Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

W Zagrodnie pracują nad budżetem obywatelskim

Przez   /   21/12/2021  /   No Comments

Wójt Karolina Bardowska przygotowała projekt uchwały wprowadzającej budżet obywatelski w gminie Zagrodno. Radni na komisjach pozytywnie odnieśli się do tego pomysłu. We wtorek (21 grudnia) na sesji będą głosować w tej sprawie.

To idea, która sprawdziła się już w wielu samorządach. Na czym polega? Z budżetu gminy Zagrodno zostanie wydzielona pula 250 tys. zł. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać własne pomysły, na co wykorzystać te pieniądze, a potem w głosowaniu sami wybiorą najlepsze projekty. Gmina dostanie rok na ich realizację.

Możliwości jest całe mnóstwo. – Mały plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej, skwerki, ławeczki, tablice informacyjne, witacze, pomniki przyrody, pomniki pamięci – na gorąco wylicza wójt Karolina Bardowska.

Projekty do budżetu obywatelskiego będą mogły zgłaszać nie tylko grupy formalne, ale też mieszkańcy, o ile ich inicjatywę poprze odpowiednia ilość osób. Szczegółowe zasady – to jak będzie wyglądać procedura zgłaszania wniosków, ich kwalifikacja, podział środków między sołectwa, kampania promocyjna, głosowanie i realizacja – określi regulamin, który gmina opracuje po Nowym Roku. Zdaniem wójt, muszą się w nim znaleźć takie zapisy, by żadne z sołectw nie czuło się pokrzywdzone podziałem pieniędzy.

Samorządem, który najwcześniej w regionie zdecydował się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego, jest Legnica. Od 2013 roku jej mieszkańcy w ten sposób realizują swoje wizje, dzięki czemu zaniedbane, opuszczone miejsca pięknieją, ożywają, a dzieci i dorośli mają gdzie spotykać się, bawić, realizować pasje.

 

Piotr Kanikowski

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sad121 (2)

25 lat więzienia dla ojca, który zabił swoje dziecko

Read More →