basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Taki Wielki Piątek tylko w Legnicy! Śledź, chleb i grosz

Przez   /   19/04/2019  /   No Comments

Tradycyjnie już w Wielki Piątek panie z legnickiego Stowarzyszenia Kobiety Europy rozdawały chleb, śledzie i grosze, czyli wielkopostną jałmużnę.Ten średniowieczny zwyczaj wskrzeszony 17 lat temu cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców.

 

Kobiety Europy przygotowały 100 bochenków chleba, beczkę solonych śledzi i monety groszowe, tym razem obiegowe. Ubrane w stroje z epoki rozdawały te dary mieszkańcom.

Dary poświęcił proboszcz legnickiej katedry Robert Kristman. Prezydent Tadeusz Krzakowski podziękował Kobietom Europy za przygotowanie już po raz kolejny tej świątecznej imprezy i życzył wszystkim szczęśliwych świąt.

- U mnie w domu zawsze jadało się i jada Wielki Piątek śledzie – mówi legniczanka Jolanta Malecka. – Dlatego tutaj przyszłam jak co roku. Takie piękne tradycje trzeba kultywować.

Ten wielkopostny obyczaj jałmużniczy zrodził się w legnickich klasztorach Benedyktynek i Kartuzów. Od czasów średniowiecza obie wspólnoty wraz z fundacją księżnej Jadwigi w Wielki Piątek rozdawały wszystkim potrzebującym chleb o wadze ok. 1 kg, po jednym śledziu oraz nowy grosz, wybity w mennicy wrocławskiej. To był srebrny grosz, za który można było wówczas kupić na rynku jednego, może dwa śledzie. Czyli miał swoją wartość.

- Grosz traktowany był jak talizman – wyjaśnia Elżbieta Chocholska, szefowa Kobiet Europy. – Przypinano go do ubrania i chronił właściciela przed chorobami. Kiedyś po takie dary przychodziło nawet 4000 ludzi.

Śledzie, podobnie jak za dawnych czasów, są pokarmem postnym, o symbolicznym znaczeniu, które utrwalone zostało w historii miasta – w nazwie renesansowych kamieniczek przy Rynku, zwanych „Śledziówkami”.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 305 dni temu dnia 19/04/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 23, 2019 @ 7:57 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

IMG_20190321_130704-1024x768

Złotoryja. Prokuratura umorzyła sprawę szpitala

Read More →