Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Ukrainiec pracował na czarno i zginął. Prokurator oskarża

Przez   /   11/07/2019  /   No Comments

Antin Y., obywatel Ukrainy, w marcu 2019 r. spadł z balkonu na czwartym piętrze bloku przy ul. Kruczej w Lubinie i zmarł od odniesionych obrażeń. Jak ustaliła prokuratura, był zatrudniony na czarno w firmie Zenona O., która stawiała budynek. Nie miał umowy, przeszkolenia z zakresu BHP, szelek, kasku ani badań lekarskich. Akt oskarżenia w tej sprawie został już skierowany do Sądu Rejonowego w Lubinie. 

Na ławie oskarżonych usiądą Zenon O. – właściciel zakładu robót ogólnobudowlanych – oraz Piotr B., kierownik budowy.

Prokurator Rejonowy w Lubinie oskarżył Zenona O. o umyślne niedopełnienie obowiązków z zakresu bhp i nieumyślne spowodowanie śmierci pracownika. Firma Zenona O. stawiała przy ul. Kruczej kilkupiętrowy dom wielorodzinny. Na budowie pracowało kilkunastu mężczyzn, w tym Antin Y., emigrant z Ukrainy. Antin murował kominki na czwartym piętrze. Korzystał z bloczków do murowania wciągniętych na palecie na balkon.

- Wyjście na balkon nie było zabezpieczone balustradą, czego wymagają przepisy bhp- objaśnia prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – W trakcie wykonywania pracy Antin Y. spadł z balkonu na ziemię, na betonowe podłoże doznając wielu ciężkich obrażeń ciała, które skutkowały jego zgonem.

Śledztwo wykazało, że Ukrainiec został zatrudniony na czarno. Pracował bez umowy. Co więcej, Zenon O. dopuścił go do pracy na wysokości bez przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, bez środków indywidualnej ochrony w postaci szelek i kasku, oraz bez badań lekarskich.

- Pokrzywdzony miał zdiagnozowana chorobę, która podczas przeprowadzonych badań lekarskich mogłaby stanowić przeszkodę do podjęcia pracy na budowie – informuje rzeczniczka prokuratury.

Zenon O. jako pracodawca był zobligowany do powiadomienia Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie o podjęciu pracy przez cudzoziemca. Także ten obowiązek zaniedbał.

Drugiego oskarżonego Piotra B. prokurator oskarżył o umyślne niedopełnienie obowiązków z zakresu bhp poprzez nierzetelne i nienależyte nadzorowanie procesu budowlanego. Zdaniem oskarżenia, Piotr B. naraził w ten sposób Antina Y. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Nie wstrzymał robót budowlanych, choć otwory balkonowe na budowie przy ul. Kruczej nie zostały zabezpieczone przed przed wypadnięciem ludzi.

- Przesłuchani w charakterze podejrzanych Zenon O. i Piotr B. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów – dodaje Lidia Tkaczyszyn. – Za zarzucane oskarżonemu Zenonowi O. przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących prace zarobkową i nieumyślne spowodowanie śmierci grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a za zarzucane Piotrowi B. niedopełnienie obowiązków z zakresu BHP grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 401 dni temu dnia 11/07/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 11, 2019 @ 1:10 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_1472_2,klOWfqWibGpC785HlXs

Legnica. Przy ul. Stromej powstaje park wodny

Read More →