BAZA_WYNOS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnicki szpital wstawia nowe łóżka dla chorych na COVID

Przez   /   22/10/2020  /   No Comments

Realizując zalecenie wojewody dolnośląskiego, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy po raz drugi w tym miesiącu zwiększył liczbę łóżek na oddziale zakaźnym. Na początku było ich 12, teraz są 53, w większości już zajęte. 

Oddział zakaźny funkcjonuje w tzw. małym budynku, opróżnionym z pacjentów onkologicznych, hematologicznych i psychatrycznych.  W ciągu miesiąca ponad czterokrotnie wzrosła liczba łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID- 19. Skąd szpital bierze kadrę lekarską i pielęgniarską do ich obsługi?

- Radzimy sobie – odpowiada dość enigmatycznie Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. – Wspomagamy się persnelem z innych oddziałów, które siłą rzeczy się skurczyły.

Gdyby brakowało rąk do pracy, wojewodowie mają możlwość wydawana decyzji administracyjnych nakazujących zgłoszenie się do pracy przy chorych lekarzom spoza placówki. Tomasz Kozieł informuje jednak, że dotychczas nie było takiej sytuacji.

Jedno piętro tzw. małego budynku zajmuje oddział paliatywny. Szpital jest gotów także i jego pacjentów przenieść do głównego budynku, jeśli zajdzie konieczność dalszej rozbudowy oddziału zakaźnego. To pozwoliłoby na utworzenie jeszcze ok. 30 łóżek dla COVID-owców.

Według danych wojewody, Dolny Śląsk dysponuje 1 591 łóżkami dla pacjentów z COVID-19 i 129 respiratorami. Aktualnie wykorzystanych jest 617 łóżek i 44 respiratory.

Dzisiaj wojeowda Jarosław Obremski i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformowali  o budowie szpitala tymczasowego w Centrum Konferencyjnym przy hotelu Terminal we Wrocławiu.

- Pod uwagę branych było kilka miejsc zlokalizowanych na terenie Wrocławia. Prowadzona analiza wykazała, że Centrum Konferencyjne znajdujące się przy hotelu Terminal spełnia warunki pozwalające na stworzenie tam szpitala tymczasowego i jest to najlepsze możliwe miejsce do tego celu – mówił wojewoda dolnośląski – Powołany przeze mnie zespół pracuje nad realizacją tego ważnego zadania.

Jako argumenty przemawiające za stworzeniem szpitala tymczasowego w obiekcie przy ulicy Rakietowej wskazano m.in. odpowiednią infrastrukturę budynku, umożliwiającą przekształcenie budynku w szpital tymczasowy, prostą bryłę pozwalającą na optymalne ułożenie łóżek, duże zaplecze sanitarne,  teren umożliwiający ewentualne zwiększenie liczby miejsc, odległość od autostradowej obwodnicy Wrocławia  oraz portu lotniczego. Dodatkowym atutem tego miejsca jest także hotel, który przeznaczony zostanie dla pracującej w szpitalu tymczasowym kadry medycznej.

Minister Michał Dworczyk zadeklarował, że zadanie realizowane na terenie Dolnego Śląska otrzyma pełne wsparcie ze strony całego rządu zarówno w zakresie finansowym, jak i organizacyjnym. Wyposażenie szpitala tymczasowego pochodzić będzie z Agencji Rezerw Materiałowych.

Szpital tymczasowy przy hotelu Terminal we Wrocławiu nadzorowany będzie przez zespół Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

 

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 41 dni temu dnia 22/10/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 22, 2020 @ 1:41 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

pulse-oximeter-5722328_1920

Projekt DOM: Pulskosymetry dla pacjentów z COVID-19

Read More →