeskiego grafika i kustosza Pavla Hlavatego, która zagości w głównej siedzibie Galerii przy pl. Katedralnym.

Tymczasem wciąż trwa tam wystawa szkła Piękny i bestia, która prezentuje prace twórców szkła z czternastu krajów. Natomiast ekspozycja Portret ze Świata w Galerii Ring potrwa do 2 lutego. Będą jej towarzyszyć warsztaty fotografii otworkowej (7 lutego br. o godz. 17.00, obowiązują zapisy). Wszystkie wymienione wydarzenia są bezpłatne, zapraszamy.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 247 dni temu dnia 20/01/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 20, 2020 @ 5:31 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2017_02_23_helios-1024x356

Repertuar Kina Helios Legnica 25.09-01.10.2020

Read More →