Starostwo2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Szmyd i Głomb zrobią coś razem dla dzieci z hospicjum

Przez   /   12/09/2022  /   No Comments

Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska “Formuła Dobra” sprawuje opiekę nad 130 dziećmi w stanie terminalnym. Organizuje im w domach opiekę lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów itd. Aby robić więcej, potrzebuje przyjaciół. Prezes stowarzyszenia Krzysztof Szmyd złożył propozycję współpracy Teatrowi Modrzejewskiej. – Wierzę, że wiele dobrego może z niej wyniknąć – mówi Jacek Głomb.

Dziś w obecności dziennikarzy Jacek Głomb i Krzysztof Szmydt podpisali w Art Cafe Modjeska porozumienie o współpracy i opowiedzieli, dlaczego chcą trzymać się razem.

- Teatr to miejsce dla wrażliwych ludzi i hospicjum to miejsce dla wrażliwych ludzi – mówił Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru.

Współpraca z Teatrem Modrzejewskiej, który jest częścią lokalnej społeczności i zarazem powszechnie rozpoznawalną marką, nas uwiarygadnia – dodawał Krzysztof Szmyd, prezes Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska “Formuła Dobra”.

Takich stowarzyszeń i fundacji wspierających opiekę paliatywną jest w Polsce ponad 60. “Formuła Dobra” należy do największych. Skupia się na pacjentach z Dolnego Śląska. Ma główną siedzibę we Wrocławiu i filie na południu województwa: w Kłodzku, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Zgorzelcu, a od niedawna także w Legnicy. Dlatego stowarzyszenie szukało lokalnego partnera, wrażliwego i zaangażowanego w ważne społeczne sprawy.

- Rozwijamy mocno media społecznościowe. Chcielibyśmy, żeby hospicjum nadawało wagę temu, co się dzieje w teatrze, a teatr przypominał, jak ważnym problemem zajmuje się hospicjum – mówi Jacek Głomb. Wyjawia, że pojawił się też pomysł wystawienia spektaklu o charakterze charytatywnym, by wesprzeć finansowo działalność stowarzyszenia. Więcej konkretów będzie mógł podać za jakiś czas.

- Im lepsza medycyna, im lepsze szpitale, tym więcej jest pacjentów potrzebujących pomocy – wskazuje doktor Krzysztof Szmyd. – To paradoks. Medycyna potrafi podtrzymać życie, w sytuacjach, w których kiedyś było to niemożliwe. Ale skutek tego postępu jest taki, że wiele osób potrzebuje pomocy hospicyjnej.

Mali pacjenci, których ma pod opieką stowarzyszenie “Formuła Dobra” – roczne, 2-, 3, 5-, 10-letnie dzieci – przebywają w domach. Życie rodzin w takich sytuacjach staje się szalenie trudne. Stowarzyszenie zapewnia im wsparcie medyczne. Jego działalność w dużej mierze finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, ale “Formuła Dobra” korzysta też z datków od sponsorów. Wszystkie pozyskane środki wykorzystuje na działalność statutową.

FOT. ADRIANNA NIZIŃSKA/ TEATR MODRZEJEWSKIEJ

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

hand-4822412_1280

Brał nóż, rurkę, gaz i szedł rabować sklepy w Legnicy

Read More →