Jasminowa2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Trzech oskarżonych o śmierć piętnastoletniego chłopca

Przez   /   13/01/2020  /   No Comments

Prokuratura Rejonowa w Lubinie skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko 20-letniemu Karolowi F., który w maju 2019 r. na terenie Wzgórza Zamkowego w Lubinie zabił nożem piętnastolatka. Ławę oskarżonych będą dzielić z Karolem F. jego dwaj koledzy, Sebastian H. i Dawid M., bo wiedząc, co się stało, nie udzielili rannemu chłopcu pomocy. 

Do tragedii doszło późnym wieczorem 10 maja 2019 roku. Jak informuje prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy, piętnastoletni Jakub zaplanował, że spędzi go na maratonie filmowym w kinie Centrum Kultury Muza. W przerwie między seansami w towarzystwie dwóch koleżanek wyszedł na zewnątrz. Na terenie pobliskiego Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe natknęli się na grupę osób, która piła alkohol i popalała marihuanę. Najpierw doszło do słownej utarczki pomiędzy jedną z dziewczyn z tej grupy, a koleżanką towarzyszącą Jakubowi. Potem Sebastian H. zabrał koleżance piętnastolatka okulary korekcyjne i wyrzucił je za mur. Jakub zeskoczył z muru, aby je podnieść i oddać. Udał się za nim 20-letni Karol F. Na dole wyjął nóż i zadał chłopcu cios w klatkę piersiową, a potem zostawił go i wrócił do swej kompanii. W trójkę, z Sebastianem H. i Dawidem M., odeszli w stronę pobliskiej galerii handlowej. Po drodze Karol F. opowiedział kolegom, że ugodził pietnastolatka nożem. Sebastian H. i Dawid M. nie zareagowali – nie zawrócili, by udzielić chłopcu pomocy ani nie zrobili niczego, co mogłoby mu uratować życie. Koleżanki Jakuba, zaniepokojone, że nie wrócił z okularami, szukały go, odnalazły i wezwały do rannego, wykrwawiającego się chłopca pomoc medyczną. Nie uratowało mu to życia. Jakub zmarł od obrażeń spowodowanych przez Karola F.

Karol F. przebywa w tymczasowym areszcie. Według prokuratury, działał z zamiarem pozbawienia pokrzywdzonego życia. Dwudziestolatek podczas przesłuchania przyznał się do użycia noża, ale zaprzeczył, że zadając uderzenie chciał zabić. Grozi mu co najmniej 8 lat więzienia. Może dostać nawet dożywocie.

Sebastian H. i Dawid M., niewiele starsi od nożownika, odpowiedzą przed sądem za nieudzielenie pomocy pokrzywdzonemu znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia oraz  o karalne niezawiadomienie o zabójstwie organu powołanego do ścigania przestępstw. Kodeks karny przewiduje za to do 3 lat pozbawienia wolności.

Dawid M. może spodziewać się jeszcze dodatkowej kary (od 3 miesięcy do 5 lat więzienia), bo w trakcie postępowania w jego telefonie śledczy znaleźli treści pornograficzne z udziałem osób małoletnich poniżej 18 roku życia.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych Sebastian H. i Dawid M., tak jak Karol F., nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

FOT. POLICJA LUBIN

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 204 dni temu dnia 13/01/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 15, 2020 @ 7:56 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

20200731180823resized

Utrudnienia na A4. Remont wiaduktu koło Gniewomierza

Read More →