basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Powiat tonie w długach, a radni dają sobie podwyżki

Przez   /   27/04/2018  /   No Comments

W zadłużonym na ponad 40 milionów złotych powiecie złotoryjskim radni bez skrupułów podnieśli ręce za podwyżką diet dla trojga kolegów ze swego grona.  Jak na ironię, podczas tej samej sesji  rozmawiano o konieczności zaciągnięcia w banku kolejnego zobowiązania na poczet obligacji, które powinny być spłacone w latach 2018-2022.

Projekt podwyżek diet przygotował przewodniczący rady powiatu Ireneusz Żurawski. Zgodnie z nim troje radnych pełniących funkcje nieetatowych członków zarządu - Barbara Charytoniouk, Zbigniew Pietruszka i Mieczysław Słonina – zamiast 1352,80 zł będą otrzymywać co miesiąc 1691,00 zł diety.  Uzasadnienie do projektu uchwały głosi, że podwyżka odzwierciedla koszty, jakie ponoszą radni, w związku z obowiązkiem uczestnictwa w posiedzeniach zarządu. Absurd polega na tym, że dieta będzie im przysługiwać nawet jeśli nie poniosą żadnych kosztów i z powodów zdrowotnych nie stawią się na spotkanie. Uchwała przeszła przy trzech głosach sprzeciwu (Paweł Macuga, Józef Sudoł, Łukasz Horodyski). Osobiście zainteresowana podwyżką Barbara Charytonuk elegancko wstrzymała się od głosu, ale Zbigniew Pietruszka i Mieczysław Słonina bez wahania zagłosowali za większymi apanażami dla siebie.

Minutę później trwała już dyskusja nad zgłoszoną przez zarząd powiatu uchwałą wprowadzającą poważne zmiany do budżetu. Zmiany dotyczyły problemu z wykupem wyemitowanych przed 5 laty obligacji powiatowych na kwotę 23,55 mln zł. Zgodnie z harmonogramem pierwsza transza (5 mln zł) z  tej sumy powinna zostać spłacona do lipca 2018 roku, ale w budżecie nie ma na to pieniędzy. Zarząd powiatu proponuje więc trick: wyemitowanie nowych obligacji na wykup starych, dzięki czemu problem zostanie odsunięty w czasie. Wykup owych nowych obligacji miałby zostać znacznie rozciągnięty w czasie, do roku 2032. Starosta prowadzi w tej sprawie rozmowy z bankiem PKO BP. Uchwała przeszła gładko przez forum rady powiatu, ale Ryszardowi Raszkiewiczowi szyki może popsuć Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu. Sytuacja wygląda bowiem jak powtórka z połowy roku 2017, gdy na wniosek zarządu rada powiatu próbowała wpisać w Wieloletnią Prognozę Finansową identyczny scenariusz: wykupienie wszystkich obligacji w 2018 roku i emisje nowych na dłuższy okres. Ze względu na spore przekroczenie wskaźnika obsługi zadłużenia wrocławska RIO zakwestionowała uchwałę w tej sprawie.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 667 dni temu dnia 27/04/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 27, 2018 @ 3:47 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

boar-2504313_1280

Rzeź dzików. Wojewoda każe zabić prawie 5 tys. sztuk

Read More →