PWSZ Prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

W 2013 roku KGHM zarobił 3 miliardy złotych

Przez   /   28/02/2014  /   No Comments

Zysk KGHM za 2013 rok – 3 miliardy 58 milionów złotych – nie odbiega znacząco od prognozowanego wyniku. Byłby o około 2 miliardy złotych wyższy, gdyby doliczyć to niego to, co spółka zapłaciła jako tzw. podatek od wydobycia niektórych kopalin.

Firma pociesza się, że mimo niekorzystnych warunków mikroekonomicznych i zmniejszającej się zawartości metalu w rudzie utrzymuje stabilną produkcję.
- Koszty rodzajowe, z wyłączeniem podatku od niektórych kopalin i wsadów obcych, pozostają na poziomie 2012 roku ? podkreśla prezes zarządu, Herbert Wirth. ? To nie jest przypadek, lecz efekt skutecznej realizacji trudnego do osiągnięcia celu ograniczania kosztów. Dotyczy to również KGHM International, gdzie gotówkowy koszt C1 był niższy o 12 procent w stosunku do poprzedniego roku.

-  Negatywny wpływ pogorszenia notowań metali na wyniki finansowe spółki zrekompensowany został przez zwiększenie wolumenu sprzedaży, niższy poziom kosztów działalności podstawowej, wpływ transakcji zabezpieczających oraz niższy podatek dochodowy ? dodaje wiceprezes Jarosław Romanowski.

Swe inwestycyjne wysiłki KGHM koncentruje na budowie odkrywkowej kopalni  Sierra Gorda w Chile. Z raportu wynika, że w czwartym kwartale 2013 roku ukończono główne prace związane z budową podstawowej infrastruktury, w tym budynków socjalnych oraz ujęcia wody słodkiej, zakończono prace projektowe oraz budowę zasilających sieci energetycznych. Trwa montaż instalacji, maszyn i urządzeń ciągu technologicznego. Równolegle ze złoża zdejmowany jest nadkład, bez czego nie można by uruchomić wydobycia.  Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i powinny się zakończyć  w połowie bieżącego roku. Bez przeszkód realizowany jest też projekt Victoria – głębinowa kopalni miedzi, niklu, złota i metali szlachetnych w Kanadzie.

Jak informuje spółka, o jedną trzecią wzrosły nakłady inwestycyjne w Zagłębiu Miedziowym. Blisko 60 procent tych nakładów ma charakter rozwojowy. Najistotniejsze realizowane w 2013 roku projekty inwestycyjne to budowa szybu SW-4, kontynuacja projektu Głogów Głęboki Przemysłowy i Programu Modernizacji Pirometalurgii oraz modernizacja parku maszynowego w kopalniach.

FOT. KGHM POLSKA MIEDŹ SA

 

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Samorządy razem

Zagłębie Miedziowe idzie blokiem po unijną kasę

Read More →