ZDrowie UM
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

TVN sprostował kłamstwa o złotoryjskim Tajwanie

Przez   /   13/08/2019  /   No Comments

Cztery i pół miesiąca po emisji, telewizja TVN prostuje swój materiał o mieszkańcach Tajwanu – bloku socjalnego na obrzeżach Złotoryi. To efekt zdecydowanej interwencji Urzędu Miejskiego w Złotoryi, oburzonego manipulacjami w programie pt. “Uwaga po uwadze: Tajwan w Złotoryi – Wyspa bezprawia”.

Telewizję na ul. Łąkową ściągnął złotoryjanin, który zgodnie z wyrokiem sądu został eksmitowany z bezprawnie zajętego mieszkania komunalnego. Zakwaterowano go wraz z rodziną na Tajwanie, ponieważ tylko tam miasto miało wolne mieszkanie socjalne o odpowiednio dużym metrażu. Mężczyzna próbował przy pomocy mediów wymusić na burmistrzu przyznanie mu poza kolejką mieszkania komunalnego.

TVN przysłał na Tajwan wóz transmisyjny, redaktora Ryszarda Cebulę i busa ze starą kanapą. Scenariusz “Uwagi po uwadze” zakładał, że udająca wóz firmy przeprowadzkowej furgonetka zostanie w kulminacyjnym momencie użyta do prowokacji wymierzonej w burmistrza Roberta Pawłowskiego. Wcześniej kamera zarejestrowała libacje i przerażające pijackie awantury mieszkańców bloku, przekonując, że na Tajwanie nie ma niczego poza patologią. W nadawanej na żywo z ul. Łąkowej audycji uczestniczyła zbuntowana rodzina, lokatorzy bloku socjalnego, inni mieszkańcy Złotoryi, kilku złotoryjskich radnych, burmistrz Robert Pawłowski ze swym gościem Vadimem Tyszkiewiczem – włodarzem Nowej Soli, oraz sprowadzeni przez telewizję eksperci. Dorośli wetknęli dzieciom w ręce tekturki z napisami typu “Żyjemy w lęku i obawie”, “Boimy się o swoje dzieci”  – i zaczął się show.

“Osiedle socjalne w Złotoryi jest jak wyjęte spod prawa państwo w państwie.” – pisali autorzy programu w zapowiedzi swojego materiału. “Do położonego na obrzeżu miasta bloku, urzędnicy kierują osoby skonfliktowane z prawem, alkoholików, rencistów, osoby starsze i zwykłe wielodzietne rodziny. Często muszą mieszkać w JEDNYM! mieszkaniu. Bywa, że jednym pokoju ulokowane są zupełnie obce osoby! Pośród codziennych pijackich awantur, wychowują się dzieci! To one są największymi ofiarami urzędniczej niezaradności. – Pan burmistrz stworzył tutaj getto – uważa jeden z ekspertów.”

Wóz transmisyjny odjechał, pozostawiając uczestników programu z poczuciem niesmaku. Na forach internetowych długo trwały dyskusje o krzywdzie, jaką TVN wyrządził Złotoryi, jej władzom i mieszkańcom ulicy Łąkowej. Urząd Miasta w Złotoryi szybko zareagował sprostowaniem, które wysłał do telewizji. TVN dopiero teraz zdecydował się je opublikować.

Urząd Miejski w Złotoryi, w związku z emisją programu „Uwaga po uwadze: Tajwan w Złotoryi – Wyspa bezprawia”, wyemitowanego 25 marca 2019 r. na kanale TTV oraz 29 marca 2019 r. na kanale TVN, informuje, że w programie tym znalazły się nieprawdziwe i nieścisłe stwierdzenia, dotyczące przede wszystkim zasad kwaterowania mieszkańców w budynku socjalnym przy ul. Łąkowej 19, a autorzy programu nie uwzględnili przy jego realizacji informacji i danych przekazanych przez Urząd Miejski w Złotoryi, co mogło mieć negatywny wpływ na rzetelność przekazu i wprowadzić opinię publiczną w błąd.

Nieprawdą jest, że Urząd Miejski w Złotoryi do jednego czterdziestometrowego mieszkania zameldował 17 osób.

Nieprawdą jest, że miasto kwateruje tutaj biedne wielodzietne rodziny.

Nieprawdą jest, że przydzielenie do pokoju w mieszkaniu jest loterią – w rzeczywistości w wielu przypadkach to mieszkańcy sprowadzają sobie konkubiny z dziećmi bądź znajomych, których miasto jest zmuszone zameldować.

Nieprawdą jest, że miasto nie stwarza wielodzietnym rodzinom z ul. Łąkowej 19 szansy na wyprowadzenie się z tego budynku i normalne życie. Pracownicy MOPS wykonują w tym zakresie ogrom pracy i odnotowują sukcesy, o ile mieszkańcy są zainteresowani, aby coś zmienić w swoim życiu.”

Program oraz sprostowanie do programu są TUTAJ.

Sprawa ma ciąg dalszy. Po programie Urząd Miasta w Złotoryi zdecydował się zaostrzyć politykę wobec osób, które po wykwaterowaniu do lokalu socjalnego nadal demolują pomieszczenia, notorycznie nie płacą czynszu, wywołują pijackie awantury i zakłócają życie innych lokatorów. W ten sposób Łąkowa przestała być ostatnim kręgiem piekła dla tych, którzy uporczywie łamią zasady życia społecznego.

31 lipca przeprowadzono pierwszą w historii Złotoryi eksmisję z mieszkania socjalnego na Tajwanie do schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Żukowicach koło Głogowa. Eksmitowany mężczyzna od lat nie płacił czynszu i zachowywał się agresywnie wobec innych mieszkańców bloku. W listopadzie 2013 r. na wniosek urzędu miasta Sąd Rejonowy w Złotoryi wydał wyrok nakazujący mu opróżnić lokal socjalny przy ul. Łąkowej, nie przyznając jednocześnie prawa do innego mieszkania socjalnego. Pozwany „nie tylko nie reguluje należności czynszowych, ale też zakłóca spokój pozostałym mieszkańcom, rażąco naruszając porządek domowy” – głosi uzasadnienie wyroku. Ratusz długo nie egzekwował wyroku, licząc, że złotoryjanin zmieni swe zachowanie. Skargi od sąsiadów przestały wpływać. Z czasem okazało się jednak, że agresor nie zmienił swojego zachowania – zastraszył jedynie innych lokatorów. W tej sytuacji urzędnicy nie mieli już żadnych skrupułów. Mężczyźnie nakazano natychmiast opuścić lokal socjalny, a kiedy ten nie posłuchał, został eksmitowany przez komornika.

FOT. FACEBOOK.pl/ TVN UWAGA

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 101 dni temu dnia 13/08/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 13, 2019 @ 12:08 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Policja ćwiczy

Ćwiczenia na lotnisku. Policja rozpraszała agresywny tłum

Read More →